Mednarodni praznik dela praznujemo v 150 državah po svetu, s čimer je eden najbolj razširjenih praznikov sploh. Obeležujemo ga kot spomin na velike delavske proteste v Chicagu 1. maja 1886, v katerih so delavci zahtevali uvedbo osemurnega delovnika. Med protesti je bilo ubitih več ljudi, tako na strani protestnikov kot tudi policistov.
Tudi danes je praznovanje prvega maja povezano z organiziranimi zborovanji po vsem svetu, s katerimi se opozarja na pravice delavcev. Letošnje praznovanje prvega maja sicer zaradi epidemije poteka brez množičnih združevanj in proslav.
Raziskava o percepciji dela v Sloveniji in na Hrvaškem
V mednarodni raziskavi ob prvem maju je bilo anketiranim postavljeno tudi vprašanje, kaj za njih pomeni delo oziroma kakšna je vloga dela v njihovem življenju.
V primerjavi s prebivalci Slovenije kar 13 odstotkov več prebivalcev Hrvaške vidi delo kot sredstvo za dosego ciljev, kar je sicer v obeh državah najpogostejši odgovor na to vprašanje. Ostale percepcije dela so večinoma višje med prebivalci Slovenije – delo kot sredstvo za osebno izpolnitev vidi 19 odstotkov anketirancev (dva odstotka več kot na Hrvaškem), kot dolžnost 18 odstotkov (štiri odstotke več kot na Hrvaškem), kot sredstvo, s pomočjo katerega bodo dosegli svoj pokojninski načrt, pa 15 odstotkov (tri odstotke več v primerjavi s Hrvaško).

Čeprav se odgovor, da je delo le sredstvo za dosego ciljev, pojavlja najpogosteje v obeh državah, lahko vidimo, da so v Sloveniji deleži med različnimi odgovori porazdeljeni precej bolj enakomerno kot na Hrvaškem, kjer ta odgovor izrazito odstopa od vseh ostalih.
Zelo podoben je v obeh državah delež tistih, ki jim delo predstavlja vsakodneven izziv – med prebivalci Slovenije je takšnih 11 odstotkov, med prebivalci Hrvaške pa 12 odstotkov. Najmanjši delež anketirancev pravi, da je namen dela zgraditi dolgoročno kariero, pri čemer so takemu vidiku nekoliko bolj naklonjeni Slovenci (osem odstotkov, Hrvaška pet odstotkov), še manj pa jih meni, da je delo razburljiva dogodivščina (trije odstotki prebivalcev Hrvaške in dva odstotka prebivalcev Slovenije).
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.