Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano je na začetku aprila opravil 61 pregledov prodajaln s svežim mesom, s poudarkom na označevanju porekla mesa. Pregledali so vse vrste svežega nepakiranega mesa v prodaji na drobno, pri čemer so v 49 odstotkih ugotovili nepravilnosti, v 9,8 odstotka pa hujše kršitve. Pri devetih trgovcih, kjer so bile ugotovljene neskladnosti zaradi oznak porekla, bodo še aprila izvedli kontrolni pregled in ukrepali, če ne bodo odpravili neskladij.
Inšpektorji so izrekli 26 opozoril, izdali štiri odločbe in v štirih postopkih spisali osem plačilnih nalogov. Z odločbami so odredili ureditev označevanja z odpravo ugotovljenih neskladij, s plačilnim nalogom so izrekli globo za nastale prekrške. Globa za neskladja v označevanju je določena v Zakonu o kmetijstvu in znaša od 1000 do 5000 evrov za pravno osebo, od 400 do 2500 evrov za samostojnega podjetnika in od 80 do 500 evrov za posameznika ter za odgovorno osebo pri pravni osebi.
Pri govejem in svinjskem mesu so odkrili več neskladij kot pri perutninskem. Kršitve so bile v večini primerov posledica malomarnosti odgovornih delavcev, ker niso pravočasno ali pravilno označili mesa s podatki, ki jih na etiketah in dokumentaciji poleg mesa pošlje klavnica oziroma dobavitelj. V večini primerov je manjkal eden od predpisanih podatkov. Pri svinjskem mesu je na primer z nacionalnim pravilnikom predpisana velikost črk za oznako porekla, in sicer dva centimetra. Meso je bilo sicer označeno, a z manjšimi črkami. Za omenjen prekršek so izrekli opozorilo.
V nekaj primerih niso odkrili povezave med etiketo in dobavnico, kar pomeni, da oznaka porekla ni zagotovljena, prav tako ne sledljivost mesa. V enem primeru se nista ujemali navedba porekla mesa z dobavnice in navedba na vitrini, v drugem primeru pa ni bilo predpisanih oznak pri mesu. Ukrepali so z odločbami, plačilnimi nalogi ali obema ukrepoma.
Oznake porekla mesa se niso ujemale ali jih ni bilo pri naslednjih trgovcih: Mesnine dežele kranjske – tržnica BTC, Maksimarket – Mercator, Prum mes – Zaloška 47, Ljubljana, Rudnidis, E Leclerc – Ljubljana, Eurospin – Celje, Ledas – Celje, Mercator – Mozirje, Tuš – Mozirje in Andrej Skukan s.p. - Semič, so sporočili z inšpektorata.
Iz Engrotuša so sporočili, da v njihovih trgovinah posvečajo izjemno pozornost celoviti in pravilni informiranosti naših kupcev, pri čemer so še posebej pozorni na deklaracijske oznake živil. ''Žal je pred časom prišlo do nenamerne napake pri označitvi manjše količine enega izdelka v eni od naših trgovin. Napako smo že v času nadzora odpravili, zato smo prejeli samo ustno opozorilo inšpekcije,'' so dodali. V E.Leclercu so pojasnili, da so inšpektorji pri njih v začetku aprila opravili nadzor, ''ki ga tudi sicer pogosto izvajajo. Na našem krasnem oddelku mesnice ni bilo ugotovljene nobene nepravilnosti glede označevanja porekla ali sledljivosti mesa visoke kakovosti, ki ga imamo v prodaji. Inšpektor je od nas zahteval le, da je etiketa dobavitelja, na kateri je navedeno poreklo, na bolj vidnem mestu.''
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.