Po vsej Sloveniji je dopoldne močno snežilo, kar je ohromilo tako cestni kot letalski promet. Na avtocestah so največ težav povzročili tovornjaki, ki se niso izločali iz prometa, kot to določa zakonodaja.
Tovornjak naj bi dohitel osebni avtomobil, ki se je ustavljal zaradi kolone vozil. Kljub zaviranju in umikanju je tovornjak najprej trčil v en osebni avtomobil, nato pa še v zadnji del drugega avtomobila, v katerem sta bili žrtvi nesreče. Policisti še preverjajo okoliščine in ugotavljajo razlog nesreče, so še sporočili z ljubljanske policijske uprave.
Razmere na cestah''Ob sneženju velja samoizločanje za tovorna vozila s priklopniki, za vozila, ki prevažajo nevaren tovor, in za izredne prevoze,“
so sicer poudarili na prometnoinformacijskem centru. Promet po državnih
cestah je zaradi zimskih razmer povsod upočasnjen, zaradi snežnih
plazov je zaprta cesta Sorica–Soriška planina in cesta Most na
Soči–Čepovan, polovična zapora je na cesti Col–Črni Vrh, promet pa je
oviran tudi na cesti Trenta–Bovec. Prelaza Korensko sedlo in Vršič sta
zaprta, na Ljubelju in Jezerskem je obvezna uporaba verig. Na cesti
Žaga–Kobarid je zapora za priklopnike in polpriklopnike.
Zaradi zasneženega cestišča je popolna zapora ceste Nemški Rovt–Soriška planina.
Zaradi plužnih skupin in sneženja priporočamo voznikom, naj si vzamejo več časa za načrtovano pot.
Vse, kar imamo, je na cesti
Predstavnik zimske službe Zvonko Šavor pri Mestni občini
Ljubljana je za 24ur.com dejal, da je na cesti na območju Ljubljane več
kot 800 ljudi in okoli 300 strojev (tovornjaki, posipalniki, plugi), ki
naj bi poskrbeli za normalno prevoznost cest. Poudaril je še, da so na
cesti vsi stroji, ki jih imajo. Predvidevajo, da bodo morali ponekod
sneg tudi odvažati, zlasti v središču mesta.
Dodal je še, da so že ob 1. uri zjutraj začeli plužiti, ker pa
je v treh urah znova zapadel sneg, so pomembne ceste 1. kategorije
znova splužili. "Vsekakor bomo delali cel dan in celo noč," je še poudaril. Zvečer naj bi tako še enkrat dodatno počistili vse ceste.
Zaradi novozapadlega snega in snežne plohe pa so morali začasno zapreti Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana. Predstavnica za stike z javnostjo pri Aerodromu Ljubljana Lea Jarc je za 24ur.com dejala, da so letališče po petih urah znova odprli ob 12.10.
Kot so povedali na Aerodromu Ljubljana, zadnjih 20 let ni bilo treba zapreti brniškega letališča zaradi snežnih razmer za tako dolgo časa. Zaradi vremenskih razmer, na primer megle, so večkrat morali začasno preusmeriti lete, takšnega primera pa ne pomnijo.
Čeprav je 30 delavcev zimske službe čistilo letališče že od nedelje,
niso mogli v celoti odstraniti mokrega in zmrznjenega snega, težava pa
je bila tudi neučinkovitost soli. Ob tem so na letališču zanikali
morebitne očitke, da so prepozno začeli čistiti, saj se držijo zelo
strogih pravil glede vzdrževanja.
Odpovedani nekateri leti
Adria Airways je morala zaradi vremenskih razmer odpovedati vse
jutranje lete (Bruselj, Amsterdam, Zürich, Dunaj, dva leta v München in
let v Frankfurt). Letalo iz Istanbula je pristalo v Trstu, so sporočili
z Adrie Airways.
Potnikom svetujejo, naj kljub odprtju letališča redno spremljajo
informacije o letih na njihovi spletni strani in teletekstu, glede
odpovedanih letov pa naj se potniki obrnejo na letalske prevoznike.
Reka poplavlja
Zaradi intenzivnih padavin in mokrega snega se zmanjšuje tudi odtočna sposobnost porečja reke Reke. Poplavljeno je cestišče med Novokračinami in Ilirsko Bistrico, zato je tam oviran promet, cesta Pivka–Ribnica–Ilirska Bistrica pa je pri Smrjah zaprta, obvoz za osebna vozila je čez Knežak, za tovorna vozila pa skozi Kozino.
Zaradi dežja in taljenja snega so sicer najbolj narasle reke v jugozahodni in južni Sloveniji. Reka in ostale reke na tem območju še vedno naraščajo in kaže, da bodo še nekaj časa. Na Agenciji RS za okolje so nam namreč povedali, da naj bi k temu pripomogel dež in dvig temperatur, zaradi česar se bo začel taliti sneg. Zaledne vode lahko zalijejo objekte v kotanjastih oblikah površja, ponoči pa voda lahko povzroči škodo celo v Škocjanskih jamah.
Morje poplavljalo v Piranu in Kopru
Ob 23. uri je zaradi močnega južnega vetra in znižanega zračnega pritiska morje ponekod na slovenski obali preseglo opozorilni vodostaj 290 centimetrov. Gasilci PGD Piran so ob 23.48 posredovali podatke o prelivanju morja v Piranu. Morje je prestopilo in delno zalilo cestišče ob Gea Collegeu, zalilo je tudi plažo in parkirne prostore ob Hotelu Piran ter prestopilo na piranski punti. Ob 23.50 je bila sprožena sirena javnega alarmiranja z znakom opozorilo na nevarnost.
Ob 1.53 je morje zalilo celotno cestišce na Kidričevem nabrežju. Po 2.30 je gladina morja začela upadati, po prvih podatkih do večje gmotne škode ni prišlo. Ob 0.59 je v Kopru zaradi visoke plime morje zalilo carinski pomol in okoli pol metra kopnega na Ukmarjevem trgu. Ob 2. uri je bila višina morja na mareografski postaji 312 centimetrov, kar je za 22 cetimetrov čez mejo prvih prelivanj morja preko obalne črte. Po 2.30 je gladina morja začela upadati, po prvih podatkih do večje gmotne škode ni prišlo.
V občini Vojnik je tudi prišlo do izpada dvostopenjskega daljnovoda Vojnik in posledično tudi do izpada daljnovoda Ljubečna. Skupaj je bilo tako na območju občine Vojnik brez oskrbe z električno energijo 1941 gospodinjstev. Delavci Elektra Celje so vse okvare odpravili do 2.36.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.