Med akcijo imenovano "temno orožje", ki je trajala devet mesecev, je bilo v Trstu in Kopru aretiranih 7 oseb. Balkanski navezi so tako odžagali pomemben krak, ki se je poleg dolgoletnega prekupčevanja z mamili, začel ukvarjati tudi z orožjem. Kot je dejal Mario Bo' s tržaške kriminalne policije, orožje, ki so ga zasegli, nedvomno izvira iz nekdanje jugoslovanske republike, verjetno iz opuščenih vojaških arzenalov. "Droga pa gotovo prihaja po utečenih balkanskih poteh, torej iz Turčije. Zdaj že lahko trdimo, da se mreža oskrbuje s kokainom iz Albanije."
'Filmska' slovensko-italijanska akcija
Preiskavo zoper osumljence so italijanski kriminalisti začeli novembra lani, slovenski kriminalisti pa so se vanjo vključili februarja, saj je glavni osumljenec, Tržačan Franco Poli, neprijavljen živel v Portorožu. Tržaški kriminalisti so namreč utemeljeno sumili, da je Poli organizator mednarodne trgovine s kokainom, heroinom in orožjem.
Na italijanski strani je preiskava delovanja organizirane kriminalne združbe kriminaliste pripeljala na sled 35-letnega Roberta Boza, ki naj bi imel vlogo prevoznika prepovedanih drog iz Slovenije v Trst in ki se je v Sloveniji skupaj s Polijem večkrat srečal z Matičem. Italijanski kriminalisti so zasegli manjše količine različnih prepovedanih drog pri domnevnih Polijevih sodelavcih in tako izsledili tudi njegovega tesnega sodelavca Devida De Santisa.
Po drogi tudi do orožja
Pri De Santisu so tržaški kriminalisti med hišno preiskavo v Monfalconu odkrili skladišče z orožjem, namenjeno organiziranemu kriminalu. Udeleženci novinarske konference so ocenili, da je bilo sodelovanje slovenske in italijanske policije uspešno. Jurič pa je pojasnil, da so morali pri usklajenem delovanju upoštevati različne zakonodaje ter uskladiti metode prikritih preiskovalnih ukrepov, da so zbrali dokaze zoper osumljence, uporabne v obeh državah.