Slovenija

'Prostora za naivnost na internetu preprosto ni več'

Ljubljana, 22. 05. 2025 20.04 | Posodobljeno pred 4 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Preverjene informacije, resnica in zaupanje so v današnjem svetu pomembnejše kot kdaj koli prej. Prav boj proti dezinformacijam in kibernetska varnost pa sta bila ena od osrednjih tem na konferenci o prihodnosti tehnološkega razvoja v Sloveniji, ki jo je v Ljubljani gostila Britansko-slovenska gospodarska zbornica.

Ste vedeli, da je leta 2021 skoraj polovica vseh ljudi v Evropski uniji na spletu zasledila neresnične ali dvomljive informacije? Ta podatek sicer morda ne preseneča, je pa precej bolj zaskrbljujoče to, da je resničnost teh informacij nato preverila le manj kot četrtina, v svoji raziskavi ugotavlja Eurostat.

Kako pomemben je danes dostop do resničnih in preverjenih informacij, so razglabljali tudi na Konferenci o prihodnosti tehnološkega razvoja v Sloveniji.

"V naši novinarski ekipi in uredništvu nenehno iščemo resnico, preverjamo informacije, usposabljamo svoje ljudi, da delajo v skladu s temi načeli, ter preverjamo dejstva z uredništvi in ustreznim usposabljanjem," pravi direktorica Pro Plus Slovenija in RTL Hrvaška Stella Litou.

To pa še zdaleč ni edina nevarnost današnjega vse bolj digitaliziranega sveta. Tako kot pisci lažnih novic človeško psihologijo vse pogosteje izkoriščajo tudi kibernetski napadalci.

Napadi na naše informacijske sisteme se vrstijo že avtomatsko, opozarja Uroš Svete iz Urada za informacijsko varnost: "Tega v resnici sploh ne štejemo, saj se to dogaja na minutni oz. kar na sekundni ravni. Morate vedeti, da imamo danes ogromno servisov, ki neprestano iščejo ranljivosti in ki jih uporabljajo tudi zlonarmerni akterji."

Stella Litou
Stella Litou FOTO: Damjan Žibert

"Še vedno so v prvi vrsti tako imenovani phishing napadi, se pa zadnje čase opaža tudi, da napadalci poskušajo po več različnih komunikacijskih kanalih. To pomeni, da ni zgolj e-pošta tisti vektor napada, ampak so tukaj tudi družbena omrežja, orodja s katerimi komuniciramo interno, lahko tudi Teams, Zoom in podobna orodja," dodaja direktor za poslovni trg pri A1 Slovenija Matic Grobelšek.

Sogovorniki pa še opozarjajo, da prostora za naivnost na internetu preprosto ni več.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
22. 05. 2025 21.49
Kar se mene tiče, zaupam glede dejstev in resnice o stvareh ChatGPTju vsaj na kvadrat bolj kot zaupam enemu Požarju ali enemu Tomašiču. Lahko obema skupaj ali vsakemu posebej. Slovenski tranzicijski komercialni mediji so sinonim za naklepno tendencioznost in za brutalno pristranost. Vse to po defaultu in za ljubi kruhek. Kot pravi Leonard Cohen v svoji "Democracy": rad imam to [svojo] deželo, a ne prenašam [njene] scene.
Verus
22. 05. 2025 21.43
Slovenci smo toliko na strani zelenskega in goloba, da se ne sme komentirat.
periot22
22. 05. 2025 21.22
+1
Če hočete pravo resnico jo morate poiskati drugje!!!!??
Evropa_Evropejcem
22. 05. 2025 21.16
+3
Res je ne nasedajte režimskim medijem, ki vam odrekajo ustavno pravico svobode izražanja ali še huje, golobovim sendvičarjem, ki žvrgolijo slavospeve pernatemu oligarhu.
9876543
22. 05. 2025 21.18
+1
9876543
22. 05. 2025 21.05
+5
To je na nivoju Golob - Zelenski. Same resnice.
9876543
22. 05. 2025 21.04
+5
Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ......
Betuul
22. 05. 2025 20.59
+3
Pri nas v slo imamo eno rt oddajo za takele gori: Kje pa vas čevelj žuli? Vse kar te nervira poveš tja in srihtajo
Darko32
22. 05. 2025 20.29
+2
Kaj se smešimo in nakladamo. Povejmo na glas, da se je v Slvoeniji začelo zlorabljati intrnet in digitalizacijo za kriminal. Poglejmo recimo digitalizacijo sodišč, javne uprave, šolstva in zdravstva. Na sodiščih ni rešeno kako je z odpravo napak oziroma namernih vpisov neresničnih podatkov.. Potem nimamo rešenega problema kjer se prirejajo fotografije in javno objavljajo. Ni rešeno področje videonadzora, kjer vidimo, da se zlorabljajo ti podatki in sploh nimamo usklajenega področja z zakonodajo na drugih področjih. Če gledamo splet vidimo, da določeni operaterji imajo povečane vdore in uporabniki imajo težave na tem področju. Vidimo, da recimo doloečen banke celo jim ponarejajo njihove spletne strani in banke ves čas opozarjajo na ta problem. V Slvoeniji ni urejeno področje, kjer bi lahko podjetniki prestavili svojo spletno stran in zato morajo plačevati drugim, da jim njihove spletne strani reklamirajo. ITD.. Zato bodimo realni in pošteni, da je glavna krivda tudi pri nas, ker določeni iz stare garde so navlekli svoje kadre v politiko, javno upravo in sodstvo. Sedaj imamo to, da nimamo varnsotnih protokolov izdelanih z nekimi standardi ampak imamo anarhijo in vsak po svojem dela. Sam vidim področje testiranja, kjer bi lahko testirali in imeli laboratorije za preiskušanje vseh najdenih napak nad katerim bi imel nadzor nek institut za raziskovanje. Razni bleferji iz filozofskih fakultet ne bodo nič naredili amapk samo meglo. Zato je potrebno na področju tehničnih ved narediti celovito rešitev problemov in na teh področjih podpirati razvoj in modernizacijo tehničnih naprav, ki so v pomoč izobražeanju. Žal pri nas moramo začeti vse iz ničje popravljati.