Slovenija

Prva seja v novi sestavi

Ljubljana, 24. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na redni seji se je prvič sestala nova vlada, ki je za tri mesece podaljšala veljavnost ribolovnega režima. Prav tako je ustanovila službo vlade za strukturno politiko in regionalni razvoj ter določila splošne pogoje za dobavo in odjem elektrike.

Na redni seji se je tako prvič sestala nova vlada, na sejo pa so prišli vsi ministri z izjemo novinca Dušana Mramorja.

Kot je sporočila direktorica urada vlade za informiranje Alja Brglez po seji vlade, izvajanje režima in določil kodeksa poteka dobro, v dosedanjih treh mesecih veljave se na območju veljave kodeksa ni pripetil noben incident med slovenskimi in hrvaškimi ribiči, morski gospodarski ribolov pa se opravlja nemoteno, zato se je vlada odločila za podaljšanje.

Vlada je med drugim na današnji seji za tri mesece podaljšala ribolovni režim
Vlada je med drugim na današnji seji za tri mesece podaljšala ribolovni režim FOTO: POP TV

Hrvaška vlada veljave kodeksa oziroma režima še ni podaljšala, sta pa hrvaška in slovenska stran na zadnji seji stalne mešane komisije za izvajanje SOPS podprli podaljšanje režima in se dogovorili, da bosta podaljšanje njegove veljavnosti predlagali vsaka svoji vladi.

Kodeks obnašanja ribičev ima lokalni obseg, njegov namen pa je določiti obnašanje ribičev med izvajanjem ribolova po začasnem režimu, ki bo odpravilo možnosti nastajanja konfliktnih situacij med ribiči, ki izvajajo ribolov z različnimi ribolovnimi orodji, ter možnih konfliktnih situacij med gospodarskimi in negospodarskimi ter športnimi oziroma rekreacijskimi ribiči. V kodeksu je določeno začasno območje uporabe kodeksa, pravila obnašanja, način medsebojne komunikacije, način poročanja o opravljanjem ribolovu, dovoljena ribolovna orodja, način in mesta iztovarjanja ulova, način izvajanja nadzora nad izvajanjem kodeksa, čas veljavnosti ter način uveljavitve kodeksa. Kodeks ne uvaja novih pravic in obveznosti, ampak gre za izvedbeno mednarodno pogodbo k SOPS, ki je bila sklenjena zaradi uresničevanja SOPS.

Določeni splošni pogoji za dobavo in odjem elektrike

Seja vlade
Seja vlade FOTO: POP TV

Uredba o določitvi splošnih pogojev za dobavo in odjem električne energije določa predvsem odnose in postopke med uporabniki elektroenergetskega omrežja in upravljavcem omrežja ter ostalimi reguliranimi dejavnostmi s tega področja, je po drugi seji vlade dejal minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač. Uredba po njegovih besedah določa pravila igre, kako priti do elektropriključka, kaj naj vsebuje pogodba med elektrodistributerjem in uporabnikom in podobno, sloni pa na izhodiščih, ki jih je uvedel energetski zakon in ki jih zahteva sodoben način uporabe električne energije.

Doslej je bilo to urejeno z več akti, in sicer splošnimi pogoji za dobavo in odjem električne energije iz leta 1985, pogoji za izdajanje elektroenergetskih soglasij iz leta 1986, merili in kriteriji o povračilih za nove priključitve in za povečanje obstoječih priključnih moči uporabnikov na nizki napetosti iz leta 1982 in še nekaterimi drugimi akti iz začetka osemdesetih let. Konec leta 1999 je začel veljati energetski zakon, ki predvideva novo ureditev tega področja, vlada pa je to storila s sprejemom uredbe o določitvi splošnih pogojev za dobavo in odjem električne energije, ki bo začela veljati od 1. marca 2003. Uredba predstavlja pomembno vsebinsko novost, ki jo bodo morali zlasti v elektrodistribucijskih podjetjih temeljito preučiti in se na začetek njenega izvajanja temeljito pripraviti, je dvomesečni odložilni rok razložil Kopač.

