Slovenija

'Brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine'

Ljubljana, 04. 09. 2013 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V SDS ocenjujejo, da je "izbris občin nedopusten", predsednik SLS Bogovič pa meni, da takšna poteza pomeni "željo po popolni centralizaciji in uničevanju podeželja". Od zdajšnjih 212 bi jih ostalo približno 120. Preverite, katere občine bi ukinili.

Minister za notranje zadeve in predsednik DL Gregor Virant je ob robu sestanka koalicije pojasnil, da je od predsednikov koalicijskih strank dobil podporo projektu reorganizacije občin. Po pripravljenem predlogu občine ne bi smele imeti manj kot 5000 prebivalcev, tako bi bilo občin približno 120 namesto današnjih 212, je dejal Virant.

Gregor Virant bo zdaj iskal soglasje v poslanskih skupinah.
Gregor Virant bo zdaj iskal soglasje v poslanskih skupinah. FOTO: Blaž Garbajs

Preverite, katere občine bi ukinili

Apače, Benedikt, Bistrica ob Sotli, Bloke, Borovnica, Bovec, Cankova, Cerkno, Cerkvenjak, Cirkulane, Črenšovci, Črna na Koroškem, Destrnik, Divača, Dobje, Dobrepolje, Dobrna, Dobrovnik, Dolenjske Toplice, Dornava, Gorišnica, Gorje, Gornji Grad, Gornji Petrovci, Grad, Hajdina, Hodoš, Horjul, Hrpelje Kozina, Jezersko, Juršinci, Kobarid, Kobilje, Komen, Komenda, Kostanjevica na Krki, Kostel, Kozje, Križevci, Kungota, Kuzma, Ljubno, Log – Dragomer, Loška dolina, Loški Potok, Lovrenc na Pohorju, Luče, Majšperk, Makole, Markovci, Mežica, Miren – Kostanjevica, Mirna, Mirna Peč, Mislinja, Mokronog – Trebelno, Moravče, Mozirje, Muta, Nazarje, Odranci, Oplotnica, Osilnica, Podčetrtek, Podlehnik, Podvelka, Poljčane, Prebold, Preddvor, Radeče, Razkrižje, Rečica ob Savinji, Renče – Vogrsko, Ribnica na Pohorju, Rogašovci, Rogatec, Selnica ob Dravi, Semič, Sodražica, Solčava, Središče ob Dravi, Starše, Straža, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih Goricah, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Sveti Jurij, Sveti Jurij v Slovenskih Goricah, Sveti Tomaž, Šalovci, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Šmartno ob Paki, Štore, Tabor, Tišina, Trnovska vas, Trzin, Turnišče, Velika Polana, Velike Lašče, Veržej, Vitanje, Vodice, Vransko, Vuzenica, Zavrč, Žetale, Žiri, Žirovnica, Žužemberk.

Virant bo iskal podporo še med poslanci

Slovenija je razdeljena na 211 (oziroma 212, če prištejemo še Ankaran, ki je občina v konstituiranju) bolj ali manj velikih občin. Po podatkih statističnega urada, dostopnih na spletni strani ministrstva za notranje zadeve in javno upravo, ima 110 občin manj kot 5000 prebivalcev (52,1 odstotka). Od tega je 26 občin z manj kot 2000 prebivalci.

V 48 občinah (22,8 odstotka) je od 5000 do 10.000 prebivalcev, v 49 občinah (23,2 odstotka) pa je od 10.000 do 50.000 prebivalcev. Dve občini (Koper in Kranj) imata od 50.000 do 100.000 prebivalcev, dve (Ljubljana in Maribor) pa več kot 100.000.

Dve občini sta imeli 1. januarja 2013 manj kot 400 prebivalcev, in sicer Hodoš/Hodos (375) in Osilnica (396). Manj kot 1000 prebivalcev imajo po podatkih statističnega urada še Solčava (518), Kobilje (590), Jezersko (634), Kostel (644) in Dobje (968).

Potem ko so Virantu zeleno luč za projekt reorganizacije občin dali predsedniki koalicijskih strank, se bo v naslednjem koraku minister odpravil še v poslanske skupine in skušal podporo dobiti še med poslanci. Kot je Virant danes vnovič poudaril, je projekt reorganizacije zelo koristen in nujen.

V oddaji Svet je Virant dejal, da bi bil čisti prihranek reorganizacije 10 milijonov evrov. Če pa gledamo celoten učinek racionalizacije, pa lahko govorimo o več 100 milijonih evrov, pojasnjuje Virant. "Občine bi se med seboj združevale, nihče ne bi ostal brez svoje občine," je še dodal in poudaril, da je Slovenija preveč nespametno razdeljena. Medtem pa je na drugi strani predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar dejal, da so te ocene pretirane ter da bi reorganizacija pomenila več škode kot koristi.

