Slovenija

Kmetje za prepoved prodaje izdelkov pod nabavno ceno

Ljubljana , 24. 04. 2025 12.47 | Posodobljeno pred 6 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zadružna zveza Slovenije (ZZS) ob objavi novega Zakona o hrani z zaskrbljenostjo ugotavlja, da kmetijsko ministrstvo v zakonu ne predvideva prepovedi prodaje kmetijskih in prehrambnih izdelkov pod nabavno ceno. Kot primer izpostavljajo popis cen mesa leta 2023, ko je v dobrem letu dni delež slovenskega mesa v košarici s skoraj 80 odstotkov padel na tretjino, ob tem je občutno padla tudi cena. "Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki."

Zadružna zveza Slovenije
Zadružna zveza Slovenije FOTO: Bobo

Zveza poudarja, da je vključitev prepovedi prodaje pod nabavno ceno izjemnega pomena za dolgoročno ureditev neustreznega stanja v celotni verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi. Opozarjajo, da se vse bolj razširja praksa cenovnega izčrpavanja in nižanja trgovskih marž pod nabavnimi cenami, ki se uveljavljajo na trgu. "Prepoved bi lahko dolgoročno odločilno pripomogla k zagotavljanju takšnih odkupnih cen kmetijskih pridelkov, ki bodo kmetom zagotovile pokrivanje proizvodnih stroškov in omogočile nadaljnji razvoj njihove kmetijske dejavnosti."

Predlagajo, da se z zakonsko prepovedjo prodaje pod nabavno ceno zaščiti slovenska prehranska veriga in postavi zagotavljanje prehranske suverenosti, ki temelji na čim višji samooskrbi s kmetijskimi pridelki, za strateški nacionalni cilj.

Nujno se jim zdi tudi, da se v zakonu jasno definira nabavna cena kot dobaviteljeva cena na enoto, "po kateri je kmetijski ali živilski proizvod kupljen, zmanjšana za vse rabate ali popuste, ki so izkazani izključno na računu, in povečana za odvisne stroške v zvezi z nabavo tega proizvoda (prevoz, zavarovanje, špedicija in carina)," so na zvezi zapisali v sporočilu. 

Prepoved prodaje pod nabavno ceno imata sicer že uzakonjeno Francija in Hrvaška.
Prepoved prodaje pod nabavno ceno imata sicer že uzakonjeno Francija in Hrvaška. FOTO: AP

Izjeme za izdelke pred iztekom roka

Med njihovimi predlogi so sicer tudi izjeme. Te naj bi veljale za "primere prodaje izdelkov pred iztekom roka trajanja, umika kmetijskih in prehrambnih izdelkov iz asortimana, razprodaje izdelkov zaradi zapiranja objektov ter za fizične in pravne osebe, katerih tržni delež je manjši od dveh odstotkov". 

Prodaja pod nabavno ceno zmanjšuje tudi finančno stabilnost, povzroča nelojalno konkurenčnost, zmanjšano povpraševanje po domačih izdelkih ter povečan uvoz izdelkov slabše kakovosti, opozarjajo na Zadružni zvezi Slovenije.

"Popis cen mesnih izdelkov 17. 1. 2023 je ugotovil, da je med 18 mesnimi izdelki v košarici bilo 14 izdelkov slovenskega porekla, torej skoraj 78 odstotkov. Povprečna cena košarice mesnih izdelkov je bila 23,25 €. Popis cen mesnih izdelkov v košarici, ki je bil izveden 19. 12. 2023, je ugotovil, da je od 18 mesnih izdelkov bilo le še 6 izdelkov slovenskega porekla, torej le še tretjina. Povprečna cena košarice mesa pa je znašala 6,93 €. Povprečna cena mesnega izdelka se je torej znižala za 3,35-krat, število izdelkov slovenskega porekla pa za 2,36-krat. Če bi se popis izdelkov nadaljeval, bi se vsekakor cene še znižale, slovenskih mesnih izdelkov pa v košarici ne bi bilo. Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki," so primer cen mesa pred dvema letoma izpostavili v Zadružni zvezi Slovenije. 

