Ministrstvoma za finance ter za delo, družino in socialne zadeve je vlada na današnji seji naložila, naj nadaljujeta s pripravo učinkovitejšega sistema socialne varnosti, vključno z oblikovanjem primernega mehanizma usklajevanja socialnih transferjev v okviru sprememb proračuna za leto 2004.
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve mora poleg tega do 30. junija pripraviti analizo transferjev s področja socialne varnosti. Ta bo podlaga za morebitne spremembe, ki bodo zagotovile večjo učinkovitost porabe proračunskega denarja s ciljem izboljšanja položaja materialno ogroženih skupin prebivalstva.
Ministrstvi za finance ter za delo, družino in socialne zadeve je vlada še zadolžila, naj pripravita predlog novega usklajevalnega mehanizma za transferje posameznikom in gospodinjstvom, ki bo temeljil na načrtovani stopnji rasti cen oz. na dogovorjenem modelu usklajevanja plač na socialno-ekonomskem svetu. Ta predlog morata uskladiti s socialnimi partnerji.
Vlada je predlog novele zakona o izvrševanju proračuna v tem in prihodnjem letu obravnavala že prejšnji četrtek. Dan pozneje je druga največja koalicijska partnerica ZLSD izrazila pomisleke do predlaganega sistema usklajevanja socialnih prejemkov, zaradi katerega bi se ti po grobih ocenah že v letu 2004 realno zmanjšali za skoraj dva odstotka. Podobne bojazni so izrazili tudi sindikati, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa je zahtevala obravnavo zakonskega predloga tudi na ekonomsko socialnem svetu. Temu je minister Mramor v sredo obljubil, da bo vlada sporno deindeksacijo socialnih prejemkov iz predloga zakona umaknila, kar je danes tudi storila.
Bo višji prispevek za RTV dovolj za prenos sej DZ?
Vlada je na današnji seji sprejela tudi sklep o spremembi višine prispevka za RTV programe, in sicer za 3,3 odstotka. Od 1. junija dalje bodo tako fizične osebe plačevale mesečni prispevek za vse svoje TV in radijske sprejemnike v višini 2548 tolarjev, je po seji dejal direktor urada vlade za informiranje Gregor Krajc. Vlada je tudi priporočila javnemu zavodu RTVS, da znotraj sredstev, ki jih bo pridobil iz tako povečanega prispevka, uresniči tudi projekt neposrednih prenosov iz državnega zbora.
Svet RTV Slovenija je sicer na seji 16. januarja sprejel sklep, da predlaga vladi povišanje RTV prispevka za šest odstotkov s februarjem. Najpomembnejši razlog za to plansko povečanje je uskladitev z rastjo življenjskih stroškov, kar je tudi zakonska podlaga, da lahko svet RTVS predlaga vladi spremembo višine prispevka, navaja ministrstvo za kulturo v sporočilu za javnost.
Zadnje zvišanje RTV prispevka je bilo izvedeno septembra lani za tri odstotke, kar pomeni, da po zadnjih podatkih zaostaja za rastjo življenjskih stroškov kumulativno že več kot 3,8 milijarde tolarjev.
Javni zavod RTVS v letu 2003 izvaja sanacijski program. Njegova uspešnost pa je odvisna tudi od normalnega tekočega poslovanja in investicij v sodobnejšo tehnološko opremo, za kar je predvideno povečanje prispevka.