Prebivalci Bučne vasi v Novem mestu so popoldne za deset minut ovirali promet v tamkajšnjem krožišču in vnovič opozorili na svoje zahteve po reševanju romske problematike. Od ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika bodo vnovič zahtevali odgovor, kaj namerava storiti in kdaj bodo odstranjene črne gradnje, od predsednika vlade Janeza Janše pa, ali je njihova zahteva upravičena. Če ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo jeseni nadaljevali s protestnimi shodi do izpolnitve njihovih zahtev.
Krajani Bučne vasi zaradi težav ob sobivanju z Romi zahtevajo zmanjšanje romskega naselja Žabjak, to je odstranitev črnih gradenj v naselju. Menijo, da tolikšno romsko naselje nikoli ne bo doprineslo k rešitvi romske problematike. Opozarjajo, da v Žabjaku nastaja geto, iz katerega Romi praktično ne morejo in živijo njihov način življenja, ker drugačnega niti nimajo možnosti.
Romi razočarani
Krajani Bučne vasi so protestirali že pred letom dni, vendar trdijo, da se od takrat ni nič spremenilo. Prebivalca Bučne vasi, Janeza Potočarja, jezi, ker se ''država ignorantsko obnaša do krajanov''. Počuti se kot drugorazredni državljan. Njegov sokrajan, Milan Šoster, je opozoril, da se ni nič spremenilo. ''Kvečjemu je več kriminala, tatvin, ropanja,'' je dejal. Motijo ga tudi zabave, kurjenje, streljanje in neurejena električna napeljava v Žabjaku.
Romi pa so zaradi vnovičnega protesta razočarani, saj so menili, da so na številnih sestankih s krajani dosegli nekatere dogovore. Predsednik romskega kulturnega društva, Zoran Grm, je ogorčen, ker nekateri krajani zahtevajo umik Romov iz starega dela. ''Romi tukaj živijo že 50 let. Vse svoje življenje so dali v hiše in barake, zato je rušenje nemogoče. Romi zahtevajo od države, da nam dajo zemljišče v odkup. Potem bomo lahko gradili,'' je dejal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.