Slovenija

Ratifikacija NEK jutri?

Krško, 24. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni zbor bo jutri odločal tudi o ratifikaciji pogodbe med Slovenijo in Hrvaško o jedrski elektrarni Krško. Socialdemokrati so sicer na začetku današnje seje predlagali, da se ta točka umakne z dnevnega reda, vendar poslanci njihovega predloga niso podprli.

Nuklearna elektrarna Krško
Nuklearna elektrarna Krško FOTO: POP TV

Po mnenju socialdemokratov je pogodba o jedrski elektrarni slaba. Kot pravijo, med drugim ne rešuje vprašanj o odlaganju srednje in nizko radioaktivnih odpadkov in tudi ne o razgradnji elektrarne.

Poslanci pa so se strinjali z umikom prve obravnave zakona o statusu Slovencev brez slovenskega državljanstva, ki sta ga še v prejšnjem mandatu (konec leta 1998) v zakonodajni postopek vložila Rudolf Petan in Jožef Jerovšek (oba SDS). Predlagatelja sta sama predlagala umik, saj naj bi parlamentarna komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu pripravljala nov sistemski zakon s tega področja.

Pogodba neustrezna

Po prepričanju opozicijske poslanske skupine SDS predlagana pogodba med vladama Slovenije in Hrvaške o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v NEK, njenim izkoriščanjem in razgradnjo, ne rešuje vprašanj odlaganja srednje in nizko radioaktivnih odpadkov ter učinkovitega upravljanja, pa tudi ne problematike razgradnje nuklearke.

Prav tako omenjena pogodba, tako SDS, slabo rešuje vprašanje prihodnjega obratovanja elektrarne in s tem povezanih problemov, kot so denimo radioaktivni odpadki, in ni usklajena z lokalno skupnostjo. Kot je ob obrazložitvi predloga za umik pojasnil Branko Kelemina (SDS), je pogodba slaba, škodljiva in v praksi neuresničljiva. To ni le stališče SDS, pač pa tako menijo tudi pravni strokovnjaki, prebivalci Posavja, člani društva jedrskih strokovnjakov in tudi predstavniki sklada za razgradnjo v Krškem, je poudaril opozicijski poslanec. Dodal je, da je treba nastalo situacijo "transparentno razčistiti, če ne drugače, pa z arbitražo".

Kopač s Krškim dosegel dogovor

Če bo vlada na današnji dopisni seji potrdila sklepe dosedanjih pogajanj, posavske občine ne bodo ovirale postopka ratifikacije pogodbe. Meddržavna pogodba glede statusa nuklearke je po včerajšnjih pogajanjih z ministrom za okolje Janezom Kopačem za Posavce še vedno samo pogojno sprejemljiva. Kot je Kopač povedal za 24ur radijske novice, so se s predstavniki občine Krško in celotnega Posavja dogovorili, pod katerimi pogoji je ratifikacija meddržavne pogodbe sprejemljiva tudi za Posavje. Kopač je pri tem izpostavil, da so na sestanku ugotovili, da morebitna pobuda za začetek referenduma ne bi bila v interesu prav nikogar: ne občine Krško, ne Posavja, ne slovenske države oz. davkoplačevalcev.

Včeraj doseženi dogovor predstavlja sedem točk; od sprememb zakona o jedrski varnosti in zakona o skladu za razgradnjo nuklearne elektrarne Krško, popravka zakona o ratifikaciji meddržavne pogodbe, sklep o začetku pogajanj za odkup hrvaškega deleža nuklearke do dogovora o višini odškodnine za zmanjšano vrednost lokalne infrastrukture, torej o neke vrste renti, ki jo predvideva zakon o jedrski varnosti.

Glede spornega skladiščenja nizko in srednje radioaktivnih odpadkov, je Kopač pojasnil, da mora Slovenija »glede na predvideno direktivo Evropske unije, ki sicer še ni sprejeta, določiti lokacijo za odlagališče najkasneje do konca leta 2008«. Realno pa je pričakovati, da bo začasno skladiščenje teh odpadkov tako kot je bilo doslej, torej v sklopu NEK.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI