Slovenija

Prvo srečanje razširjene komisije

Bruselj, 16. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski kandidat za evropskega komisarja Janez Potočnik se je v Bruslju prvič sestal s celotno Evropsko komisijo.

Romano Prodi, predsednik komisije je komisarske kandidate iz novink povabil, da se za en dan pridružijo trenutno 20-članski ekipi (Foto: Reuters)
Romano Prodi, predsednik komisije je komisarske kandidate iz novink povabil, da se za en dan pridružijo trenutno 20-članski ekipi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prvo srečanje razširjene Evropske komisije je bolj kot vsebinske bilo čustvene in simbolične narave, je dejal kandidat za prvega komisarja iz Slovenije, minister za evropske zadeve Janez Potočnik. "Zelo resno smo govorili o prednostnih nalogah komisije za obdobje od njene razširitve 1. maja do izteka mandata konec oktobra, vendar je bilo srečanje predvsem simbolično in v duhu bližnje širitve," je dejal Potočnik.

Po tem uvodnem sestanku Potočnik kaj več o svojem prihodnjem delu še ni mogel povedati, kajti ta bo stvar dogovora s komisarjem, na katerega resor je razporejen, to pa je komisar za širitev Günter Verheugen. Prevelikega pomena sicer resorju Potočnik ni želel pripisati: "Pomembno je, da smo enakopravni, a preveč ne gre pričakovati," je dejal.

Potočnik je že izbral ključni del svojega prihodnjega kabineta. Vršilec dolžnosti šefa kabineta bo Nemec Peter Drol, ki je trenutno namestnik generalnega direktorja komisijine generalne direkcije za širitev, člana pa bosta Boštjan Šporar, nekdaj diplomat na slovenski misiji pri EU, zdaj pa že dela na komisiji, ter Matjaž Malgaj, trenutno zaposlen na vladni službi za evropske zadeve v Ljubljani.

Komisarski kandidati iz novink so se najprej sestali le s Prodijem, nato pa še celotno komisijo. Na pogovoru s slednjo je beseda tekla tudi o vprašanju omejevanja dostopa na trge dela v sedanjih članicah za delavce iz novink, glede katerega se je oglasil tudi Potočnik. "Treba je biti korekten - sedanje članice imajo do ukrepov pravico skladno s pristopno pogodbo," je dejal. Sam ukrepov seveda ne zagovarja in meni, da so v nasprotju s cilji, ki si jih je postavila EU, to pa so spodbujanje konkurenčnosti, rasti, zaposlovanja in delovanje notranjega trga.

Verheugen: S Potočnikom si bova delila vse naloge

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je izjavil, da si bo s svojim "sokomisarjem" Janezom Potočnikom v obdobju od 1. maja do izteka oktobra delil vse naloge. "Vse odločitve bova sprejemala skupaj, od primera do primera pa bova odločila, kdo bo nosilec odgovornosti," je dejal Verheugen po pogovoru s kandidatom za prvega slovenskega komisarja. "Za dve področji je sicer že dogovorjeno, da bo odgovornost prevzel Potočnik, to pa sta dokončna izvedba pristopa desetih novink ter v okviru politike do sosed razširjene EU odnosi s sredozemskimi državami," je še dejal komisar Verheugen.

"Vesel sem Potočnikovega imenovanja. Potočnik je bil zelo uspešen pogajalec, zagotovo bo tudi dober predstavnik Slovenije v komisiji. V preteklih letih sva sodelovala na uspešen in odprt način in prepričan sem, da bova tudi v prihodnje," meni Verheugen.

Z dokončno izvedbo pristopa desetih novih članic bo po Verheugnovih besedah še kar precej dela, kajti po 1. maju bo treba skleniti izgradnjo institucij, v celoti uresničiti določila pristopne pogodbe, izvesti izgradnjo zunanje meje ter do konca počrpati programe predpristopne pomoči, ki bodo tekli še do leta 2006. "Prav tako ključno je uresničevanje politike do sosednjih držav, še posebej sredozemskih partnernic EU. Poleg tega je Slovenija tudi sredozemska država," je dodal Verheugen.

Günther Verheugen (Foto: Reuters)
Günther Verheugen (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na drugih področjih po komisarjevih besedah delitev ni možna. "Ne moreva si reči, ti vodi pogajanja z Romunijo, jaz jih bom pa z Bolgarijo. Prav tako pri odnosih s Turčijo ni moč reči, jaz se bom ukvarjal z vprašanji demokracije, ti pa s človekovimi pravicami. Zato bova vse te procese vodila skupaj," je pojasnil Verheugen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10