Slovenija

Protest bo!

Ljubljana, 25. 10. 2005 08.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
I.H./STA/P.K.
Komentarji
0

Predstavniki sindikatov in premier Janša so stališča malo zbližali, vendar pa protestni shod ostaja.

Protest sindikatov proti noveli zakona o zdravstvu
Protest sindikatov proti noveli zakona o zdravstvu FOTO: Dare Čekeliš

Štiri največje sindikalne centrale - Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Konfederacija novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost (KNSS), Konfederacija sindikatov 90 Slovenije (KS 90) in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam - bodo 26. novembra v Ljubljani pripravile protest proti predlaganim ekonomskim in socialnim reformam, so sporočili predsedniki central.

Delavske demonstracije bodo zagotovo ene največjih v Ljubljani v zadnjih letih, je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič in k udeležbi na protestu pozval tudi ostale sindikate, študentske organizacije, upokojence in druge. "Z njimi želimo opozoriti vlado, naj ne sprejme predlaganih reform. Slovenija ni Slovaška, ni Estonija, ni Rusija, ni Romunija, tam kjer obstoje enotne davčne stopnje. S temi demonstracijami želimo preprosto reči: moramo ohraniti socialno podobo države Slovenije,” je še dejal Semolič.

Neodvisnost: Niso nas prepričali

V Neodvisnosti so minuli teden povabili oblikovalce reform, da podrobneje pojasnijo, kako nameravajo izpeljati reforme. Namestnik vodje odbora za reforme Janez Šušteršič v dveurni predstavitvi ni prepričal članov sindikata, zato je organizacija sprejela odločitev, da takih reform ne podpira, je povedal predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar.

KS 90: Nekaj predlogov je dobrih

Kot je znano, sindikati ne nasprotujejo vsem predlaganim reformam. Med drugim močno podpirajo ukinitev davka na izplačane plače, vendar se jim ob tem postavlja vprašanje, ali bodo sredstva, ki bodo podjetjem ostala, res namenjena za znanost in tehnologijo ter povečanju števila delovnih mest.

"Kar nekaj predlogov je, s katerimi bi se lahko strinjali, ker pa vlada ponuja vse v paketu, iz katerega ni mogoče nič izvzeti, mi to v paketu tudi zavračamo," je dejal predsednik KS 90 Boris Mazalin. Poudaril je, da sindikati še nikoli niso dali nobenega soglasja o tem, kakšno socialno državo želimo v Sloveniji. "Gre za model, kjer se solidarnost zamenjuje za sočutje. To pa je subjektivna kategorija, ki nima veze z institucionalnim varovanjem socialnih pravic," je dejal Mazalin. "Naša udeležba ne bo protest, ampak predvsem sporočilo, kaj želimo," je dodal.

Na seji ekonomsko socialnega sveta je Janša povedal, da imajo socialni partnerji še dovolj časa za uskladitev glede predlogov ukrepov, saj so ključne spremembe predvidene z januarjem 2007. Poudaril je, da je zdaj čas za potrditev osnovne usmeritve reform. Sicer pa se po njegovih besedah vlada zaveda, da so takšni projekti toliko bolj uspešni, kolikor večje soglasje je doseženo.

Sestanek pri Janši

S svojimi zahtevami so predstavniki sindikatov seznanili tudi predsednika vlade Janeza Janšo. Stališča so malo zbližali, vendar ne dovolj, napoved protestnega shoda tako ostaja.

Janez Janša pa meni, da protesti, dokler se pogajanja ne končajo, niso primerni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10