Prostovoljci bodo za služenje, ki bo trajalo najmanj tri mesece, prejemali plačilo, vezano na minimalno plačo v Sloveniji, zagotovljeno pa jim bo tudi zdravstveno varstvo ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Prostovoljno služenje bo slovenskim državljanom in državljankam omogočilo, da bodo deležni vojaškega usposabljanja tudi po odpravi obveznega služenja vojaškega roka, ki bi se lahko po nekaterih napovedih prenehalo izvajati že letošnjo jesen, sicer pa bo Slovenija do leta 2010 prešla na poklicno vojsko, dopolnjeno s pogodbeno rezervo.
V skladu s predpisi, ki urejajo ocenjevanje zdravstvene sposobnosti za vojaško službo, mora biti ocenjen kot sposoben ali delno sposoben za vojaško službo. Na prostovoljno služenje pa ne more biti napoten kandidat, ki mu je priznana pravica do ugovora vesti vojaški dolžnosti ali če zanj teče postopek za priznanje te pravice.
Postopek napotitve za služenje
Kandidat mora vlogo za služenje vložiti pri upravnem organu, pristojnem za obrambne zadeve, v vlogi, ki mora vsebovati kandidatove podatke, pa lahko izrazi tudi željo o datumu in kraju napotitve na prostovoljno služenje. Kandidata, ki nima ocene o sposobnosti za vojaško služenje, upravni organ najkasneje 45 dni pred začetkom prostovoljnega služenja napoti na zdravniški pregled. Obrambno ministrstvo z izbranimi kandidati sklene pogodbo o prostovoljnem služenju.
Že sprejetemu kandidatu se lahko služenje odloži, če za to zaprosi in predloži dokazilo o bolezni ali poškodbi, rojstvu otroka, smrti v ožji družini ali nujni pomoči v družini v primeru naravnih ali drugih nesreč. Kandidat se lahko služenju tudi odpove. Kot odpoved se šteje, če se kandidat brez upravičenega razloga ne odzove na vabilo oziroma poziv upravnega organa k prostovoljnemu služenju ali če je samovoljno odsoten s prostovoljnega služenja brez upravičenega razloga za več kot 24 ur.
Plačilo za služenje
Uredba določa, da prostovoljci ob nastopu služenja prejmejo deset odstotkov minimalne plače (ta znaša okoli 110.000 tolarjev), prvi mesec služenja 15 odstotkov, drugi mesec 25 odstotkov, tretji in nadaljni mesec pa 30 odstotkov minimalne plače. Vojak prostovoljec, ki bo uspešno končal služenje, si bo ob koncu prislužil še dodatni prejemek v višini 60 odstotkov minimalne plače. Prostovoljci bodo dobili povrnjene tudi stroške prevoza za izhode ob koncu tedna ali za praznike.