Spletni trgovci ponujajo identične artikle, kot jih videvamo na policah velikih in dragih trgovskih centrov, po nižji ceni, saj poslujejo z nižjimi stroški. Nimajo namreč dragih prodajnih salonov, kreditov za investicije v nakupovalne centre, novoletnih okraskov in drugih podobnih stroškov, ki jih morajo prišteti v prodajno ceno.
Tudi odpiralni čas spletnih trgovin je bolj prilagojen sodobnemu potrošniku, saj ob številnih obveznostih in aktivnostih le stežka najdemo čas za obisk trgovskega centra; pa še ko ga najdemo, je to v večini primerov stresna izkušnja. Iskanje parkirnega mesta, nepopisna gneča v trgovinah in otežena primerjava različnih artiklov so le najbolj pogoste pritožbe, ki jih imajo kupci v nakupovalnih centrih.
Na spletu so trgovine odprte 24 ur na dan, vse dni v letu in ponujajo možnost hitre primerjave artiklov, preprosta pa je tudi primerjava različnih trgovcev. Vse se dogaja v brskalniku, potrebujemo le dostop do spleta in nekaj minut časa. Le kaj je lepšega kot to, da decembrske nakupe opravimo kar prek spleta in svoj prosti čas namenimo čemu bolj koristnemu kot prerivanju po gneči v nakupovalnih središčih?
Največji pomislek pri spletnem nakupu je zaupanje oziroma varnost nakupa. Vendar internetni strokovnjaki poudarjajo: spletni nakup je popolnoma varen, če upoštevamo nekaj osnovnih pravil! Kupujemo le pri preverjenih, priznanih trgovcih in smo pozorni na to, da tisti del nakupa, ko izbiramo način plačila in dostave, poteka v SSL varovanem okolju (v naslovni vrstici brskalnika se naslov spletne strani začne s https://).
V tujini je najbolj pogost način plačila s kreditno kartico, v Sloveniji pa se večina kupcev odloči za plačilo po povzetju. V tem primeru denar izročimo poštarju takrat, ko nam prinese paket. Pošta Slovenije, ki opravlja dostavo za mimovrste=), v zelo kratkem času dostavi veliko število paketov na naslove po celotni državi.
Da je spletna prodaja stvar sedanjosti in ne zgolj prihodnosti, priča tudi dejstvo, da je spletna trgovina ena redkih gospodarskih panog, ki je kljub recesiji doživljala rast: v zadnjem letu je celotna panoga maloprodaje v Evropski uniji stagnirala, spletno trgovanje pa beleži več kot 20-odstotno rast. Tudi v Sloveniji so statistiki zabeležili visoke stopnje rasti, število spletnih kupcev pa se počasi, a vztrajno približuje evropskemu povprečju. V EU preko interneta kupuje že več kot 30 odstotkov prebivalstva, na vrhu lestvice pa so skandinavske države (npr. Danska z 68 odstotki) in Velika Britanija.
V Sloveniji je vodilni spletni trgovec mimovrste=) prepričal že 250.000 kupcev. Podjetje je v letu 2009 zabeležilo 18 milijonov eur prometa in je dobitnik bronaste gazele 2008. Zaslužek pa raje kot v nakupovalne centre vlagajo v rast poslovanja in v svoje zaposlene - so finalist izbora za najboljšega delodajalca zlata nit ter nosilec certifikata Družini prijazno podjetje.