Peter Pengal, zdaj vodja sektorja za razvoj cest na direkciji za ceste, je nad obtožbami avtoprevoznika Bega, da naj bi javno govoril o kupovanju dovolilnic pod mizo za podjetje Eurocty, last Janka Zakršnika, zgrožen. "Z vso odgovornostjo lahko trdim, da v času, ko sem opravljal mesto državnega sekretarja za prometno politiko in mednarodne odnose na ministrstvu za promet , nezakonitosti v postopkih ni bilo," pravi Pengal.
Na sestanku prometnega ministrstva pred dvema letoma je avtoprevoznik Franc Beg iz podjetja Beja Trans dokazoval, da so mu na ministrstvu nezakonito odvzeli celoletno dovolilnico. Takrat, trdi Beg, je Pengal skoraj izgubil živce.
"Beg, kaj bi pa ti naredil, če bi dobil klic od Drnovška in da zahteva od tebe, da mu nakažeš 2000 pik preko Avstrije? Jaz pa sem mu rekel, da mu jih ne bi dal, ker jih moram potem ukrasti nekomu drugemu," trdi Beg, da mu je tako dejal Pengal. Pengal trdi, da Beg vsekakor laže. Sestanka se ne spominjam, trdi Pengal in poudarja, da kot državni sekretar takrat ni imel nikakršnega vpliva na delitev dovolilnic, kaj šele, da bi z njimi razpolagal.
Ali je takratni premier in zdajšnji predsednik države Janez Drnovšek res zahteval tako imenovane ekotočke, ki jih prevozniki potrebujejo za vožnjo po Avstriji, smo želeli izvedeti v kabinetu predsednika države. Od tam so sporočili, da so to za njih povsem absurdne obtožbe, ki si ne zaslužijo resne obravnave, zato avtoprevoznikove izjave ne bodo komentirali, so še poudarili.
Z domnevnimi nepravilnostmi pri razdeljevanju dovolilnic se je soočila tudi Zamernikova komisija, ki raziskuje ozadje napada na novinarja Petka. Na pogovor naj bi kmalu povabili Petra Pengala, Franca Bega in nekdanjega državnega sekretarja na prometnem ministrstvu Janeza Potočnika.
V zvezi z omenjenimi obtožbami smo se pogovarjali z ministrom za promet Jakobom Presečnikom.
Kako komentirate obtožbe avtoprevoznika Franca Bega?
Ne morem jih komentirati, ker nimam točnega teksta, za kakšne obtožbe gre. Že vse od začetka našega mandata se pojavlja ta problem glede delitve dovolilnic zato smo v prvi fazi, že leta 2001, predlagali spremembo zakona, ki smo jo tudi dosegli. Državni zbor ga je sprejel in mi smo vse rezervne kvote, ki so bile očitno nekaj časa predmet sporov in problema delitve dovolilnic, ukinili in jih dali delilcema za delitev.
Ste v zvezi s tem na ministrstvu sprožili kakršnokoli preiskavo?
Ni šlo za preiskavo, pač pa na tem področju delajo že od pomladi leta 2001 drugi ljudje in v primeru, da kdorkoli potrebuje kakršnekoli podatke, jih tudi posredujemo. Vendar so vedno vse govorice po sistemu "rekla – kazala".
Tako Petkova komisija kot nekateri posamezniki že dalj časa opozarjajo, da zaposleni na ministrstvu zlorabljali svoj položaj. Ali ste preverili, za katere ljudi gre, če bi sploh za katere lahko šlo?
Včasih pride v javnost, tudi preko sredstev javnega obveščanja, kakšno ime, vendar od začetka mandata nismo nikoli dobili nobenega dokumenta, ki bi to na kakršenkoli način potrjeval. Poudarjam pa, da smo še vedno in vedno bomo na voljo vsem, ki bodo to zadevo preiskovali.
Dovolilnice podeljujeta Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije, vaše ministrstvo pa podeljevanje nadzira. Zakaj ministrstvo ni ukrepalo, če je dobilo takšne informacije?
Na vsak način. Zakon o prevozih v cestnem prometu predvideva ministrstvo kot nadzorni organ. In ustrezne komisije večkrat, torej periodično, in ob potrebi, kadar se pojavijo kakršnakoli namigovanja, pregledajo poslovanje pri delitvi dovolilnic tako ene kot druge zbornice. Do sedaj ni bilo ugotovljene še nobene pomembne napake, manjše da. Na podlagi teh ugotovitev smo zbornici tudi opozorili, ki sta poslovanje tudi korigirali.
Torej trdite, da so to, kar se dogaja, govorice in natolcevanja?
Dokler nimamo kakšnih posebnih dokazov, drugega ne moremo trditi. Bomo pa veseli, če se bodo te stvari razčistile, če bomo dobili kakšen dokument, ki bo to potrjeval. Zagotavljam, da bomo pri tem sodelovali.