Slovenija
Slovenija FOTO: Thinkstock

Obetajo se spremembe tudi pri financiranju občin

Obenem je tudi že objavljen predlog sprememb zakona o financiranju občin, ki vsem občinam jemlje skupno približno sto milijonov evrov na račun manjšega deleža od pobrane dohodnine in manjšega sofinanciranja skupnih občinskih uprav.

V predlogu spremembe zakona je predvideno, da bo država za občine namenila le še 50 in ne več 54 odstotkov pobrane dohodnine, s čimer bi država prihranila 86 milijonov evrov na leto, ostalih 14 milijonov evrov pa bi prihranili z znižanjem sofinanciranja skupnih občinskih uprav s 50 na 30 odstotkov, poroča Dnevnik.

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je za časnik dejal, da je zgrožen nad tem, da občinam denar jemljejo, ne nižajo pa jim stroškov. Spremembe po njegovih besedah vodijo v siromašenje občin, ki so še "edini blažilec socialnih stisk prebivalstva". Tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj meni, da bi omenjeni predlogi prispevali k centralizaciji Slovenije.

Franc Bogovič
Franc Bogovič FOTO: Aljoša Kravanja

"Brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine"

"V času, ko vlada nima vsebinskih rešitev za sprejetje nujnih in pomembnih ukrepov za rešitev iz krize, bi Virant, Lukšič, Bratuškova in Erjavec izbrisali skoraj 100 občin. Ta brezidejna koalicija bi izbrisala številne občine zgolj na podlagi števila občanov," je dejal poslanec SDS Tomaž Lisec. "V PS SDS ocenjujemo, da je izbris skoraj 100 občin nedopusten, saj pomeni teptanje volje ljudi, ki so se na referendumih odločili za svojo občino. Omenjeni projekt tudi ne pomeni racionalizacije delovanja države, temveč prav nasprotno," je dejal Lisec. V PS SDS menijo, da se minister Virant problemov loteva na napačni strani ter da mi morali na občine prenesti več pristojnosti in naloge, ki so sedaj v pristojnosti države in ki jih izvajajo upravne enote.

Predsednik SLS Franc Bogovič pa ocenjuje, "da takšna poteza vlade, ki izkazuje željo po popolni centralizaciji in uničevanju podeželja, v nadaljevanju lahko pripelje sedanjo vlado do moderne formule varčevanja – ukinitev vseh občin in ohranitev zgolj ene, Ljubljane, ki jo bo kot doslej skupaj z državo Slovenijo vodil isti gospod naravnost z Ljubljanskega magistrata". 

Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je spomnil, da so občine, zlasti manjše, nastajale predvsem tam, kjer so bili kraji pozabljeni od centrov moči. Občine danes predstavljajo glavno gonilo razvoja, saj so praktično edine, ki še investirajo v infrastrukturo, je poudaril vodja poslancev NSi.

