Slovenija

Prometna nesreča s tujcem se lahko zaplete

Ljubljana, 07. 08. 2009 15.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Še posebej v času dopustov je priporočljivo vedeti, kako ravnati v primeru prometne nesreče v Sloveniji, ki jo povzroči tujec, ali v tujini, da bomo lahko čim hitreje uveljavljali odškodninski zahtevek.

V letu 2008 je bilo vloženih 2248 odškodninskih zahtevkov za prometne nesreče v Sloveniji s tujci.
V letu 2008 je bilo vloženih 2248 odškodninskih zahtevkov za prometne nesreče v Sloveniji s tujci. FOTO: Elvis Saletinger
Na Slovenskem zavarovalnem združenju opažajo, da posamezniki v omenjenih primerih velikokrat ne vedo, kako ravnati ob sami prometni nesreči in pozneje ob uveljavljanju odškodninskih zahtevkov za povrnitev nastale škode.

Združenje kot nacionalni biro zelene karte jamči za plačilo škod, ki jih v Sloveniji povzročijo vozniki vozil s tujo registrsko tablico. Za obravnavanje tovrstnih škod, znanih kot mednarodnih škod, Slovensko zavarovalno združenje pooblašča svoje članice – zavarovalnice, ki izvajajo zavarovalne posle zavarovanja avtomobilske odgovornosti.

Kadar ima oškodovanec podatek o tuji zavarovalnici, pri kateri je zavarovan tuj povzročitelj prometne nesreče, lahko takoj vloži odškodninski zahtevek neposredno na pristojni slovenski zavarovalnici, ki je korespondent tuje zavarovalnice.

V primerih, ko oškodovanec nima podatkov o tuji odgovornostni zavarovalnici oziroma so podatki o tujem vozilu in zavarovanju pomanjkljivi, pa bo zavarovalnica, na katero se je oškodovanec prvotno obrnil za pomoč pri uveljavljanju povračila škode, oškodovancu ocenila škodo na vozilu in ga s poizvedbo o zavarovanju tujega vozila napotila na Slovensko zavarovalno združenje. Združenje bo zanj pridobilo podatke o zavarovanju in po prejemu informacij od pristojnega tujega biroja zelene karte pooblastilo za reševanje zahtevka eno od svojih članic.

Kaj vse morate storiti takoj po prometni nesreči in na koga se obrniti, če ste oškodovanec ali povzročitelj, da se bo lahko čim hitreje uveljavljal odškodninski zahtevek, si lahko preberete v nadaljevanju članka na www.cekin.si  

Takoj fotografirajte nastalo situacijo, to je celoten kraj nesreče, poškodbe na posameznih avtomobilih itd. Če nimate fotoaparata, uporabite tistega na mobilnem telefonu.
Takoj fotografirajte nastalo situacijo, to je celoten kraj nesreče, poškodbe na posameznih avtomobilih itd. Če nimate fotoaparata, uporabite tistega na mobilnem telefonu. FOTO: Elvis Saletinger

   

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

civitasstain@gmail.com
08. 08. 2009 08.14
tomaz.vukanovic- Tvoj komentar je hujši kot moja "driska"
Krbo?
07. 08. 2009 18.38
Zelene karte za clanice EU sploh vec niso obvezne..
JozaFric
07. 08. 2009 16.41
za manjšo nezgodo brezveze klicat policijo, ker bo krivec plačal 350 € kazni. Če se le da, opravite sami, pa vam bo tujec z veseljem dal kakšnih 50 € povrhu.
pravicnez@gmail.com
07. 08. 2009 15.57
Pri Rovinju je Pulski avtovleki, ki je pritiščala v ovinek s staro IMV prikolico na tovornjaku, odpadel dol pokrov jeklenke plina in direkt pred moj avto. Pločevinasta kocka 60 cm mi je poškodovala odbijač. Srečo sem imel, da se ni name zvrnila cela prikolica ... Odškodnino sem od hrvaškega Euroherca uspel izterjati šele po 7-kratnem posredovanju - po 6-ih mesecih!?!
SLOVENIASTAN
07. 08. 2009 15.06
+1
cujes frako kaj tak ko tote crke si tud razrede v osnovi soli spusco :) da bi se v mene tujec zaleto jaz samo vtrepecem pa poklicem skife pa resilca s kakim domacim se še zmenim tujca pa pet posto nea smirglam, sam do zdaj se mi se to hvala bogi ni zgodlo
frako
07. 08. 2009 14.30
+1
najbol da policijo kličeš da naredai zapisnik in na mestu izpoleš euro obraec prepišeš podatke zelene karte za usak slučaj. in mislm da bi to mogl bit to