Da bodo nekateri poslanci SLS, ki se ne strinjajo z odločitvijo izvršilnega odbora o interpelaciji, glasovali drugače oziroma jih sploh ne bo, je bilo jasno že nekaj časa. Gre za tisti del poslanske skupine, ki se je pred štirimi leti tudi veliko bolj kot ostali, zavzemal za to, da SLS vstopi v koalicijo. In prav zato se je včeraj vzdržal tudi Jurij Malovrh.

"Gre za načelno stališče. Mi smo vendarle v koaliciji in nekaj let nazaj je ravno ta koalicija tudi enoglasno podprla ministra Smrkolja. Mislimo, da če stopiš v neko združbo, se potem tudi zavežeš in moraš potem biti načelen," meni Malovrh in dodaja, da kakih posebnih pritiskov, razen nagovarjanja, naj spremen mišljenje, ni bilo.
Malovrh trdi, da ni razkola v stranki, čeprav so mnenja o včerajšnji potezi zelo deljena. Kar nekaj je takšnih, ki opozarjajo, da SLS ponavlja napako izpred štirih let.
In kar se tega tiče, so jasni tudi v LDS.
"Šlo je za kršitev koalicijske pogodbe," je prepričan Bogdan Biščak.

Tudi v Združeni listi nočejo tolerirati ravnanja Ljudske stranke.
"Najbrž je vsem vam, vsaj tako berem tudi vaša sporočila, ne samo naše izjave, jasno, da je tudi v tem primeru SLS pokazala, da ni verodostojen partner," meni Miran Potrč.
In kljub temu, da koalicija verjetno ne bo razpadla in bodo trije ministri SLS ostali, bo to precej spremenilo razmerja v vladi.

"To glasovanje je ne navsezadnje pokazalo, da ta koalicija lahko deluje tudi brez glasov poslancev SLS. In s tega vidika je prav gotovo jasno, da se SLS-u ta poteza ni obrestovala," je povedal Bogdan Biščak.
Vsi torej čakajo, kakšna bo prva poteza premiera Ropa potem, ko se vrne iz ZDA. Prekinitev koalicijske pogodbe ali pa zgolj ukor neposlušni SLS, ki jo očitno še vedno tareta stara sicer pa vsem znana problema: neenotnost in neodločenost.