Slovenija

Proti resoluciji, za mediacijo

Ljubljana, 06. 04. 2007 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sprejemanje resolucij o Hrvaški ni potrebno, so sklenili na srečanju strank s premierjem Janšo.

Janša se zavzema za okrepitev dvostranskih prizadevanj za rešitev odprtih vprašanj s Hrvaško
Janša se zavzema za okrepitev dvostranskih prizadevanj za rešitev odprtih vprašanj s Hrvaško FOTO: Kanal A

V državnem zboru je potekal sestanek koordinacije parlamentarnih strank, ki ga je sklical premier Janez Janša, nanj pa povabil tudi tri ministre - zunanjega Dimitrija Rupla, notranjega Dragutina Mateja in ministra za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivana Žagarja - ter predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija.

Premier Janša je slovensko predsedovanje povezavi v prvi polovici leta 2008 označil kot projekt nacionalnega pomena. Zato je parlamentarne stranke povabil k podpisu pakta o nenapadanju, s katerim bi se stranke zavezale, da ne bodo izrabljale notranjepolitičnih napetosti.

Koordinacija je večinsko ocenila, da v tem trenutku sprejemanje resolucij o meji s Hrvaško ni potrebno, "saj trenutno nobena resolucija ne prispeva k temu, da bi konkretna odprta vprašanja s Hrvaško hitreje reševali", je po sestanku povedal premier Janez Janša. Kot je dejal, bodo okrepili dvostranska prizadevanja za rešitev odprtih vprašanj, sicer pa so udeleženci sestanka večinoma podprli tudi možnost iskanja rešitve s posredovanjem tretjega, mediacijo.

Kot je pojasnil, ga je zanimalo tudi "neformalno stališče parlamentarnih strank, ali so naklonjene temu, da bi v primeru, če ne bi prišlo do dvostranske rešitve, poklicali na pomoč tretjega", torej stališče do mediacije. Ugotovil je, da "z redkimi izjemami to omizje ne zavrača te možnosti", saj ima Slovenija zelo močne argumente.

Predsednik SNS Zmago Jeličič pravi, da bodo vztrajali pri svoji resoluciji, ki so jo vložili v parlamentarni postopek
Predsednik SNS Zmago Jeličič pravi, da bodo vztrajali pri svoji resoluciji, ki so jo vložili v parlamentarni postopek FOTO: Jani Dolinšek

Vladnega predloga resolucije o meji s Hrvaško na koordinaciji niso obravnavali. Kot je pojasnil premier, MZZ oziroma strateški svet za zunanjo politiko pri MZZ predloga resolucije nista niti pripravila, ampak sta pripravila "neko gradivo za pripomoček DZ v primeru, če bi bila sprejeta odločitev, da se gre v sprejemanje resolucije". "Ker smo danes ugotovili, da razen dveh parlamentarnih strank ostali menimo, da v tem trenutku ni neke urgentne potrebe, da se takšna resolucija sprejme, se nismo spuščali v besedilo," je pojasnil.

Kot sta po sestanku povedala predsednika SLS in SNS, Janez Podobnik in Zmago Jelinčič, bosta stranki vztrajali pri svojih resolucijah, ki sta ju že vložili v parlamentarni postopek. Premier Janša je dejal, da so ju sicer prosili, naj razmislijo o tem, da bi predloga umaknili iz obravnave, če pa se za to ne bosta odločili, "razprava v DZ bo, skoraj zagotovo pa ne tudi njune potrditve, če bo tudi na glasovanju izražena volja, kot je bila na današnjem sestanku".

O morebitnem razpisu referenduma o vstopu Hrvaške v EU niso govorili, je dejal Janša. Kot je dodal, je dejstvo, da pomeni referendum "neko možnost, ki pa je tudi časovno zelo oddaljena glede na našo zakonodajo", zato po njegovi oceni "ne gre za resno zadevo".

Koordinacija je ocenila, da sprejemanje resolucij o meji s Hrvaško ni potrebno
Koordinacija je ocenila, da sprejemanje resolucij o meji s Hrvaško ni potrebno FOTO: Jani Dolinšek

Predsednik SD Borut Pahor se je strinjal, "da v tem trenutku glede na nekatere namere vlade, ki jih je povedal predsednik, ni potrebno sprejetje resolucij," ki sta ju predlagali SLS in SNS.

Predsednik LDS Jelko Kacin je prav tako menil, da "v tem trenutku s kakršnokoli resolucijo ne bi prišli daleč" in da "v ničemer ne bi prispevala k ustvarjanju dobre klime" za reševanje problemov; nasprotno, zdi se mu korak v zaostrovanje.

Predsednik NSi Andrej Bajuk je menil, da lahko Slovenija tudi brez sprejetja resolucij izvaja zunanjo politiko na podlagi širokega konsenza, zapisanega v temeljni ustanovni listini in brionski izjavi. Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je dejal, da njegova stranka ne podpira sprejetja resolucij, tudi ne tistih SLS in SNS, ker "ne prinašajo boljših izhodišč za reševanje odprtih vprašanj s Hrvaško".

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Matej Lahovnik je današnje pogovore označil kot pomembne in dodal, da so se v primeru sprejetja novih korakov glede odnosov s Hrvaške dogovorili za nova tovrstna srečanja "ob zavedanju, da je tema odnosov s Hrvaško tako pomembna, da presega mandat ene vlade".