Ob tem dodajajo še, da je prepoved strateškega pomena za zagotavljanje nacionalne prehranske suverenosti in trajnostnega razvoja.

Prepoved prodaje pod nabavno ceno imata sicer že uzakonjeni Francija in Hrvaška, na zvezi si želijo, da bi jima sledila tudi Slovenija in s tem podprla prehransko suverenost države.

Kot še pojasnjujejo na ZZS, tudi Evropska komisija v svoji viziji iz februarja lani izpostavlja, "da se v prihodnje ne bo toleriralo praks, ki kmete sistematično silijo v prodajo pod proizvodnimi stroški". 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yolli
26. 04. 2025 09.20
+1
Naši politiki in ministri bi vedno radi odkrili toplo vodo. Samo Avstrice naj kopirajo in bo vse ok....ne pa nekaj po svoje.
MI SMO BALKI...pa to
24. 04. 2025 19.59
-1
Zaka sploh rabmo.kmete?.....tist 1% ljudi ki kupujejo hrano pri njih...bo pac sel v trgovino....tako kot ostalih 99%....po hrano v trgovino....ne h kmetu.....to bo fino....pa to
modelx
24. 04. 2025 18.20
+1
pa kaj jočete. saj vaše stranke podpirajo vojno v ukrajini in izvoz njihovih izdelkov k nam. saj lahko naša vlada in posranci prepišejo vse zakone od avstrijcev. tam ni tega problema. no tudi plače so za 1,5-2x višje.
ŽigaLausegger
24. 04. 2025 18.02
Rob123
24. 04. 2025 17.56
+3
Potem uveditet normalne cene v Avstriji lokalno meso dosti ceneje! Tukaj pa 300% profit!
Janez Novak 13
24. 04. 2025 17.47
+5
Včeraj je imel en naš trgovec akcijo za našo najbolj znano kavo: 100 gramov, mleta, 3+2 gratis. Preračunano je to bil popust 40%. Pohvaliti jih moram, ker so imeli konkretne zaloge in ne verjetno samo 5 kosov (kar je verjetno bilo pred časom v primeru poceni mesa - sami, da so lahko naredili popis cen in je bil ta trgovec najbolj ugoden). Torej: 40% popusta in ne prodajo z izgubo. Vse težave z inflacijo in visokimi cenami povzroča maloprodaja.
kritika1
24. 04. 2025 16.51
+5
Dragi kmetje niso problem trgovine, problem ste vi, ker ne znate svojih pridelkov prodati, ker se ne zmorete združiti, ker se s prodajo preprosto ne znate ukvarjati, ker vam je lažje prodajati na tone kot na kilo, ker sami niste sposobni priti do končnega kupca brez posrednikov. Za zgled si vzemite sosednje države, kje kmetje znajo priti do končnega kupca in mu ponuditi svežo in kvalitetno zelenjavo, mesto .., skratka vse, kar pridelajo. Jasno je, da vas trgovske verige pri tem močno ovirajo s svojo nelojalno konkurenco - nizkimi cenami, ampak verjemite, kupci nismo zabiti, da nebi znali plačati kvalitetno, tudi malo dražje ampak od koga, kje, kdaj, kako? Trgovci imajo svojo računico in to vi dobro veste, zato je edina rešitev, da se sami podate na pot do kupcev! Jaz kupujem pri zelenem zabojčku, je dražje ampak je sveže in kvalitetno in vem, da so pridelovalci pošteno plačani! Ampak tega je žal premalo in vaša naloga je, da najdete pot do nas in ne mi do vas! Na našo tržnico prihajata kmeta iz Brd. Začneta s češnjami in je vse kar pripeljeta prodata. Pot do nas je dolga a vendar prihajata in mi vse pokupimo, ker vemo, da je to njihovo, ja kvalitetno in res sveže. Cena, s tem se ne obremenjujemo, vemo, da delo ni zastonj!
IS58
24. 04. 2025 16.49
+8
4 lušteki po 3,99eura. Kot da je zlato.
Bananistanec
