
Na slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske v Celju je predsednik republike in vrhovni poveljnik oboroženih sil Danilo Türk poudaril, da ni razlogov za razmišljanje o morebitni ukinitvi vojske, čeprav danes morda še ne vidimo velikih vojaških groženj. "Tudi danes, ko ne vidimo velikih vojaških groženj, ni razloga, nikar ne razmišljajmo o ukinitvi vojske. Seveda pa je vselej potrebna razprava," je poudaril.
Dogodki in procesi izpred 20 let so usodno vplivali na pripravljenost teritorialne obrambe in milice ter ustvarili pogoje, ki so pripadnikom teh enot omogočili, da so se organizirali z orožjem ter z njim podprli osamosvojitveno odločitev slovenskega naroda, je še povedal Türk.
Izpostavil je tudi pripadnike manevrske strukture narodne zaščite, veterane vojne za Slovenijo, zvezo policijskih veteranskih društev Sever in se jim zahvalil za njihov prispevek k osamosvojitvi, ni pa pozabil niti na svojce tistih, ki so v vojni za Slovenijo izgubili življenja.

V slovesnem govoru je med drugim opozoril na kompleksnost razmer obdobja od konca osemdesetih let, ki so 23. decembra 1990 pripeljale do plebiscita, na katerem se je slovenski narod jasno in odločno izrekel za neodvisno državo.
"Vsa ta dogajanja skupaj so bila izjemna, veličastna politična preobrazba, kakršna se v zgodovini ne ponovi. Prav v teh razmerah pa so potekale priprave tudi za morebiten oborožen odpor, kar je bila nujno potrebna sestavina politične preobrazbe. Pravico do samoodločbe naroda je bilo treba učinkovito in tudi s silo zavarovati proti poskusom zaustavitve demokratične preobrazbe," je dejal predsednik in spomnil tudi na odlično vodeno akcijo Sever, s katero je bil leta 1989 preprečen izvoz t. i. mitinga resnice iz Srbije v Slovenijo.
Vedno nove preizkušnje

Kot je dejal, so temu sledile nove preizkušnje, tudi poskus razorožitve teritorialne obrambe v maju 1990, kar pa ni preprečilo priprav poveljstev in enot teritorialne obrambe na oborožen odbor. Prav v tem času se je rodila tudi ideja o tajni vojaški organizaciji, ki se je pozneje udejanjila v obliki manevrske strukture narodne zaščite, je spomnil Türk.
Po njegovih besedah je bilo vse to nujen in zelo pomemben del slovenske politične preobrazbe ter poti v samostojnost, ob tem pa je opomnil, da je potreben celovit pogled na takratne dogodke, brez manipuliranja in monopolizacije zaslug. "Naša osamosvojitev bi namreč bila bistveno težja, bolj dolgotrajna in tragična, če ne bi bilo naštetih dogodkov in vseh ljudi, ki so sodelovali v njih – eni s peresom, drugi z mečem, vsem pa moramo biti hvaležni," je dejal slovenski predsednik.
Ob tem je poudaril, da ni razlogov za razmišljanje o ukinitvi vojske, je pa vselej potrebna razprava o tem, kakšno vojsko hočemo. "Danes imamo poklicno vojsko, ki je na dobri poti, da doseže zastavljeni cilj in postane resnično profesionalna v vseh pogledih. Njena naraščajoča profesionalnost pa zahteva visoko strokovnost vseh njenih pripadnikov, varovanje pred politizacijo in učinkovit civilni nadzor," je še dejal slovenski predsednik in dodal, da je pri tem zelo pomembno medsebojno sodelovanje, tovarištvo ter spoštovanje osebnosti in dostojanstva.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.