Sporazum o predsedovanju uniji

Na sestanku za zaprtimi vrati so tudi dosegli soglasje o podpisu sporazuma vseh parlamentarnih akterjev o sodelovanju pri pripravah na predsedovanje Slovenije EU v prvi polovici leta 2008 in samem predsedovanju. Kot je po srečanju pojasnil premier Janša, naj bi sodelujoči na srečanju v sedmih do desetih dneh dali pripombe na danes predlagano besedilo dokumenta, nato pa bodo oblikovali končno besedilo.

Predsedovanje EU je projekt nacionalnega pomena, zato Janša noče, da bi ga ogrozile notranjepolitične napetosti.
Predsedovanje EU je projekt nacionalnega pomena, zato Janša noče, da bi ga ogrozile notranjepolitične napetosti. FOTO: Reuters

Opozicija izraža pomisleke predvsem glede petega člena predloga sporazuma, ki določa, da si bodo podpisniki sporazuma prizadevali, da aktivnosti, povezanih s predsedovanjem uniji, ne bodo obremenjevali z zadevami izključno notranjepolitičnega pomena.

Izbrisani: Individualno reševanje primerov

Obravnavali so tudi predlog ustavnega zakona o izbrisanih, s katerim naj bi po predlogu vlade omogočili individualno reševanje vsakega primera posebej. V opoziciji menijo, da želi z njim vlada izigrati odločbe ustavnega sodišča, v skladu s katerimi bi morali od 26. februarja 1992 vrniti stalno prebivališče vsem, ki so bili nezakonito izbrisani iz
registra stalnih prebivalcev. Janša pa je dejal, da je "tudi zaradi drugačne geometrije v državnem zboru prišlo do večje pripravljenosti za to, da se rešitev išče v okviru ustavnega zakona, vendar pa pod pogojem, da se bolj zbližajo vsebinske rešitve".

Največ pokraji 14

Sodelujoči so se posvetili tudi pokrajinski zakonodaji. Večinsko stališče je, da je število štirinajst zgornja meja za pokrajine, in tudi večina sodelujočih se je strinjala, da bo z neko idealno, kompromisno rešitvijo to število mogoče tudi doseči, ne pa ga preseči, je po koordinaciji parlamentarnih strank dejal premier Janez Janša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cenevols1@yahoo.com
07. 04. 2007 11.18
Če bo slovenska politika še dolgo tako mlačna (politika LDS in SDS se praktično ne razlikuje), potem bo počasi treba sprejeti resolucijo o celovitosti Ljubljane. No ja, sej bodo kmalu nove volitve, četudi pahorjevi SD niso glede vprašanj hrvaške nič bolj kompetentni (vsaj sodeč po Juriju, ki ima trenutno glavno besedo pri tem vprašanju). Bodo pa nekateri od nas imeli sedaj manj težav pri izbiri stranke na naslednjih volitvah.
theykilledKenny
07. 04. 2007 10.17
Po vsej verjetnosti je Janšević mislil na meditacijo :)
darcs
07. 04. 2007 08.59
jožajoža, ti nimaš glih vse pošlihtan v glav, jokaš za titovo jugoslavijo, če bi tako pisal čez predsednika vlade v titovih časih bi si prislužil zaslužen oddih in zelo dolg dopust na golem otoku. vem pa, da nebi imel j... da bi tako pisal - pa ne sam ti tudi še nekateri natem forumu
Uporabnik113189
06. 04. 2007 18.32
bojan1, saj je res samo razmišljanje imaš prav. Nič ne rečem, če bi lahko verjel, da bo JJ v prihodnje kaj boljši bi razmišljal celo bolj spravljivo, pa res ne verjamem. Mislim da se ne bo nikoli spremenil in da mora opozicija naredit tisto kar pač mora, odločen rez.. Se bo pač našel kdo drug na njegovem mestu..Sam je začel z brezkompromisno vojno, sedaj jo ima..
bojan1@mail386.com
06. 04. 2007 18.28
jožajoža... bolje da te tič boža , boš imel vsaj nekaj od tega kot pa da tekele tukile klatiš...
Vegos
06. 04. 2007 18.26
Bojan, Kacin ni prav nič kriv da je šla LDS na kant; to je bilo jasno že ko je volitve izgubila. Vse, kar je ostalo, je omejevanje škode. Ki pa ne gre prav dobro.
bojan1@mail386.com
06. 04. 2007 18.22
Ha kaj si ti klasik bolan v svojem razmišljanju..., tako razmišlja Kacin in mnogi drugi... in temu primerni so rezultati torej deformirana kompatibilnost, nezmonost iskanja konsenza (zgled: Kacin je že spravil eno stranko na kant )
Jožajoža
06. 04. 2007 18.17
JANŠA je na podel način prišel na oblast, onesposobil in skregal LDS,obračunal s svojimi nasprotniki "fizično" in psihično,in skregal slovenski narod.prej je bila TITOVA jugoslavija, sedaj pa je JANŠEVA slovenija ali janšanija.
Uporabnik113189
06. 04. 2007 17.38
Janša bi si rad zagotovoil malce miru v času, ko bo SLO predsedovala EU. Ga čist razumem, je naloga dovolj zahtevna, pa še cel svet te gleda. Potem pa pomislim, kako bi on reagiral, če bi bil LDS na vladi..Nič ni potrebno ugibat..Izkoristil bi priložnost in naredil svetovno sranje iz vsakega kiksa. Opozicija je trenutno zelo kooperativna. Mislim da je to napaka, v času ko bo imel odprte dve fronte, je nujno dodati še tretjo in se ga lotiti na vseh brez milosti. Naj poskusi kako izgleda, če se na igrišču polje zamenja.. Če se bo pod pritiskom sesul ali ga napade bolezen, pa ne bi bilo nič narobe, če bi začeli ugibati če je še "čist" in iz njega poskusili naredili klovna..