"Več kot pol stoletja nas loči od aprila 1941, ko je bila v Vidmarjevi vili na Večni poti v Ljubljani na predlog Komunistične partije Slovenije ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda," je spomnil minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski. Dodal je, da izročilo Osvobodilne fronte najdemo tudi v prelomni slovenski politični pomladi, v dogajanju v Vzhodni Evropi v začetku devetdesetih let, pa tudi v referendumski odločitvi za vstop v Evropsko unijo in zvezo Nato.
Po prepričanju ministra so Slovenci skozi vso zgodovino kot pripadniki evropskega naroda pomembno vplivali na duhovno podobo Evrope, danes pa, kot je opozoril, naše bitke bijemo drugje in drugače kot včasih - z delom in znanjem. Pri tem je Dimovski omenil tudi nedavni podpis pristopne pogodbe z Evropsko unijo v Atenah, ki po njegovem mnenju pomeni, da se Evropa usposablja za upravljanje sveta z drugimi civilizacijskimi centri ter tako želi utrditi demokratično podobo sveta, zagotoviti blaginjo človeštva in njegov stabilni razvoj.
Scenarij prireditve letos izbrali na javnem razpisu
Novost letošnje prireditve je bila, da je vladni koordinacijski odbor tokrat na javnem razpisu izbral scenarij, ki ga je napisal Gojmir Lešnjak - Gojc.
V umetniškem delu prireditve, ki jo je tudi režiral Gojmir Lešnjak - Gojc, so nastopili Zoran Predin, Peter Lovšin in Vlado Kreslin s svojimi skupinami, glasbeniki skupine Jurki in Basisti, pevci Partizanskega pevskega zbora iz Trsta, igralca Drago Razboršek in Anja Sekavčnik, organist Mišo Frelih in solistka Teja Saksida.