V NSi pozivajo vladno koalicijo, naj odstopi od namere in si prihrani eno dodatno fronto, "ki je v tem trenutku resnično ne potrebuje". Po njegovem ta korak namreč ne bi rešil slovenskih javnih financ, lahko pa prinese veliko nezadovoljstva in razočaranja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1043)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dm104
06. 09. 2013 13.17
+2
Predsednica Nsi Ljudmila Novak kar nekaj govori ali nima blage veze o tem ali pa samo gleda za svoj žep, vsak v sloveniji ve da bi bilo to bojše, ampak potem je vprašanje kam bi tale sredstva investirali, da se nebo spet pokralo sredstva in potrebno še bilo narediti to, da se vsa sredstva v novih občinah porazdelijo enakomerno na posamezne kraje v občini !!!!!!!!!!!!! Nujno potrebno !!!!!!! Skoro boljše bi bilo še manj občin tam nekje 60 - 70 in bi se pač sredstva na vse kraje enakomerno porazdelila, da se lahko v vsakem kraju v nekaj novega invenstira!!!!!
terviata
06. 09. 2013 11.50
+2
razen da dobijo velike place naj povedo kaj so se naredili dobrega za drzavljane in drzavo?
HOLAJ SLOVENIJA
05. 09. 2013 17.42
+2
Bogovič pa trobi v Janšev rog. Seveda,če ne bo njegovih občin,tudi njegova stranka ne bo več v parlamentu! V tej krizi,ko kritizirajo vsak projekt vlade,ki bi zmanjšal stroške, se vidi,da skrbijo samo za svoje riti!
HOLAJ SLOVENIJA
05. 09. 2013 17.39
+0
Neverjetno! SDS in SLS sta proti ukinjanju občin,ki po nobenih kriterijih in logiki to ne morejo biti. Seveda je to samo nabiranje političnih točk,saj je največ županov teh kvazi občin ravno iz njihovih vrst. Referendum? Hvala bogu, saj je večina Slovencev proti tako velikemu številu občin in občinskih uprav! Zakaj pa niste za regije gospodje? Seveda,bolje je imeti župane,ki nimajo pojma in slepo kimajo svojim vodjem!
Sara Rebek
06. 09. 2013 08.19
Sicer sem za ukinitev občin ampak bi ukinil tudi Jankoviča saj za našo krajevno skupnost v času svojega mandata ni naredil NIČ. Še slabše... ko so postavljali plinsko napeljavo in je naša krajevna skupnost vprašala naj v iste jame postavijo še kanalizacijo so rekli, da nimajo projekta??? Za kanalizacijo bo treba ponoviti vsa gradbena dela. Pa kdo je tuki nor? Očitno je denarja za razmetavanje koliko hočeš pa še treba napolniti žepe raznim podizvajalcem. Z denarjem Voke se plačujejo tlakovci na Čopovi. O kanalizaciji lahko pa samo sanjamo.
lilibon
05. 09. 2013 14.30
+2
Naj še poleg upoštevajo uspešnost oz. zadolženost pa bo super. Tiste, ki imajo slabo poslovanje ukinit prve :)
Uporabnik113189
05. 09. 2013 12.00
+0
Predloga je kar dober..Jasno da imata SDS in SLS svoje zaledje in podporo predvsem v nerazvitih občinah, ki resnici na ljubo niso sposobne preživeti od lastnih dohodkov. Hkrati gre tudi za volivce, ki so jih na volitvah obkrožili, ker so (naivno) mislili, da je tisti asfalt in cestne svetilke mogoče tudi kakšna palma zrasla po njihovi zaslugi. V resnici so si na ramenih najbolj neosveščeno populacijo izborili svoj dostop (in pretok denarja v lasten žep iz državnih jasli, dobrobit države pa je v tretjem planu.. Seveda obstajajo dileme in so tudi slabe strani..Mnoge občine so delale kot samostojne mnogo bolje kot prej ko so bile prisiljene živeti pod prevlado nekih lobijev. Je pa hkrati res, da danes potrošijo mnogo (pre)več kot se ustvari. Dilema je, ali ne bi bilo bolje takšne občine pustiti in jim krepko omejiti dostop do proračuna. Ža ne verjamem v tako lepe sanje..Če jih ne bodo ukinili, bodo za svoje preživetje poskušale izvleči denar od občanov na tisoč in en način, kar bo pripeljalo do hudih trenj, mogoče protestov in izgredov...Posebej tiste, ki imajo goro kreditov.. To pa za politiko ni najbolj zdravo, saj gre hkrati za izgubo volivcev.. Precej bolj kontroliran bi bil proces ukinjanja s pridružitvijo drugim občinam.
Uporabnik113189
05. 09. 2013 12.05
-1
Tisti, ki pa zavajajo, kako so občine nekakšen amortizer za socialo, pa naj najprej napišejo nekaj številk..Na primer koliko nezaposlenim so našli službo v javnih delih..Pa bo hitro jasno koliko imajo posluha za socialo. Tipično male občine se ukvarjajo največ z asfaltom, vodovodom, kanalizacijo itd, če pa občan nima kaj dati v usta, ker je brez službe pa jih ne zanima..
Kronjo Motorka
05. 09. 2013 11.34
Škoda , ker ni Pivke medukinjenimi občinami.
kleber
