Vladna koalicija, ki so jo po državnozborskih volitvah 2022 sestavile Gibanje Svoboda, SD in Levica, je mandat nastopila ob obljubah o "normalizaciji države", drugačni politiki in sprejemanju ukrepov, ki so odpravljali poteze vlade Janeza Janše.
Ob prevzemu krmila države je sicer Golobova ministrska ekipa morala ob naraščajoči inflaciji in vojni v Ukrajini najprej zagristi v pripravo ukrepov za blaženje draginje in energetske krize. Njene siceršnje načrte so nadalje pomembno zaznamovale še obsežne ujme avgusta lani, pri čemer se je morala vlada spopasti s sanacijo posledic najhujše naravne nesreče v zgodovini države.
Kljub temu, da jim razmere niso bile naklonjene pa, pravi premier Robert Golob, je delo v vladi predano in trdo. "Dostikrat se smejemo, včasih se skregamo, a tisto, kar šteje, je, da so vsi dosežki skupni," je povedal.
Golob je zatrdil, da je gospodarska rast v Sloveniji med najvišjimi v EU, da je inflacija z 10 padla na tri odstotke in da je tudi brezposelnost rekordno nizka. "In te trendi se s pozitivnim razvojem še nadaljujejo," je ponosen.
"Dostikrat imamo vtis, da gredo vsi ti uspehi na račun gospodarstva, mi pa se od prvega dne zavedamo, da ne more biti blaginje, niti ne socialne države, če ne gre gospodarstvu dobro," je dodal. Ob tem je izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljena pokojnina kot tudi minimalna plača.
"Kombinacija obojega, iskanja ravnotežja med socialno državo in razvojno prebojnostjo gospodarstva, je načelo, ki se ga bomo držali tudi v nadaljevanju tega mandata in v naslednjem mandatu," je dejal in napovedal, da bo vrsta ukrepov, ki jih izvajajo, v resnici dajala rezultate šele v naslednjem mandatu.
Na današnji seji je vlada po Golobih besedah obravnavala prvi paket davčnih sprememb, ki je usmerjen izključno v dvig produktivnosti slovenskega gospodarstva, prav tako so obravnavali spremembe na področju zdravstvene dejavnosti. "Na tem področju smo potrdili izhodišča, ki bodo pomenila revolucijo v našem javnem zdravstvenem sistemu. Po dolgih desetletjih smo se odločili, da bomo jasno in enkrat za vselej razmejili delovanje zasebnega in javnega," je poudaril.
Prepričani so, da bodo s tem, ko bodo prepletanje javnega in zasebnega prekinili, zaustavili tudi razgradnjo javnega zdravstvenega sistema. "Vzporedno s tem smo sprejeli tudi izhodišče za to, na kakšen način delavce, ki delajo v javnih zdravstvenih ustanovah, dodatno motivirati, dodatno nagraditi za njihovo delo prek rednega delovnega časa," je dodal.
Iz danes sprejetih izhodišč izhaja tudi prepoved trgovanja s koncesijami. Te bodo postale individualne, vezane na nosilca zdravstvene dejavnosti. "Preprodajanje koncesij je pripeljalo v situacijo, da se danes te kopičijo v zasebnih rokah in nimajo nobene zveze več z zdravstveno dejavnostjo, ampak samo še s čistimi poslovnimi odnosi," je dejal.
Vlada je danes sprejela tudi sklep o priznanju Palestine. Po pričakovanjih bi lahko DZ sklep potrdil prihodnji teden, s čimer bo postopek priznanja Palestine v Sloveniji zaključen.
Vlada je sicer po Golobovih besedah zmagala volitve pred dvema letoma, "ker je obljubljala, da bo prekinila s praksami, ki smo jim bili priča, ker je obljubila normalizacijo odnosov, in to je nekaj, kar hitro pozabimo, hitro se da na to navaditi". Obenem je bil kritičen do opozicije, ki da vztraja na istih načelih, torej da ni vladavine prava v Sloveniji, da ni medijske svobode, "vztraja na tem, da je treba kompletno spremeniti krajino, ki se ji reče demokratični ustroj države".
"Vrednote so tiste, ki štejejo, ne osebni vtis in ponosen sem, da danes lahko, ne samo v Sloveniji, govorimo o tem, da živimo v demokratični družbi, kjer lahko vsak protestira in proti nikomur ne uporabljamo policije, še manj vodnega topa ali solzivca. Ponosen sem, da danes velja vladavina prava za vse, tako za navadnega državljana kot za politike, in ponosen sem, da velja svoboda medijev," je dodal.
Han: Ta vlada je naredila veliko dobrih stvari v zelo napornih časih
Han je prepričan, da je koaliciji uspelo vzpostaviti dobre odnose. Ocenil je, da so lahko zadovoljni. Zagotavlja, da slišijo kritike in težave, ki jih imajo ljudje in družba. Prepričan je, da bodo te izboljšave v naslednjih dveh letih lahko tudi izpeljali. Čaka jih še stanovanjska politika, davčna reforma, želijo si močno javno zdravstvo, brez zelenega prehoda ne bo šlo, je naštel prioritete.
Han je izpostavil, da postaja Slovenija zanimiva za razvojne projekte. Navedel je, da bosta farmacevtski podjetji Novartis in Sandoz v naslednjih letih v Slovenijo investirali 990 milijonov evrov. Poleg tega je dejal, da so na današnji seje vlade sprejeli odločitev o polnopravnem članstvu v Evropsko vesoljsko agencijo.
Izpostavil pa je tudi področje športa, ki da mu je vlada vrnila tisto, kar so nekateri 30 let obljubljali. Športu so v tem letu namenili 45 milijonov evrov.
Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko je med dosežki prve polovice mandata izpostavila novelo zakona o delovnih razmerjih, med drugim so prenovili tudi zakon o dolgotrajni oskrbi, ki da so ga od prejšnje vlade podedovali brez sistemskega financiranja.
Kulturi je vlada po ministričini oceni uspela povrniti mesto, ki ji pripada. Vrečko je glede tega omenila nov zakon o medijih in prenovo ljubljanske Drame, ki da je najpomembnejša investicija v javno kulturno infrastrukturo v samostojni Sloveniji.
Na seji izpolnili tri pomembne zaveze: davčne spremembe, zdravstvo in priznanje Palestine
Na seji vlade so izpolnili tudi tri pomembne zaveze – dve koalicijski in eno civilizacijsko. "Danes smo obravnavali prvi paket davčnih sprememb, ki je usmerjen v dvig gospodarstva," je povedal.
Druga zaveza je zdravstvena reforma, ki jo je označil za revolucijo v našem zdravstvenem sistemu. "Odločili smo se, da bomo končno razmejili delovanje zasebnega in državnega zdravstva. Podpiramo oba stebra, ne bomo pa dovolili nespodobnega mešanja in prepletanja, kot smo mu bili priča. Ko bomo prepletanje ukinili, bomo ukinili razgradnjo javnega zdravstvenega sistema. Vzporedno s tem bomo prepovedali tudi trgovanje s koncesijami," je zatrdil.
Kot tretja izpolnjena zaveza pa je odločitev, da bo Slovenija priznala Palestino. "Danes je vlada sprejela odločitev, da bo priznala Palestino," je povedal Golob.
Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področje zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju.
Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.
KOMENTARJI (714)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.