24. 04. 2025 16.40
+4
Nihče ne prodaja pod nabavno ceno, razen z namenom uničiti domačo konkurenco
džonborno
24. 04. 2025 16.39
+3
To delajo subvencije!!!! Pridelovalci (kmetje) dobijo neposredna plačila iz naslova osnovne dejavnosti, ekološkega kmetovanja, kohezije itd) in tega se nabere toliko, da jim je vseeno po kaki ceni prodajo svoje izdelke. Pomembno je, da zadovoljijo kvote oz. razpisne pogoje, ker je subvencija GLAVNI VIR prihodkov novodobnega kmeta. Rentabilnost se danes konča že pri ceni osnovnega sredstva: s traktorji za 200.000 se obdeluje površine malo večjega vrtička! Vendar je vse to, vključno z dampingom profitabilno, dokler EU z veliko žlico tala miljone in zanemarja osnove vsake ekonomije: profitabilno poslovanje!
Boogieweeed
24. 04. 2025 18.13
Misliš REČT SOCIALNA POMOČ ZA GOSPODARSTVO/Kmetijstvo. ker subvencije se sliši tak malo čudno. V. Glavnem socialna pomoč in subvencije so ena in ista stvar. Oz. Zelo podobna. Tam en gori palamudi kak se naj kmet z marketingom ukvarja, po dobro delno je res ne more pa KONKURIRAT VELIKIM KORPORACIJAM SPAR, HOFER, GNIDL ECT... a to pa bomo kr malo preskočili nje? To je rak rana globalizacije. Hrano itak bi mogel jest vsak max 50km od kraja kjer živi. To je znanstveno dokazano, da je takšna hrana bolj primerna.
kivzfccz
24. 04. 2025 16.33
+8
Kdor vsaj malo pozna našo zakonodajo točno ve,da je naša pridelava v nasprotju z nekaterimi državami skoraj bio. To se je pred leti pokazalo,ko je Fructal kupoval breskve v Italiji,kar so ugotovili v našem laboratoriju. Tudi jabolčni koncentrat je bil iz kitajske poceni,a ugotovili so,da v koncentratu sploh ni bilo jabolk.Zato naj modrujejo tisti,ki imajo podatke ,ostali pa nehajmo pljuvati po naših garancij. Da ne bo pomote,tudi pri nas se dobi kakšen kmet,ki ne dela ugleda ostalim.
brezveze13
24. 04. 2025 16.19
+2
kako lahko meso prodajaš pod nabavno ceno, je enostavna formula Meso NORMALNO VSEBIJE DO 25% BELJAKOVIN v kolikor na specifikaciji navedeno vsebnost beljakovin 16,ali 17 % to meso vsebuje 40 % vode se pravi kar je manj od 25% so v mesni predelovalnici vbrizgali na kg 400g vode z nekimi kemikalijami in stabilizatorji ta je pa poceni in vi kupite 600g mesa ne kg ostalo je voda. tako so tudi prešli s kruhom , nekoč je bila struca 1kg nakar se je zmanjšala na 80dkg danes je 60dkg velikost je pa enaka zaradi dodatkov v moki
Bananistanec
24. 04. 2025 16.35
-1
moki ????? že dolgo se uporablja moka .... iz krompirja
roten
24. 04. 2025 16.16
+5
Naj dajo pošteno ceno kar določeni delajo je nenormalno govorim o vele kmetih sam kupujem lokalno in nihče ne jamra
BMReloaded
24. 04. 2025 16.11
+2
Se malo pa bomo v celoti odvisni od drugih... Super! Sploh ker nimamo nadzora nad tem kaj v resnici jemo...se bolj super! Za vsak slucaj le kaksno stalo se kje prisparajmo. 🤡i
brabusednet
24. 04. 2025 15.33
+12
Sem ta teden v okolici Kidričevega videl na dveh mestih kupe krompirja,ki so ga kmetje izgleda zavrgli in to več prikpolic traktorskih.Sigurno vsega čez 10 ton.Verjetni ga ne morejo prodat.
Buča hokaido
24. 04. 2025 18.22
+1
Verjetno je krompirček že kalil in ni več užiten
iskriv
24. 04. 2025 15.30
+9