05. 09. 2013 10.38
+3
Korupcija in klientalizem so se najbolj razvili v majhnih občinah, Treba jim je stopit na prste. In nagnat.
Bavcb
05. 09. 2013 10.33
+6
Takoj ukinit, takole je v svetu in doma NY 8,5 miljona preb , 1 župan,51 svetnikov Slovenija 2 miljona preb, 212 županov,3323 svetnikov,,,, grozaaaa, kaj vse je priklopljeno na rajo. Ja pa da ne pozabim Državni zbor, z radirko zbrisat ,včeraj, ker danes je že prepozno.
horhinjo
05. 09. 2013 10.05
+5
Vsaka občina ki je ukinjena ima po enega predstavnika znotraj občine, ki lobira in zastopa svoj kraj oz svojo bivšo občino. Predstavi in vloži projekte, ki naj bi se izvedli v določenem letu. Vsakemu okraju pripada določen delež denarja glede na delež prebivalstva in razvitost. Sestanki z lokalnimi predstavniki enkrat tedensko. Lokalni predstavnik predstavi tudi pobude in želje vaščanov. ZADEVA REŠENA !
ko-da
05. 09. 2013 09.51
-2
Če mislite, da je to premik se pošteno motite, prepričan sem, da vsi vi nasprotniki takšnega števila občin prihajate iz kakšne velike občine, ki ste z uvedbo manjših občin ostali brez denarja. Izhajam iz ene takšnih manjših občin,dokler nismo postali svoja občina nismo imeli ničesar, stara občina še otrokom ni mogla telovadnice popravit tako, da so telovadli samo po hodnikih in učilnicah, kraj se sploh ni razvijal, saj je mati občina denar porabljala samo za svoj strogi center in kraje, ki so bili blizu aktualnemu županu. Danes manjša občina lahko nastopa sama na razpisih iz Evropskih sredstev, danes imamo pri nas novo telovadnico, nov vrtec, asfaltirane ceste,nove pločnike urejen center, ki se še dodatno ureja in več ali manj zadovoljne občane, saj se vidi velik napredek in to se ni delalo 10 ali več let ampak v zadnjih osmih letih, prej pa ni bilo narejena nič (otroci niso imeli kje telovadit, vrtec je bil premajhen-ljudje so se izseljevali iz kraja, vozili smo se po slabih cestah, ko si šel peš si bil non stop v nevarnosti, rekreativno se nisi imel kje rekreirat-danes je narejeno nekaj igrišč, društva v kraju živijo s krajem in občino,....) in še in še bi lahko našteval. Nič se ne porazgubi denarja za te male občine, v teh občinah je majhen denar trikrat obrnjen, krade se v velikih občinah tam je potrebno narediti red, država pa naj spremlja zaposlenost na vseh občinah in uradih, pri nas je nekje 10 zaposlenih, nimajo časa da si kaj "čohajo" imajo dovolj dela, če pa greš na veliko občino pa vidiš koliko jih nima kaj delat- VIRANT PUSTI MALE OBČINE PRI MIRU, POSVETI SE RAJE REŠEVANJU DRŽAVE PREKO VELIKIH ŽIVIN NE PA NA RAČUN MALIH DRŽAVLJANOV. Upam, da razumete poanto male občine!!!!
levi jošk
05. 09. 2013 09.30
+10
kot nekdo ki je delal v državni upravi vam lahko potrdim da se največ denarja po občinah "izvleče" in "opere" preko "javnih komunalnih podjetij"...
MARK AUREL
05. 09. 2013 09.28
+8
Župani se bojijo za svoje riti. Denar, ki zapravljajo je davkoplačevalski. Zakaj moramo "futrat" tako število prašičev?
gizadlinka
05. 09. 2013 09.27
+3
takoj ukinit pol javnega sektorja in javnih uslužbencev, tudi na sodišču in šoli, sedah so po dolgih dveh mesecih blagovolili priti v službo. Dva meseca pa niso delali nič, sedaj pa tudi bore malo. In kdo jih plačuje, naj gredo na trg pa bodo videli koliko je vredno njihovo delo, malokdo si zasluži plačo.
energetik_
05. 09. 2013 09.19
+3
Meja za občine bi morala biti minimalno 50.000 prebivalcev na občino in šele takrat bi lahko govorili o napredku..
lunatix28
05. 09. 2013 08.58
+11
Ok, nekaj se premika, toda še vedno ostane enih 100 občin preveč.
JB 007
05. 09. 2013 08.55
+7
Pa se tresejo stolčki županom občin, ki nimajo niti 5000 prebivalcev, najhuje pa je to, da bo tud njihova žlahta ostala brez dobre plače in dobre službe--- 5 dni v tednu delam kolk hočem---
MucekMacek
05. 09. 2013 08.53
+11
Vsaka vas s 500 prebivalci pač ne more imeti občine. Še več bi jih morali ukiniti. Recimo zmanjšati število občin na število upravnih enot.
brank1
05. 09. 2013 08.50
+10
Seveda jih je potrebno zmanjšat, še mogoče več. Plačujemo kvazi očinske svetnike, ki za sejo še gradiva ne prečitajo. Služijo samo za alibi nekaterim pokvarjenim županom ki delajo po svoji volji. Ljudska stranka se seveda boji za svoje župane. Tudi podeželje mora postati bolj učinkovito.
Marko Kodelja 1
05. 09. 2013 08.42
+11
Po dolgem času super predlog.