Novoizvoljeni državni svetniki so sprva izbirali med tremi kandidati. Interesna skupina negospodarskih dejavnosti je predlagala Jožefa Školča, interesna skupna lokalnih interesov Bojana Kekca, interesna skupina delodajalcev pa Marka Lotriča.
Za Lotriča je v prvem krogu glasovalo 15 svetnikov, za Školča 13, za Kekca pa deset. Ena glasovnica je bila neveljavna. Ker v prvem krogu noben od treh kandidatov ni dobil zadostne podpore, so izvedli še drugi krog, v katerega sta se uvrstila Lotrič in Školč.
Vendar pa tudi drugi krog še ni prinesel odločitve, saj tudi tokrat noben od preostalih dveh svetnikov ni dobil zadostne večine. Tokrat je Školča podprlo 15 svetnikov, Lotriča 12, prav toliko glasovnic pa je bilo neveljavnih.
Stanislav Pejovnik, ki kot najstarejši svetnik tega sklica vodi sejo do izvolitve predsednika DS, je zato predlagal, da se posvetujejo, kako bodo nadaljevali postopek izvolitve predsednika. Tak sklep so svetniki sprejeli. Sejo, na kateri naj bi predvidoma volili tudi podpredsednika DS, so zato prekinili.
Pred novoizvoljene svetnike nagovorila predsednica DZ
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je novoizvoljenim državnim svetnikom najprej čestitala ob izvolitvi. Kot je dejala, odgovornost prevzemajo v obdobju, ki mu gotovo ne bo manjkalo izzivov. Verjame pa, da bodo delovali konstruktivno in v skupno dobro.
Po besedah Klakočar Zupančičeve državni svet danes morda res sodi med šibkejše zgornje domove v Evropi, a je vendarle dejstvo, da čeprav nima zakonodajne funkcije, nedvomno vpliva prek svojih pristojnosti, ne samo zakonodajno, ampak predvsem prek oblikovanja svojih mnenj, predlogov in pobud.
Po besedah predsednice DZ državni svet danes povezuje prostor civilne družbe in politike ter svetnikom, sicer neprofesionalnim politikom, omogoča, da v politični prostor prinašajo specifična znanja, aktualizirana strokovna spoznanja ter rešitve.
Je pa Klakočar Zupančičeva ugotavljala, da je morda danes bolj kot kdajkoli prej potreben razmislek o nadaljnjem razvoju slovenskega parlamentarizma. Pri tem je omenila tako razmisleke glede vloge v smeri krepitve njegove korektivne vloge državnemu zboru kot razmišljanja v smeri povečanja pristojnosti DS na področju lokalne in regionalne samouprave.
Kovšca: Za nami turbulenten mandat
Novoizvoljene svetnike je nagovoril tudi dosedanji predsednik DS Alojz Kovšca. Kot je dejal, je za njimi petletni turbulenten mandat, v katerem so se srečevali z novimi izzivi, kot je kriza zaradi covida. Zamenjali so kar nekaj vlad in predsednikov vlad, DS pa je po besedah Kovšce deloval tudi takrat, ko je bilo najtežje.
"Nedvomno smo marsikaj dosegli, marsikaj bi se dalo postoriti še bolje. Sodbo o tem bom prepustil času, volivkam in volivcem, in tudi vam, ki boste od nas prevzeli to odgovorno delo," je dodal.
Novim svetnicam in svetnikom je med drugim zaželel, da bi njihov mandat potekal mirno, da bi bili pri svojem delu kreativni in bi pogumno zastopali interese tistih, ki so jih izvolili v DS.
Po uvodnih nagovorih so na seji, ki jo do izvolitve predsednika DS kot najstarejši svetnik vodi Stanislav Pejovnik, izvolili mandatno-imunitetno komisijo.
Ta je pregledala pritožbe zoper odločitve volilne komisije. Skupno je bilo vloženih pet pritožb, ki se nanašajo na volitve predstavnice samostojnih poklicev, predstavnikov za področje socialnega varstva ter kulture in športa in enega od predstavnikov lokalnih interesov.
Na izvolitev Bojane Potočan za predstavnico samostojnih poklicev je pritožbo vložila Inženirska zbornica Slovenije. Socialna zbornica Slovenije in Skupnost socialnih zavodov Slovenije sta podala ugovor na izvolitev Danijela Kastelica za predstavnika za področje socialnega varstva.
Društvo nevladnih organizacij in posameznikov na področju kulture Asociacija je podalo ugovor na izvolitev predstavnika kulture in športa. Na to svetniško mesto je bil izvoljen Tomaž Horvat, ki je v prejšnjem sklicu zastopal lokalne interese. Peter Boršić pa je podal ugovor na izvolitev predstavnika lokalnih interesov v 16. volilni enoti, kjer je bil sicer tudi sam kandidat za svetnika, svetniško mesto pa je pripadlo Igorju Marentiču.
O nespornih mandatih so svetniki glasovali skupaj, o mandatih Bojane Potočan, Danijela Kastelica, Tomaža Horvata in Igorja Marentiča pa o vsakem posebej. Za vse pritožbe je sicer mandatno-imunitetna komisija ugotovila, da so neutemeljene.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.