Podrobnosti ne Angelika Mlinar ne Stranka Alenke Bratušek ne razkrivata. Je pa njeno ime v vsakem primeru veliko presenečenje, ki bi lahko dvignilo evropske delnice ene manjših parlamentarnih strank.
Obeta se drobljenje glasov med slovenskimi članicami ALDE
Ob tem pa pomeni tudi nekakšno politično "vojno napoved" tako LMŠ premierja Marjana Šarca kot SMC zunanjega ministra Mira Cerarja v bitki za glasove liberalnih volivcev.
Obeta se torej zanimiv boj in drobljenje glasov v tesnem peskovniku treh članic ALDE, ki se niso znale dogovoriti za skupno evropsko listo. Alenka Bratušek in Angelika Mlinar sta sicer večletni politični sopotnici in zaveznici že od časa ločitve s Pozitivno Slovenijo Zorana Jankovića in rojstvom lastne stranke. Tudi na februarskem kongresu je Mlinarjeva nagovorila članstvo SAB.
Čeprav je trenutno evroposlanka iz Avstrije, pravila evropskih volitev dopuščajo, da kot avstrijska državljanka nastopi v državi svojih korenin, mora pa imeti v Sloveniji prijavljeno bivališče.
Na listi SAB bo tudi Jernej Pavlič, ne bo pa njen nosilec, kot je veljalo do nedavnega.
Kdo je Angelika Mlinar?
Angelika Mlinar je 49-letna doktorica prava, ki je najprej delala v pisarni avstrijskega evropskega poslanca Friedhelma Frishenschlagerja, nato pa je pet let delala kot vodja projektov s področja pravosodja in notranjih zadev na predstavništvu Evropske komisije v Ljubljani.
Po tem je pet let v Sloveniji vodila lastno podjetje Angelski keksi, leta 2009 pa postala generalna sekretarka Narodnega sveta koroških Slovencev. Že leto zatem je postala vodja avstrijske stranke Liberalni forum, ki se je po zahtevnih pogajanjih združila s stranko Neos.
Prav zaradi njenih dobrih političnih nastopov je proti vsem pričakovanjem leta 2013 Neos pristala v parlamentu, Mlinarjeva pa je postala prva ženska predstavnica slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem v avstrijskem državnem zboru. Že naslednje leto je bila izvoljena na volitvah v Evropski parlament.
V Evropskem parlamentu deluje v stranki ALDE, v kateri je bila do novembra lani tudi podpredsednica. Trenutno je članica treh odborov, njen moto pa je Periklejeva misel "Za srečo potrebuješ svobodo, za svobodo pa potrebuješ pogum".
Orodje za merjenje dejavnosti poslancev Evropskega parlamenta MEP ranking jo uvršča na 42. mesto med 750 evropskimi poslanci.
SDS in SLS na volitve s skupno listo?
V zadnjih dneh, tudi danes, so potekali intenzivni pogovori na ravni vodstev SLS in SDS, je poročala Televizija Slovenija. V SDS in SLS pa so jim po pogovorih potrdili možnost oblikovanja skupne liste. Predsednik SLS Marjan Podobnik je za televizijo potrdil, da sta se s prvakom SDS Janezom Janšo že dogovorila o večini vprašanj. Predsednika obeh strank bosta organom svojih strank v petek in soboto zjutraj tako predlagala, da stranki na volitvah nastopita s skupno listo. Tudi kandidate naj bi predstavili v soboto.
"Verjamem, da bodo tudi organi strank to potrdili," je dejal Podobnik. Pojasnil je, da bo zanesljivo kandidat na tej skupni listi njihov aktualni evroposlanec Franc Bogovič, glede na dogovor SLS z NLS o sodelovanju na volitvah pa je najverjetnejši drugi kandidat Franc Kangler. O dogovoru z Zelenimi Slovenije ni govoril.
Prva tri mesta na listi naj bi vendarle zasedli dosedanji evropski poslanci SDS Romana Tomc, Milan Zver in Patricija Šulin, ne nujno v tem vrstnem redu. Najverjetneje bo Bogovič uvrščen na četrto mesto. Cilj obeh strank so vsaj trije mandati, je še poročala TVS, ki je dodala, da prvaka SDS zagotovo ne bo na listi.
Tonin: Njuna programska usklajenost je bila v zadnjem obdobju očitna
Televizija je ob tem še ocenila, da bi lahko bil motiv za sodelovanje skrb o preveliki razpršenosti glasov na desnici, tudi po ustanovitvi nove stranke Dom. Prvak SDS Janša je te dni na Twitterju zapisal: "Legitimno, vendar škodljivo! DOM - Domovinska liga je nastala tik pred evropskimi volitvami. Vstopni prag za Evropski parlament je med 8 in 12 odstotki glasov. Sami presodite, komu koristijo in komu škodijo."
Na namere SLS in SDS se je na Twitterju odzval Matej Tonin, predsednik še ene stranke na desnici - NSi, ki pa kot kaže ostaja pri samostojnem nastopu na volitvah. Zapisal je, da dogovor strank pozdravlja.
"Njuna programska usklajenost je bila v zadnjem obdobju očitna, skupna lista je zato logično nadaljevanje. Vso srečo na volitvah! V Sloveniji EPP lahko računa na dober rezultat," je zapisal.
Na prejšnjih evropskih volitvah leta 2014 sta sicer s skupno listo nastopili NSi in SLS in dobili skupaj dva poslanca - Lojzeta Peterleta iz NSi in Franca Bogoviča iz SLS.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.