Policijski sindikat Slovenije (PSS) je na Policijo v zvezi s cepljenjem proti covidu-19, testiranjem na okužbo z novim koronavirusom in vodenjem evidenc o cepljenih uslužbencih naslovil zahtevo in poziv.
Kot so zapisali na spletni strani, se je na sindikat obrnilo več članov, ki jih opozarjajo, da vodje enot od njih pričakujejo, da se udeležijo cepljenja proti covidu-19 ali testirajo v svojem prostem času kot pogoj za opravljanje dela – še posebej pri izvajanju nalog Policije pri varovanju varovanih oseb ob dogodkih, ki se odvijajo v zvezi s predsedovanjem Slovenije v Svetu EU. "Zasledili smo tudi več obvestil, v katerih se uslužbence Policije prosi, da posredujejo svoje osebne podatke o opravljenem cepljenju, vodjem policijskih enot pa se daje konkretna navodila, da naj preverjajo, kateri uslužbenci so cepljeni," navajajo.
V PSS ob tem ocenjujejo, da so taki pozivi nekaterih vodij policijskih enot oziroma odgovornih oseb delodajalca najmanj nenavadni, "saj veljavni predpisi ne predvidevajo obveznosti cepljenja proti covidu-19, niti obveznega testiranja za opravljanje policijskih nalog oziroma delo policistov na določenem kraju". Odločitev za cepljenje proti covidu-19 je prostovoljna izbira vsakega posameznika, kakor tudi posredovanje informacije o tem, saj gre za nedvomno zelo občutljive osebne podatke. "Še v primeru prostovoljnega testiranja – na pobudo javnega uslužbenca, bi utemeljeno pričakovali, da bi ob obojestranskem interesu delodajalec omogočil brezplačno testiranje, vsekakor v delovnem času zainteresiranega javnega uslužbenca," so jasni.
Osebni podatki zaposlenih se zbirajo in obdelujejo v skladu z zakonom
Prav tako opozarjajo, da se morajo osebni podatki zaposlenih obdelovati skladno z 48. členom Zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 21/13 s spremembami in dopolnitvami, ZDR-1), ki določa, da se osebni podatki delavcev lahko zbirajo, obdelujejo, uporabljajo in posredujejo tretjim osebam samo, če je to določeno s tem ali drugim zakonom ali če je to potrebno zaradi uresničevanja pravic in obveznosti iz delovnega razmerja ali v zvezi z delovnim razmerjem in 5. členom Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Ur. l. RS, št. 43/11, ZVZD-1), ki določa, da mora delodajalec zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu. V ta namen mora izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, vključno s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu, obveščanjem in usposabljanjem delavcev, z ustrezno organiziranostjo in potrebnimi materialnimi sredstvi.
Ker predpisi ne določajo obveznosti cepljenja proti covidu-19 in testiranja kot pogoj za opravljanje dela uslužbencev Policije ali delo na določenem kraju, je – tako v sindikatu – takšno vodenje evidence in obdelava podatkov nedovoljeno. "Iz informacij, ki so nam jih posredovali članice in člani, se v policijskih enotah in upravah podatki ne zbirajo niti zaradi varovanja delavcev, ampak zaradi sodelovanja oziroma napotitve uslužbencev na opravljanje nalog Policije, ki se izvajajo v zvezi s predsedovanjem Slovenije v Svetu EU."
Po njihovem mnenju je treba navedena vprašanja nujno razčistiti v najkrajšem času, saj ta ravnanja kažejo na poseganje v osebnostne pravice članov sindikata ter nedovoljeno ravnanje z občutljivimi osebnimi podatki.
V sindikatu zato zahtevajo, da se vodstvo Policije v najkrajšem času opredeli do obveznosti cepljenja proti covidu-19 in testiranja za opravljanje dela uslužbencev Policije ter o vodenju evidenc o cepljenjih uslužbencih.
"Prav tako vas pozivamo, da delodajalec od vseh odgovornih oseb v Policiji nemudoma zahteva, da se odstopi od vseh navedenih nedovoljenih ravnanj in uniči nedovoljene evidence. Prosimo vas, da nas o vaših ukrepih obvestite v najkrajšem možnem času," so še zapisali.
KOMENTARJI (471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.