Tudi izraelska Nacionalna religiozna stranka je včeraj sporočila, da izstopa iz vlade premiera Ehuda Baraka, ki ga je obenem pozvala, naj se ne udeleži vrhunskega srečanja z Arafatom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki bo potekalo v Camp Davidu. Omenjeno odločitev stranke je po današnjem zasedanju njenega najvišjega organa sporočil njen voditelj Jicak Levi, sicer tudi minister za promet v odstopu.
Izraelski premier Ehud Barak je danes v knesetu poudaril, da ima ''jasen mandat ljudstva'', da poskuša najti rešitev spora s Palestinci. V knesetu so sicer poslanci začeli razpravo o nezaupnici vladi, ki jo je zaradi načrtovanega Barakovega srečanja s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom na vrhu v Camp Davidu vložila desno usmerjena opozicija. Nezaupnico je vložila glavna opozicijska stranka Likud zaradi ''Barakovih popuščanj Arafatu še pred začetkom vrha v Camp Davidu'' pod okriljem ameriškega predsednika Billa Clintona. Barak je v knesetu kljub stalnim prekinitvam opozicijskih poslancev večkrat poudaril, da ima njegova vlada jasen mandat. Povedal je, da namerava še danes iz združenega Jeruzalema, ''večne prestolnice Izraela'', odpotovati v Camp David, da bi končal mirovniško delo, ki sta ga začela Menahem Begin in Jicak Rabin. Nekdanji premier iz stanke Likud Menahem Begin je leta 1978 v Camp Davidu sklenil zgodovinsko premirje s takratnim egiptovskim predsednikom Amurjem al-Sadatom, Jicak Rabin pa je leta 1993 z Arafatom v Oslu podpisal sporazum o avtonomnih palestinskih ozemljih. Barak je še poudaril, da v Camp David ne odhaja sam, temveč ga spremljata dva milijona ljudi, ki so njegovo vlado privedli na oblast, to je državljanov, ki si želijo miru.
Danes pa je svoj odstop s položaja uradno objavil izraelski predsednik Ezer Weizman, ki mu očitajo vpletenost v afero podkupovanja. Weizman bo tako končal svoj drugi predsedniški mandat tri leta pred uradnim iztekom.
Weizman, ki ga obtožujejo za prejetje sumljivega ''darila'' v vrednosti 450.000 ameriških dolarjev od nekega francoskega poslovneža še pred izvolitvijo za predsednika, se je za odstop s položaja odločil že 28. maja in se s tem izognil ponižujočemu parlamentarnemu postopku za odstavitev.