Slovenija se je po strokovno-tehničnih sposobnostih zaposlenih znašla na devetem mestu lestvice, na kateri je uvrščenih 100 držav, kaže raziskava Adecca in poslovne šole Insead. Glede privlačnosti za najboljše kadre smo na 54. mestu, skupno pa zasedamo 26. mesto.
Po konkurenčnosti talentov so se najbolje uvrstile Švica, ki je zasedla prvo mesto, Singapur je na drugem in Luksemburg na tretjem mestu. Prvih deset najbolje uvrščenih držav je jasno pokazalo odprtost v smislu mobilnosti talentov - skoraj 25 odstotkov ustrezne populacije v Švici in Luksemburgu je bilo rojenih drugod, v Singapurju je to razmerje celo pri 43 odstotkih.
Slovenci skupno na 26., Hrvati na 43., Srbi pa na 50. mestu
Slovenski zaposleni so se izkazali s svojimi strokovno-tehničnimi sposobnostmi in Slovenijo postavili na devet mesto. Z GTCI oceno 55,86 se je uvrstila dokaj dobro, pokazale pa so se šibkosti in priložnosti za izboljšanje rezultata. Kljub temu se je Slovenija odrezala bolje od sosednje Hrvaške in tudi Srbije. Hrvaška je namreč zasedla skupno 43., Srbija pa skupno 50. mesto.
Direktor Adecca Slovenija Miro Smrekar je o uvrstitvi Slovenije in izzivih, ki nas čakajo, optimističen. "Zagotovo ima Slovenija še veliko prostora za izboljšanje. Čakajo nas izzivi in priložnosti, vendar brez spremembe zakonodaje in stimulativnih spodbud, tudi s strani države, tako na področju izobraževanja, delovno pravne zakonodaje in konec koncev tudi miselnih premikov, nas bodo ostale države, tudi sosednje, lahko kaj kmalu prehitele," je ocenil.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.