Na delovnem sestanku v Mariboru sta se sestala predsednika vlad Slovenije in Hrvaške, Janez Janša in Zoran Milanović. Po pričakovanju sta se dotaknila nekaterih nerešenih vprašanj med državama, tudi problema dolga varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke oziroma prevzema jamstev federacije za devizne hranilne vloge.
"Ko gre za vprašanje nekdanje podružnice Ljubljanske banke oz. morebitnih groženj, ki iz tega naslova grozijo bilanci Nove Ljubljanske banke, smo veseli zagotovila predsednika nove hrvaške vlade, da na tem področju vse ostaja tako, kot je bilo v času, ko je bilo dogovorjeno, ko je Hrvaška zapirala poglavja za vstop v EU," je povedal Janša in dodal, da so odnosi med državama dobri. Janša je še dejal, da Slovenija spoštuje vse zaveze, ki sta jih dala prejšnja vlada ali slovenski parlament v zvezi z reševanjem vprašanja meje ali drugih vprašanj.
"Odprtih vprašanj ni. So tehnična in ta se bodo reševala v okviru mešane komisije," pa je po srečanju dejal Milanović. "Vse najpomembnejše, kar nas je zadnja leta obremenjevalo, morda tudi preko vsake razumne mere, je zdaj bodisi v rokah sodišča ali pa je že dogovorjeno," še pravi hrvaški premier. Hrvaška sicer pričakuje, da bo Slovenija ratificirala hrvaški pristopni sporazum. Slovenija naj bi to storila v letu 2013, vendar po besedah Janše ne bo prva in ne zadnja.
Poklon tezenskim žrtvam
Še pred sestankom sta se Janša in Milanović s položitvijo venca poklonila žrtvam povojnih pobojev na Teznem v Mariboru. Vence v spomin na žrtve sta položila še hrvaški predsednik Ivo Josipović in predsednik hrvaškega sabora Boris Šprem.
Josipović je povedal, da so se prišli poklonit žrtvam "križeve poti", zlasti tistim ljudem, ki so življenja izgubili brez krivde in sodišča. Tudi Milanović je obsodil povojne zločine in dejal, da je šlo večinoma za nedolžne žrtve, zato je na to mesto treba prihajati tudi v prihodnje.
"Kako bomo to obeležili na Hrvaškem, se bomo dogovorili doma," je dejal Milanović in dodal, da se z današnjim obiskom treh najvišjih predstavnikov oblasti žalostna zgodba ne bo zaprla, saj da so na Hrvaškem ljudje, ki živijo od konfliktov in jih bodo vedno iskali.
Na Teznem so leta 1999 ob takratni gradnji avtoceste naleteli na ostanke več kot tisoč trupel. Med žrtvami naj bi šlo predvsem za žrtve hrvaške, srbske in črnogorske narodnosti, ki so jih kot zajete pripadnike jugoslovanskih kvizlinških formacij in njihove družinske člane maja 1945 po koncu vojne množično pobijali posebni eksekucijski vodi tedanjega Komiteja narodne osvoboditve Jugoslavije (Knoj) in pripadniki komunistične tajne policije Ozna.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.