"Pomembna storitev v zvezi s kakovostjo, ki je zapovedana v tej uredbi, je tudi ta, da mora upravljavec omrežja v dveh urah od prejetja uporabnikove prijave začeti ugotavljati vzroke okvare na omrežju, ugotovljeno okvaro pa mora odpraviti takoj oziroma najkasneje v štirih urah," je pojasnil Kopač.

Med novostmi, ki jih prinaša nova ureditev, je omenil dejstvo, "da je električna energija poslej obravnavana kot blago, ki ima svojo ceno, ta pa je odvisna od kvalitete". Uredba po njegovem posveča veliko pozornost tudi dogovarjanju med upravljavcem omrežja in uporabnikom v zvezi s kakovostjo napetosti. "Uporabnik in upravljavec omrežja poslej lahko skleneta pogodbo o kakovosti električne energije, s katero se dogovorita za podstandardno ali nadstandardno kakovost elektrike". Za ocenjevanje kakovosti slednje so na okoljskem ministrstvu uporabili slovenski standard SISTEN 50160. Kakovost se po razlagi Kopača kaže v napetosti, številu prekinitev in v drugih parametrih, ki opredeljujejo kakovost električne energije.

O pridobitvi soglasja za priključek je dejal, da bo tudi poslej v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja zanj pristojno elektrodistribucijsko podjetje, ima pa soglasje nekaj novosti. Po razlagi Kopača se podeljuje po pravilih upravnega postopka, kar pomeni, da ga je elektrodistribucijsko podjetje dolžno izdati, če so pogoji izpolnjeni, in sicer po ceni, ki je predvidena za takse v upravnem postopku. "Torej ne bo več stalo 20.000 ali 30.000 tolarjev, ampak samo v višini takse v upravnem postopku," je dodal. Sicer pa tudi v primeru, da elektrodistribucijsko podjetje zavrne izdajo soglasja, ima prosilec možnost pritožbe na drugi stopnji, to je na ministrstvo za okolje, prostor in energijo. Doslej možnosti pritožbe praktično ni bilo, je izjavil Kopač. Pri stroških priključevanja se po njegovih besedah ukinja sedanja priključnina.

Sprejet sklep o ustanovitvi in nalogah službe vlade za regionalni razvoj

Vlada pa ima od danes tudi novega starega ministrskega svetnika Rudija Gabrovca, medtem ko o usodi druge, Nevenke Črešnar Perger, ki se je spopadala z administrativnimi ovirami, danes niso razpravljali.

Vlada je sprejela sklep o ustanovitvi, nalogah in organizaciji službe vlade za strukturno politiko in regionalni razvoj. Osnovni področji delovanja službe bosta koordinacija aktivnosti ministrstev, javnih agencij in služb za zagotavljanje skladnega regionalnega razvoja ter koordinacija aktivnosti za izvajanje evropske strukturne in kohezijske politike, je povedala Brglezova.

Imenovanju ministrice brez resorja Zdenke Kovač, pristojne za regionalni razvoj, naj bi zdaj sledila reorganizacija vladnih služb in ministrstev. Potrebne so zakonske spremembe, ki bodo zahtevale določen čas. Glede na to, da nujne tekoče naloge zahtevajo hitro ukrepanje, so predlagali začasne rešitve. Vlada je tako sprejela sklep o ustanovitvi, nalogah in organizaciji službe. V njen okvir se prenaša celotno področje regionalnega razvoja iz ministrstva za gospodarstvo in celotni sektor za tujo pomoč iz službe vlade za evropske zadeve. Vlada s posebnim sklepom nalaga ministrstvu za gospodarstvo in službi vlade za evropske zadeve, da v okviru gmotnih in finančnih sredstev, s katerimi razpolagata, omogočita vzpostavitev in takojšnji začetek delovanja novoustanovljene službe.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1