
Računsko sodišče je revizijo s poudarkom na postopkih sprejema v institucionalno varstvo opravilo za obdobje od 1. januarja 2007 do 16. februarja 2012. Ugotovili so, da je upravljavec enotnega informacijskega sistema, ki v celoti še ne obstaja, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Vendar bi po zakonu o socialnem varstvu ta sistem morala vzpostaviti in voditi Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ministrstvo pa bi le zagotavljalo sredstva za delovanje.
Po navedbah iz poročila pa je skupnost socialnih zavodov do zdaj z letnimi pogodbami upravljala le modul za prošnje in vzpostavitev nove programske rešitve za centralni sistem prošenj ter zasnovo centralnega sistema. Tako revizija ugotavlja, da enotni informacijski sistem socialnega varstva še ne obstaja.
"Ni bilo jasne vizije"
Revizija zato ugotavlja, da ministrstvo v revidiranem obdobju ni imelo ustreznega procesa strateškega in operativnega načrtovanja enotnega informacijskega sistema, ki bi omogočal jasno vizijo, kako se bo enotni sistem razvijal v prihodnosti. Prav tako ni bilo ustreznega procesa za urejanje in uporabo enotnega sistema evidentiranja in zagotovitev avtomatiziranega, tekočega, racionalnega in transparentnega poročanja vseh izvajalcev v enotni informacijski sistem.
S tem bi bilo omogočeno centralno zbiranje, ažurno spremljanje, analiziranje in upravljanje podatkov za potrebe obeh omenjenih organov, so še zapisali na računskem sodišču.
Po podatkih sodišča tako do avgusta 2011 tudi ni bilo ustreznega informiranja javnosti o ponudbi socialnovarstvenih storitev oziroma ustreznih javno dostopnih evidenc, ki bi bile javnosti dostopne na spletu na enem mestu. Ta storitev bi morala kazati podatke glede stanja sprejema v institucionalno varstvo, čakalnih vrst, števila izvajalcev institucionalnega varstva z navedbo kapacitet, stanja razpoložljivih mest ter tudi pregled števila čakajočih.
Da bi se povečala učinkovitost delovanja enotnega informacijskega sistema, je računsko sodišče podalo vrsto priporočil za izboljšave, ministrstvu za delo pa je naložilo odzivno poročilo. V odzivnem poročilu mora ministrstvo navesti ukrepe in predložiti dokaze, s katerimi bo izkazalo pripravo načrta aktivnosti z roki in odgovornimi nosilci nalog za zagotovitev izpolnjevanja določil zakona o socialnem varstvu, so zapisali na sodišču.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.