Protestniki so prepričani, da jim bo uspelo zbrati še manjkajočih tisoč podpisov. "Civilna družba bo znova dokazala, da se lahko uspešno borimo za varovanje naših pravic ter dobrobit ljudi in narave." Dodali so tudi, naj vlada, ki "ogroža vse, pade".
Po podatkih organizatorjev se je danes na protestu zbralo okoli 3000 ljudi. Poudarili so, da se je civilna družba še dodatno angažirala, saj po celi Sloveniji pri zbiranju podpisov sodeluje več kot 300 prostovoljcev. Protestniki so tokrat Tromostovje simbolično preobrazili v vizijo prihodnosti, ki jo prinaša nov zakon - s trakovi so onemogočili dostop do vode.
Petkovim protestnikom se je pridružila tudi skupina protestnikov v podporo Palestini. Protest se je končal s sodbo Vizjaku in skokom v Ljubljanico.
Zbiranje podpisov se sicer zaključi 24. maja. V primeru, da zberejo zadostno število podpisov, bodo nato morali prepričati še zadostno število volilnih upravičencev, da se referenduma tudi udeležijo in obkrožijo 'proti'. DZ je novelo zakona o vodah sprejel konec marca.
Ministrstvo za okolje je sicer po številnih opozorilih nevladnikov iz novele zakona sicer umaknilo člen, ki bi na vodovarstvenem območju dovoljeval gradnjo objektov, ki uporabljajo nevarne snovi, ne pa tudi člena, ki omogoča gradnjo na priobalnem pasu. Tako lahko po novem na vodnem ali priobalnem zemljišču – denimo ob reki, jezeru ali morju – zraste objekt za javno uporabo. Na primer hoteli, gostišča, lokali, igrišča, parkirišča.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.