Prebivalci Luč in Ljubnega so dober mesec pred prvo obletnico katastrofalnih poplav v Sloveniji prejeli prvih 20 cenitev zemljišč in nepremičnin. In če so prvo razočaranje prinesli počasni postopki, cenitve so namreč pričakovali že konec maja, a se je vse skupaj zavleklo, pa so novo razočaranje prinesle tudi končne ocene cenilcev.
Po besedah prebivalca naselja Struge Paula Orešnika so prve cenitve prejeli šele v ponedeljek, 1. julija. In kakšni so odzivi krajanov po prejetju dolgo pričakovanih odločb? "Nizke so," nam je razočarano povedal sogovornik ter pojasnil, da so bile vrednosti ocenjene na do 60 odstotkov tržne cene. "Okoli 50 odstotkov so nižje od vrednosti, ki smo jih pričakovali," je dejal.
Župan občine Luče Klavdij Strmčnik je potrdil, da je od krajanov slišal, da s cenitvami države niso zadovoljni, da pa sicer na občini s podatki iz odločb niso bili seznanjeni. Orešnik je sicer, kot nam je povedal, za zemljišče prejel cenitev v vrednosti okoli 50 odstotkov tržne cene. "35 evrov na kvadratni meter, vredna pa je okoli 70 evrov," je dejal.
Orešnik si je sicer že našel nadomestno parcelo v Ljubnem ob Savinji, že tri mesece čaka tudi na odobritev vloge za spremembo namembnosti zemljišča. A kot nam je dejal, bi z denarjem, ki bi ga po ocenjeni vrednosti zemljišča zdaj dobil od države, dobil le malo. "Morate vedeti, da tudi delavci, ki bi jih potrebovali za ureditev doma, ne delajo po 50-odstotni ali 60-odstotni ceni."
Prejemniki cenitev imajo zdaj 10 dni časa, da se na odločbe pritožijo oz. da nanje podajo pripombe. Ker gre za individualne cenitve, tudi pritožbe podajajo individualno. In na kaj upajo? "Najbolj optimalen scenarij bi bil, da bi nam hiše in parcele ocenili po tržni vrednosti in z vsemi dodatki, ki pritičejo. S tem bomo lahko tudi mi nekaj naredili," je dejal Orešnik, ki ob tem upa, da se prav tako čim prej uredi tudi sprememba namembnosti zemljišča.
Po podpisu pogodbe, ko bodo pristali na cenitev države, bodo imeli sicer prebivalci 12 mesecev časa, da se iz domovanj preselijo. Zdaj pa upajo na posluh države ter da jim bo vsaj nekoliko stopila na proti, a trenutne cenitve po besedah Orešnika pomenijo le "dvojno razočaranje" za že sicer prizadete krajane.
Vlada je sicer za Struge sprejela tudi sklep o odstranitvi 10 objektov, dva sta sedaj po besedah župana občine Luče že porušena. Pet stanovalcev pa sicer še vedno vztraja, da svojih domov ne bodo zapustili. "Ne vem, kaj bomo naredili tu. Ena možnost bi lahko bila prisilna izselitev, a to je težko. Druga pa bi morda lahko bila, da jim dovolijo ostati v objektih, a da stanovalci podpišejo, da ostajajo na lastno odgovornost," pravi Strmčnik.
V občini sicer urejajo tudi nova zemljišča, kamor bi se lahko preselili stanovalci. "Območje, kamor bi se lahko preselili, je sicer še vedno delno poplavno ogroženo, vendar pa lani poplav tam ni bilo. Z izvedbo že večletnega načrta o izgradnji nasipa na območju, pa bi bilo območje popolnoma poplavno varno. Vendar pa se ta zadeva vleče že več let," je priznal župan, ki upa, da bo zdaj projekt le dobil potreben zagon.
A ob tem ga skrbijo tudi sanacijska dela po poplavah. Upa, da se moti, a boji se, da se bodo ta močno zavlekla.
KOMENTARJI (426)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.