Toliko opevana domača proizvodnja , mora biti tudi konkurenčna ! Cena prehranskega artikla uvoženega od drugod je veliko cenejši , kot enak artikel proizveden na naših kmetijah ! Tuj artikel , recimo krompir iz Egipta potrebuje , da pride do potrošnika pravo logistično odisejado , pa carine , pa skladiščenja , pa je kljub temu cenejši od domačih krompirjev ne glede na trgovske marže . Kaj boš kupoval , tisto , ki je ceneje in ravno tako dobro ali boš se šel "patriota " in drago plačeval domače ?
IS58
24. 04. 2025 16.45
+1
Ravno krompir iz Egipta je bil pred kratkim oporečen v Mercatorju. Fuj.
assassin911
24. 04. 2025 17.12
+2
petka5
24. 04. 2025 15.29
+8
Jah... A potem so tudi zato, da se določi Max cena? Ker samo eno ne bo šlo, ker se temu reče dvoličnost... Sicer pa smo v tržnem gospodarstvu in v tem lahko vsak postavi ceno, ki JO ZELI ZA SVOJ PRODUKT
tech
24. 04. 2025 14.43
+13
"Prodaja pod nabavno ceno" čigavo nabavno ceno in kdo jo je sestavil, ker vsak proizvajalec sam postavi ceno svojih izdelkov. Kaj je to neka kartelno dogovorjena nabavna cena?
kr nekdo
24. 04. 2025 14.42
+10
kmetje malo so vam zrasli peruti. Samo primer krompir. Odkupna cena je 0,35-0,40€. V trgovini je prva klasa istega krompirja cca 0,60€. A pri vas ta isti krompir oziroma drobnejši (ker trgovina išče prvo klaso) na kmetiji bomo odšteli 1,5€ Govorimo o istem krompirju od istega kmeta. Namesto, da bi imeli ceno nižjo kot v trgovini imate trojno ceno. Pa to velja za vse izdelke. Kar verjamite, da je direkt od kmeta boljše pa ceneje.
biggbrader
24. 04. 2025 14.44
+10
No, večina jih toliko ne pretirava, a probajo !
kr nekdo
24. 04. 2025 14.46
+0
kar pojdi kmetu po krompir. Po 1,5€ ga ponujajo trenutno.
mptour
24. 04. 2025 14.52
+5
Tist po 60 centov ni od slovenskega kmeta. pišeš nebuloze.
Volja
24. 04. 2025 14.53
+3
Ne samo to. Imamo kmeta, ki vsako leto zgodaj pomladi ponuja krompir za porabo ( ne za sajenje).
šumahr
24. 04. 2025 14.58
+5
Ni čist tako...ko pride Šparov tovornjak k kmetu, naloži 12ton krompirja in odpelje, da pa kmet na drobno tebi in drugim proda 12 ton pa rabi človeka ,ki ga seveda plača. Pa naprimer, da proda vsako uro eno 10kilogramsko vrečo, razlika v ceni je 3 do 3,5 evra na uro......kdo ti bo delal za ta denar. Prodaja na drobno je čisto nekaj drugega kot prodaja grosistu.
kr nekdo
24. 04. 2025 15.32
+2
je je tud od slovenskega kmeta. samo zdaj trenutno prevladuje tujina Poglej si zdaj jagode pa solato itd. (slovenske). krompir pa primerjaj konec poletja. Pa meso kolk je od kmeta pa kolk je v trgovini. Slovensko, da ne bo pomote. Pa ne glej kmeta k proda par kg. Veliki kmet velike cene. Al pa mleko koliko je v mlekomatu cena pa koliko je odkupna cena?
kr nekdo
24. 04. 2025 15.36
+3
v glavnem kmetov, kot je bilo pred leti ni več in potrošniki smo spoznali, da ni pri kmetu nič bolj kvalitetno sploh pa ne, da bi opravičevalo ceno. Konc koncu kaka pa je razlika slovenski krompir al pa hrvaški, poljski itd. Ne velja več, da je domače najboljše.
biggbrader
24. 04. 2025 14.41
+19
Kmetje so iz vseh vetrov, kot podjetniki in trgovci. Eni delajo pošteno, drugi pa kupujejo na madžarskem ter prepakirajo in prodajo za slovensko. Pa naj bo korenje ali bučna semena. Variant za nateg pa je še najmanj 1000.