Razkritja v oddaji Epilog, ki so pokazala, da je ameriška agencija za nacionalno varnost prek Nemcev prisluškovala vsem telefonskim pogovorom na linijah med Ljubljano in Brusljem, Ljubljano in Rotterdamom ter Ljubljano in Amsterdamom, so razburkala dogajanje na političnem parketu. Kot kaže, nihče od politikov za to ni vedel, prav tako za to niso vedeli na Sovi, pa tudi v slovenskem Telekomu ne.
Kako je to možno, bodo poskušali med drugim ugotoviti tudi na nujni seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, katere sklic zahteva poslanec Socialnih demokratov in član komisije Matjaž Nemec. Poziv je naslovil predsedniku komisije Branku Grimsu. V pozivu je zapisal, da so razkritja, ki so jih predstavili novinarji Epiloga "milo rečeno zaskrbljujoča".
"V okviru dogovora med ameriško in nemško obveščevalno službo, ob sodelovanju družbe Deutsche Telekom, se je med drugim prisluškovalo telefonskim zvezam Ljubljana-Bruselj, Ljubljana-Amsterdam ter Ljubljana-Rotterdam. Žal smo pristali v naboru tistih držav, ki jih pretresajo vse obsežnejše prisluškovalne afere. Te segajo vse do političnih vrhov, presenečajo pa tudi po svoji številčnosti in obsežnosti. Odzivi nanje so po državah različni, v luči včerajšnjih informacij pa je prav, da se naša država in politika, v skladu s svojimi pristojnostmi in polno odgovornostjo, z razkritji soočita ter nanje odločno odreagirata," je zapisal Nemec.
Nemec še dodaja, da se ne bo moč izogniti razpravi o vlogi Slovenske obveščevalne službe (Sove) v času, "ko je prisluškovalni val pljusknil v Slovenijo", prav tako bo potrebno razpravljati tudi o pripravi nadaljnjih ukrepov za zaznavanje in preprečevanje tovrstnih dejanj, ki škodujejo interesom naše države.
V Epilogu so razkrili, da je ameriška agencija za nacionalno varnost prek nemške obveščevalne službe lahko dobivala vse pogovore na treh slovenskih linijah - med Ljubljano in tremi evropskimi mesti. Ne gre za prisluškovanje posameznikom, politikom ali gospodrastvenikom, ne gre za prisluškovanje točno določenim tarčam, ampak gre za množično zajemanje vse telefonske komunikacije.
Informacije se že zbirajo
Premier Miro Cerar je danes pojasnil, da pristojne institucije že zbirajo informacije o navedbah, ki so se pojavile v medijih, da so ZDA med letoma 2005 in 2008 prisluškovale tudi telefonskim pogovorom Slovencev. Institucije bodo poročilo in oceno po njegovih navedbah pripravile v kratkem, zatem pa se bo odločil, kako ravnati naprej.
Na vprašanje, kaj to pomeni za odnose med državama, je predsednik vlade odgovoril, da zaradi občutljivosti zadeve več ne bi želel komentirati. "Najprej je treba ugotoviti dejstva in ko bomo imeli ugotovitve, bomo sprejeli stališča," je pojasnil.
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je že povedal, da bo po naročilu predsednika vlade opravil ustrezne pogovore, da ugotovijo, kaj se je pravzaprav dogajalo. Najprej bo, kot napoveduje, govoril z veleposlanikom ZDA v Ljubljani.
Erjavec je sicer dejal, da to ni dobra novica in za to niso vedeli ter tudi s strani slovenskih varnostnih služb ni zasledil takšne informacije. Je pa po njegovih besedah znano, da se prisluškuje vsepovsod in morajo biti zato toliko bolj odgovorni, ko imajo telefonske ali pogovore po elektronski poti. "Vidimo, da prej kot slej to lahko pride ven," je opozoril.
Ne komentirajo
Ameriško zunanje ministrstvo nikoli ne komentira domnevnih obtožb povezanih z varnostno-obveščevalnimi aktivnostmi ZDA, so na ameriškem veleposlaništvu v Sloveniji odgovorili na vprašanja glede prisluškovanja NSA pogovorom Slovencev.
''Predsednik Obama je leta 2014 naročil pregled obveščevalnih aktivnostni s ciljem zagotavljanja, da so obveščevalne aktivnostmi osredotočene izključno na prednostne naloge ameriške nacionalne varnosti.'' so dodali.
''ZDA in Slovenija uživata močno prijateljstvo in dolgotrajno partnerstvo pri krepitvi naših skupnih interesov. ZDA bodo kot prijatelj in zaveznik Slovenije še naprej tesno sodelovale pri zaščiti naše skupne varnosti in varnosti naših državljanov,'' so še zaključili.
Če ste oddajo zamudili, si lahko prispevke in pogovore, ki so potekali v studiu, ogledate v zgornji videoteki! Dokumente pa lahko vidite na naslednjih dveh povezavah - dokument 1 in dokument 2.
KOMENTARJI (553)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.