
Kot je znano, so 14. oktobra v upravi za civilno letalstvo zaznali napako v delovanju na radarskem sistemu na brniškem letališču. Zaradi tega je bila uvedena proceduralna kontrola zračnega prometa v območni in priletni kontroli. Gre za težji oziroma zamudnejši način kontrole letenja, saj kontrolorji ne morejo spremljati letal prek zaslona, temveč si pri sebi ustvarijo sliko o položaju in se pri tem ravnajo po natanko določenih postopkih. Ta postopek po pojasnilu uprave terja več časa, kar pomeni, da je možno nadzorovati manj zračnega prostora, zato so v njem potrebne omejitve - od prve okvare radarja se je letalski promet nad Slovenijo zmanjšal od 30 pa tudi do 50 odstotkov.
Po delni odpravi napake na brniškem radarskem sistemu in zaključku servisnega pregleda avstrijskega radarja Koralpe so 23. oktobra znova uvedli radarsko kontrolo zračnega prometa v območni kontroli, v priletni kontroli pa je še naprej veljal proceduralni način vodenja prometa. Po uspešnem zaključku popravila napake na radarskem sistemu pa je bila 2. novembra znova uvedena radarska kontrola celotnega zračnega prometa v slovenskem zračnem prostoru.
Največji problem je prav v tem, da je na ljubljanskem letališču edini civilni radarski sistem za kontrolo zračnega prometa v Sloveniji. "Za normalno delo bi potrebovali najmanj tri radarske sisteme. Poleg že obstoječega ter avstrijskega je nujna postavitev še enega radarja," so opozorili v upravi. Med najbolj primernimi lokacijami so omenili Pohorje, Trnovski gozd, Gorjance ter Menino planino. Sama postavitev radarja pa je po njihovem pojasnilu odvisna od odločitev ministrstev za promet in okolje, pa tudi od lokalne skupnosti in naravovarstvenikov. Sicer pa je en radar že kupljen, a že nekaj let uskladiščen v Kidričevem.