Po številnih opozorilih tako stroke kot tudi raznih civilnih iniciativ, da je dimnikarska zakonodaja napisana tako, da ščiti dimnikarske izvajalce in jim omogoča zaslužke brez dela in odgovornosti, se je tokrat znova oglasilo Računsko sodišče RS. Nova revizija je pokazala, da se kljub že izvedeni reviziji za obdobje od 2004 do 2006 ministrstvo za okolje in prostor v letih od 2009 do 2011 še vedno ni ustrezno opredelilo vsebine del in pravila dimnikarske službe. "Z vsakoletnim spreminjanjem tarifnega sistema je povzročalo zmedo, ustreznosti kalkulativnih elementov cene pa ni preverjalo, ni vzpostavilo in vodilo evidence kurilnih naprav in evidence storitev dimnikarske službe," so zapisali.
Ni bilo evidence, ni bilo nadzora
Kot ugotavljajo, ministrstvo do konca leta 2011 ni vzpostavilo in vodilo evidence kurilnih naprav ter evidence storitev dimnikarske službe, čeprav bi ju moralo voditi že po prvi reviziji, in sicer od začetka leta 2007. Poleg tega niso pripravili spletne aplikacije in obrazcev, s katerimi bi koncesionarji posredovali podatke o vpisih, izbrisih in spremembah podatkov o malih kurilnih napravah ter podatke o izvedenih storitvah dimnikarske službe.

Do konca leta 2011 od 34 koncesionarjev niso pridobili dokazil o plačilu letnih zavarovanj za škodo, ki bi jo povzročili pri delu, prav tako pa niso pridobili poročil o opravljanju dimnikarske službe za leti 2009 in 2010 od vseh koncesionarjev. V postopkih odločanja o prenosu koncesij je do konca 2011 izdalo le dve soglasji za prenos koncesij, v reševanju pa je imelo še 26 vlog.
''Ministrstvo ni izvedlo nobenega odvzema koncesije''
Na ministrstvu tako niso preverjali, ali izvajalci dimnikarskih storitev sploh izpolnjujejo pogoje za izvajanje te službe, in kljub številnim pobudam niso začeli postopkov prenosa ali odvzema koncesij neustreznim izvajalcem. "Ministrstvo ni izvedlo nobenega odvzema koncesije, niti ni začelo postopkov za odvzem pri koncesionarjih na 133 dimnikarskih območjih zaradi kršitev," so zapisali in dodali, da med drugim tudi po stečaju nekega koncesionarja ministrstvo ni izbralo novega.
Kot torej pravijo, ni vzpostavljenih pogojev za učinkovit nadzor nad izvajanjem dimnikarske službe, zato je nemogoče določiti število ustrezno usposobljenih dimnikarjev. Ker je vedno več pritožb, je tudi delež inšpekcijskih nadzorov iz leta v leto manjši. V letu 2011 so inšpektorji tako pregledali le še petino prejetih prijav, ugotavljajo.
Računsko sodišče znova podalo priporočila
Računsko sodišče je nato ministrstvu podalo več priporočil ter zahtevalo predložitev odzivnega poročila z izkazanimi popravljalnimi ukrepi. Pričakujejo tudi pripravo načrta aktivnosti za izdelavo kalkulacije cene storitev in pripravo načrta aktivnosti za izdelavo primerjalne ekonomske analize stroškov in koristi izvajanja dimnikarske službe na koncesionirani in licenčni način kot podlage za odločitev o prihodnji ureditvi dimnikarske službe.

Civilne iniciative si želijo svobodno izbiro dimnikarja
Kot smo poročali, so se konec januarja predstavniki ministrstva sestali s predstavniki štirih civilnih iniciativ, ki zastopajo slovenske uporabnike dimnikarskih storitev. Izrazili so nezadovoljstvo in razočaranje, ker si za spremembe prizadevajo že dobro desetletje, pa se ni nič spremenilo. Menili so, da je treba državljanom Republike Slovenije omogočiti pravico do svobodne izbire "licenčnega" dimnikarja, zato so predlagali ukinitev koncesij in da se opravljanje dimnikarskih storitev vrne na raven občin, kjer bodo dimnikarji delovali kot obrtniki. Prav tako si želijo, da se meritve emisij črtajo iz storitev dimnikarjev, da se pregledi zračnikov ukinejo kot samostojna postavka ter da se vzpostavi evidenca kurilnih naprav. Predlagali so še, da se storitev dimnikarja poravnava prek položnic in ne neposredno, ob njegovem obisku, kot osnovo za obračun njihovega dela pa so predlagali izključno čas, ki so ga za to opravilo porabili.
Državni sekretar Branko Ravnik je poudaril, da bodo pri urejanju dimnikarske službe upoštevali usmeritve računskega sodišča. Kot je dejal, je pomembno, da bo sistem tak, da bo zagotavljal tako sistemske kot družbene interese na tem področju. Do leta 2014 bo tako ministrstvo ustvarilo zakonske pogoje za to, da bodo lahko v prihodnje dimnikarsko službo drugače uredili. Kakšna bo prihodnja organiziranost, pa bo odvisno tudi od široke javne razprave, ki je ob tovrstni spremembi nujna, je še dejal. Sistem bo po njegovem mnenju mogoče v celoti spremeniti v letu, dveh, ko se bo iztekel koncesijski sistem oziroma koncesije, ki so bile podeljene dimnikarskim podjetjem. Do takrat je ključen nadzor nad izvajanjem storitev dimnikarjev, je še zaključil.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.