Rak materničnega vratu (RMV) je šesti najpogostejši rak pri ženskah, ki pa ga z rednimi ginekološkimi pregledi uspešno preprečujemo. Najpomembnejši vzrok za njegov razvoj je dolgotrajna okužba z rakotvornimi sevi humanega papiloma virusa. Ti virusi povzročijo 99 odstotkov RMV. Najbolj tvegana sta seva 16 in 18, ki povzročata 70 odstotkov RMV.
Dejavniki tveganja za razvoj raka so:
– več različnih seksualnih partnerjev, zaradi česar je verjetnost za okužbo z rakotvornim virusom večja,
– spolni odnosi pred 18. letom, ker so nezrele celice MV dovzetnejše za okužbo,
– oslabljen imunski sistem, ki omogoča virusu njegovo delovanje,
– kajenje, katerega natančen mehanizem še ni pojasnjen.
Okužba povzroči predrakave spremembe, ki se lahko v več letih ali desetletju spremenijo v rakave. Pozni znaki, ko je bolezen razvita, so:
– krvavkasto voden izcedek med spolnim odnosom ali po njem,
– krvavkasti izcedki med dvema rednima menstruacijama,
– bolečine med spolnim odnosom.
V Sloveniji zboli vsako leto za rakom MV 200 žensk, najpogosteje med 35. in 45. letom.
Rak materničnega vratu je mogoče preprečiti z odkrivanjem predrakavih sprememb, ki jih lahko stoodstotno pozdravimo. Zato so pomembni redni preventivni ginekološki pregledi. Priporočamo jih tudi takrat, ko ženska nima težav. Na pregledih jemljemo bris. To je PAP-test, kjer s posebno paličico in ščetko ginekolog odvzame povrhnje celice materničnega vratu. Odvzete celice razmaže na stekelce in ga vloži v posebno raztopino. Nato celice pod mikroskopom pregleda citolog in ugotovi, katere so normalne in katere spremenjene. Na pregledu ginekolog nato še s posebno lupo (kolposkopom) oceni spremembe na materničnem vratu in se lahko odloči za odščip (biopsijo), kjer zanesljivo ugotovi vrsto sprememb.
V skrbi za vaše zdravje vam v specialistični ambulanti Pacient d.o.o. nudijo popolno ginekološko oskrbo in seveda odvzem preventivnega brisa.
Za uporabnike Prve zdravstvene asistence je v preventivnem programu ginekološki pregled in bris brezplačen. Zaradi porasta rakavih obolenj ga odvzamemo vsako leto.
Preventivni ginekološki pregled lahko opravijo tudi tisti, ki niso uporabniki Prve zdravstvene asistence. V tem primeru pa je naročnik plačnik zdravstvene storitve.
Več o Prvi zdravstveni asistenci najdete na spletni strani www.pza.si ali na brezplačni telefonski številki 080 8 100.