Društvo za zaščito živali (DZZŽ) Slovenska Bistrica, ki letno pomaga okoli 350 zavrženim, poškodovanim, bolnim ali kakorkoli drugače pomoči potrebnim živalim, je v decembru ostalo brez pomembnega vira dohodka – denarja, ki so ga prejeli od zbranega starega papirja.
Ob Srednji šoli Slovenska Bistrica so v posebnem zabojniku zadnja štiri leta namreč zbirali star papir, ki so ga nato prodali družbi Gorenje Surovina. "Letno je društvu to prinašalo približno 600 evrov prihodkov," je za 24ur.com pojasnil predsednik društva Simon Kovjanič. "Za društvo, ki ima letni proračun nekaj tisoč evrov, pa je to predstavljalo izjemno pomemben vir dohodka," ponazarja.
A ker so ljudje zabojnik čedalje pogosteje polnili tudi z vsemi drugimi možnimi odpadki, se je vodstvo šole odločilo, da bo treba zabojnik odstraniti. "Kar je na nek način razumljivo," meni Kovjanič. "Ljudje so nam zabojnik večkrat namreč napolnili z vso možno nesnago – v njem smo našli celo plenice, gradbeni material in ostanke hrane – in to kljub temu, da smo imeli na njem izobešen in jasno viden napis, da je to društveni zabojnik za papir. Nesnago smo seveda vsakokrat morali počistiti, odpadke sami sortirati in odvreči v primerne zabojnike. A se je smetenje v preteklih mesecih celo stopnjevalo, odpadki so ležali tudi vsepovsod okrog zabojnika in v društvu razumemo, da v okolici šole pač ne more biti kot na smetišču."
Za nekoga drobiž, za društvo ogromno
V DZZŽ Slovenska Bistrica, ki deluje od leta 1999 in šteje približno 12 aktivnih in 40 podpornih članov, zdaj intenzivno iščejo rešitev. "Morda se komu zdi za malo, a veste, društvu, ki deluje povsem prostovoljno in letni proračun (z vsemi donacijami in pomočjo občine vred) na dobro leto znaša morda 4000 evrov, 600 evrov predstavlja ogromno," ponazarja predsednik društva.
Večina denarja gre za hrano in zdravljenje. "Največ dela imamo s prostoživečimi mačkami. Poleg tega, da jih hranimo, jih polovimo, steriliziramo oziroma kastriramo; če se da, jih nato poskušamo socializirati in jim najti dom, v nasprotnem primeru pa vrnemo na lokacijo," aktivnosti društva opisuje Kovjanič.
Sodelujejo tudi z veterinarsko inšpekcijo in se odzovejo na prijave mučenja in zanemarjanja živali. "V nasprotju s številnimi društvi, nimamo 'uradnih ur'. Če nam telefon zazvoni sredi noči in so navedbe utemeljene, se pač usedemo v avto in odpeljemo na teren." Tudi zato velikokrat 'pokrivajo' območja, ki ne spadajo ravno pod njihovo okrilje. "Aktivni smo tudi v Slovenjskih Konjicah, Račah in Framu, pa Makolah in Poljčanah, čeprav nam finančno pomaga le občina Slovenska Bistrica. Če je vsaj približno v našem 'dosegu' – da ni ravno 200 kilometrov stran – se odzovemo," pravijo. Potnih stroškov si po besedah Kovjaniča ne zaračunavajo.
V društvu lahko v obliki družbenokoristnega dela kazen odslužijo tudi 'prekrškarji'. Nedavno so imeli pod okriljem dva, ki sta se po navedbah Kovjaniča, "zelo dobro odrezala". Izdelala sta jim hiške za prostoživeče mačke:
In kako jim lahko ljudje pomagajo? "Najbolj potrebujemo hrano – mokro, suho, za pse, mačke, tudi ptice. Pomagajo nam tudi kakšne stare odeje, pa vsa oprema za živali – stranišča, transporterji, posode za hrano, ležišča," še pove predsednik DZZŽ Slovenska Bistrica in doda: "Ljudje neradi donirajo denar, ker so skeptični, če se bo sploh porabil za kar so ga namenili. Zato raje kar preskočimo ta korak in smo najbolj hvaležni za prej navedene dobrine."
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.