Deseterica se bo 20 kolegom evropske komisije pridružila od 1. maja do 31. oktobra letos. "Seznam desetih novih komisarjev ima polno podporo predsednika Prodija," je dejal tiskovni predstavnik komisije Reijo Kemppinen.
Iz Slovenije je na njem ime ministra za evropske zadeve Janeza Potočnika, iz Madžarske v komisarske vrste prihaja veleposlanik pri EU Peter Balazs, Poljska je izbrala ministrico za evropske zadeve Danuto Huebner, Češka nekdanjega okoljskega ministra Miloša Kuzvarta, Slovaška pa nekdanjega pogajalca z EU Jana Figla. Iz Estonije prihaja nekdanji premier Siim Kallas, Litva se je dogovorila za finančno ministrico Dalio Grybauskaite, Latvija za zunanjo ministrico Sandro Kalniete, Malta za zunanjega ministra Joea Borga, Ciper pa za finančnega ministra Markosa Kiprianuja.

Sedaj morajo vlade novink o svojih izbrancih tudi same uradno obvestiti Svet EU, in sicer najkasneje do 1. marca. Ko bo Svet EU potrdil seznam vseh nominiranih kandidatov, bo ta romal v Evropski parlament, ki bo deset kandidatov zaslišal v drugi polovici aprila, na plenarnem zasedanju v začetku maja pa bo o njih glasoval. Uradno bo nato nove člane komisije potrdil Svet EU, ki o tem odloča s kvalificirano večino glasov.
Kaj natanko bodo novi komisarji delali, pa komisija danes še vedno ni napovedala. Komisarji iz novink bodo imeli polno glasovalno pravico, vendar ne bodo dobili svojih portfeljev, temveč bodo pridruženi obstoječim komisarjem, je dejal Kemppinen. Katerim, bo znano najverjetneje do konca tedna, vendar pa takrat še ne bo jasno, kdo iz novink jim bo delal družbo. "Vsekakor pa bodo novi komisarji polno zaposleni," je Kemppinen zavrnil pripombe, da bodo le komisarski "vajenci".