Senat komisije za preprečevanje korupcije je na seji 20. septembra 2012 sprejel ugotovitve o konkretnem primeru v zadevi suma kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije župana Občine Trebnje Alojzija Kastelica pri podaji predlogov za imenovanje predstavnikov javnosti v senatih za reševanje pritožb zoper policiste. Komisija je ugotovila, da je Kastelic kot župan Občine Trebnje, torej uradna oseba, samega sebe predlagal kot primernega kandidata za člana senata za reševanje pritožb zoper policiste. "S takšnim ravnanjem ni spoštoval določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki nalaga dolžno ravnanje, ko se uradna oseba znajde v nasprotju interesov," opozarjajo pri komisiji in dodajajo, "da je Kastelic vedel, da je v kazenskem postopku, pa je kljub temu navedel neresnične podatke uslužbenki občine Trebnje in notranjemu ministrstvu, da izpolnjuje pogoje iz poziva za predlaganje predstavnikov javnosti v senatih za reševanje pritožb zoper policiste". To pa je po mnenju komisije ravnanje, ki krni ugled funkcije župana in je v nasprotju z integriteto, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.
Čeprav je bila zoper njega že vložena pravnomočna obtožnica in je vedel, da ne izpolnjuje pogojev, je Kastelic samega sebe predlagal kot predstavnika občine v senat za reševanje pritožb zoper policiste. "To pomembno dejstvo je Alojzij Kastelic v svoji kandidaturi notranjemu ministrstvu zamolčal oziroma posredoval neresnične podatke. Minister za notranje zadeve je Alojzija Kastelica pozneje dejansko imenoval v senat. S tem je obtoženi Alojzij Kastelic dobil možnost opravljanja nadzora nad delom policistov z območja PU Novo mesto, torej tistih policistov, ki ga preiskujejo zaradi suma storitve kaznivih dejanj," so pri komisiji zapisali v ugotovitvi. Po mnenju komisije je to posebej relevantna okoliščina in bi lahko pomenila pritisk na delo policistov.
Kastelic ne namerava odstopiti
Kot je v odzivu pojasnil Kastelic, je danes na službeni poti in še ni imel možnosti, da bi se seznanil z ugotovitvami protikorupcijske komisije. V navedenem primeru se je ravnal po mnenju občinske pravne službe, ki je ocenila, da pravnih zadržkov ni. Ko so pozneje ugotovili, za kakšno zadevo gre, pa je od nje odstopil in se ni udeležil nobenega sestanka v zvezi z njo, je dodal.
Glede na omenjeno Kastelic ne vidi zadržkov, da bi še naprej županoval in ne namerava odstopiti. Kaže, da se je protikorupcijska komisija postavila na neko stališče proti njemu, je še povedal in povzel, da ne vidi osnove za nadaljnje zaostrovanje zadeve.
Kastelic je sicer že avgusta v pojasnilu komisiji navedel, da jim je ministrstvo za notranje zadeve poziv za imenovanje predstavnika poslalo 1. decembra lani. Rok za imenovanje je bil po pojasnilih župana samo 30 dni, kar je bistveno premalo, da bi stekli običajni postopki za izbor ustreznega kandidata. Prav tako je župan glede na preostale člane, ki sodelujejo v senatu, ocenil, da lahko to funkcijo brez težav opravlja tudi župan, saj v senatu sodelujeta tudi župana Mirne Peči in Šentjerneja.
Na občini situacijo označili za 'nerodno'
Na občini Trebnje so omenjeno situacijo označili za "nerodno" in dodali, da je župan 4. junija 2012, še pred izrekom kazenske sodbe, podal predlog za razrešitev s te funkcije, zato po njihovem mnenju "ni prišlo do zmanjšanja zaupanja s strani oškodovancev, splošne javnosti in policije v neodvisnost postopka, ki ga opravlja senat".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.