Državni zbor je sklenil, da je zakon opozicijske SNS o
nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo,
primeren za nadaljnjo obravnavo. Takšen sklep je podprlo 44 poslank in
poslancev, nasprotovalo mu je 23. S tem je končana prva obravnava zakonskega predloga, ki predvideva tudi ukinitev državne komisije za preprečevanje korupcije. Drugo obravnavo zakonskega predloga bodo poslanci začeli na sepremberskem zasedanju.
Drago Kos: 'Jaz sem kamen spotike'

"Vse tisto, kar je navedeno v uvodu k zakonu je pesek v oči," je dejal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. Pravi razlog za ukinitev je namreč tudi po besedah nekaterih poslancev predsednik komisije, je dodal. Sicer je prepričan, da ovira ni le predsednik komisije, temveč tudi delovanje celotne komisije. Če bo zakon sprejet, bo kar se tiče preprečevanja korupcije, Slovenija na nivoju izpred desetih let, meni Kos. To pomeni, da preprečevanja korupcije enostavno ne bo in da bomo vse zadeve poskušali reševati na represiven načine, je še povedal. Kar pa že po teoriji pomeni, tako Kos, da Slovenija ne more biti uspešna pri zniževanju korupcije.
Sproti izmišljeni argumenti
Na navedbe poslanca SNS Srečka Prijatelja, da državna komisija nima skoraj nikakršnih zakonskih pristojnosti, je Kos odgovoril, da to kaže na dejstvo, "da niti ne pazijo, s katerimi argumenti želijo odpraviti našo komisijo, temveč da si sproti izmišljujejo argumente". Komisija ima močna pooblastila, ki pa "jih nočejo videti, ker jim to ne sodi v kontekst".
Državnozborska komisija po predlogu zakona po njegovem mnenju ne bi imela "absolutno nobene pristojnosti in pooblastil". V primerjavi z državno komisijo bi bila "krotek mucek, ki bo zelo po volji funkcionarjev", meni Kos.
Ob tem je ponovil stališče, da bo država v primeru ukinitve komisije v prihodnosti morala ustanoviti organ za preprečevanje korupcije, in sicer zaradi mednarodni obveznosti Slovenije. S podpisom konvencije ZN proti korupciji se je Slovenija namreč zavezala, da bo imela organ, ki bo uresničeval nacionalno protikorupcijsko strategijo.
Posledice za Slovenijo ne bodo prijetne
Kot je še dejal, sta bila tako skupina držav Sveta Evrope proti korupciji (GRECO) kot tudi Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) seznanjena z ustanovitvijo komisije, ki sta jo obe organizaciji pozdravili, in sicer kot velik korak naprej na področju preprečevanja korupcije v Sloveniji. Obe organizaciji sta tudi seznanjeni s trenutnim dogajanjem, ki ga pozorno spremljata. "Zagotovo bo prišlo do reakcije, ki za Slovenijo ne bo nič kaj prijetna," je zaključil Kos.
Poslanci podprli predlog

Poslanci so kar pet ur razpravljali o zakonskem predlogu nacionalne stranke. Razvila se je živahna razprava.
Miranu Potrču (SD) se ukintev komisije zdi nedopustna. Predlagateljico, Slovensko nacionalno stranko je pozval, naj prizna, da želi vzpostaviti izključno samo državnozborsko komisijo, 'v kateri bomo poslanci nadzirali drug drugega, tako kot smo delali 12 let in ničesar naredili'.
Poslanec SNS Srečko Prijatelj je argumente za ukinitev komisije branil z večjo transparentnostjo, ki naj bi jo omogočilo dejstvo, da bodo lahko 'levi gledali pod prste desnim in obratno'.
Poslanci so nekaj časa namenili tudi temu, zakaj je zakon vložila prav Slovenska nacionalna stranka. Davorin Terčon (LDS) je prepričan, da bi SNS zdaj težko uvrstili v opozicijo, 'ker je očitno do vladajoče koalicije zelo servilna in opravlja tudi neke posle, katerih opozicija sama nočejo začeti'.
Nacionalno stranko so podprle vse koalicijske stranke. Dimitrij Kovačič (SDS) Dragu Kosu očita politično pripadnost levici. Ob tem, da je vlada Komisiji že znižala sredstva za delovanja, pa bi z ukinitvijo še več privarčevali, pravi Branko Grims (SDS). "Dejstvo je, da je ta komisija zelo draga, da je njena učinkovitost zelo vprašljiva. In, kar je bistveno, bila je postavljena predvsem politično," je dejal v današnji razpravi.
Jožef Školč (LDS) pa je menil: "Očitno z mehanizmom prisiljevanja, zmanjšanjem sredstev, šikaniranjem in tako naprej ni mogoče doseči odstopa te komisije. Zato je pač potrebno doseči zakonsko demontažo institucije".
Po mnenju Franca Kanglerja (SLS) pa zakona ne bi bilo treba spreminjati, če bi Drago Kos odstopil.