Država naj bi letos pri komunalni ureditvi občinam z Romi pomagala s 100 milijoni tolarjev. A župani zahtevajo razveljavitev razpisa in povišanje pomoči s 100 na 250 milijonov tolarjev. Prav tako se ne strinjajo, da dobijo denar le štiri občine, pač pa naj bi ga enakovredno razdelili med vseh dvajset.
Jožef Poredoš, župan občine Tišina je menil, da je to spet nekak davek ali kazen na pridnost občin. Zanimivo pa je, da predlog urada za narodnosti za 10 projektov ni bil uslišan. Kot je povedal Janez Obreza iz Urada za narodnosti, je razpisna tehnika takšna, da so imeli vpliva na samo petintrideset od stotih odstotkov. Tako je pač prišlo do tega, da njihovi predlogi niso bili sprejeti.
Splošno prepričanje o pomoči države po besedah županov ne drži. Poredoš je menil, da zato ne dobijo iz državnega proračuna niti tolarja več, da bi lahko vzdrževali infrastrukturo in dograjevali v romskih naseljih.
Edino pošteno bi bilo, dodajajo, da bi te občine dobile denar iz državnega proračuna. Predsednik Zveze Romov Slovenije, Jožek Horvat Muc je menil, da je država dala zelo malo sredstev občinam za Rome, kajti razen določenih razpisov, ki so bili v preteklosti razpisani, drugih sredstev država občinam ni dala.
A v tem primeru morajo občine spet del denarja zagotoviti same, tako, da so ponovno na slabšem. In če protest županov ne bo uslišan? Poredoš je ob morebitnem neuspehu protesta povedal, da se to ne bi smelo zgoditi in dodal: "niti tega ne pričakujem. Če se pa bo zgodilo, pa bomo poiskali vsa pravna sredstva."