Udeleženci za zaprtimi vrati govorijo o študijah primerov v Španiji in Rusiji, zatem pa se bodo posvetili delu po delovnih skupinah.
V Španiji prisoten terorizem že 40 let
Na vprašanje, kako so lanski madridski teroristični napadi vplivali na odnos Špancev do varnosti, so viri v španski delegaciji spomnili, da se v Španiji že od poznih 60. letih soočajo z domačim terorizmom. Madridski napadi so predstavljali novo vrsto, vendar se je javnost združila proti terorizmu.
Izkušnje po madridskih napadih so pokazale, da lahko zaveznice le skupaj in na podlagi mednarodnega sodelovanja stopijo v boj proti terorizmu. Pri tem, so povedali viri v španski delegaciji, velja razumeti, da terorizem predstavlja globalno grožnjo. Določena država je cilj napadov, vendar pa terorizem ogroža vse, lahko se zgodi povsod in to je tudi sporočilo, ki ga prinaša terorizem. Na vprašanje o tem, ali je terorizem mogoče premagati, pa so viri v španski delegaciji odgovorili, da "terorizem že premagujemo".
Terorizem problem več držav
Tudi direktor sektorja za odnose z Rusijo, politične zadeve in varnostno politiko pri zvezi NATO Paul Fritch je dejal, da moramo verjeti, da je terorizem mogoče premagati. Opozoril je še, da terorizem ni problem, ki bil značilen le v ZDA, Rusiji, Španiji ali Turčiji. Kot je nadaljeval Fritch, je edina stvar, ki se jo je bilo moč naučiti po napadih na ZDA 11. septembra 2001, ta, da učinkovit odgovor na terorizem zahteva doslej najvišjo raven mednarodnega sodelovanja. Konstruktivni ruski odzivi po teh dogodkih so pomagali ustvariti ozračje, ki je pripeljalo do oblikovanja sveta NATO-Rusija, v katerem si 27 držav prizadeva za rešitev dejanskih varnostnih problemov, je povedal.
Izkušenje posredovanja v drami v Beslanu
Ljubljanske konference sveta NATO-Rusija se udeležuje tudi znani ruski pediater Leonid Rošal, ki je posredoval v drami s talci v severnoosetijskem mestu Beslan, talcem pa je pomagal že med zavzetjem moskovskega gledališča Dubrovka leta 2002. O svojih izkušnjah v primeru Dubrovke je povedal, da je te dogodke preživelo 650 ljudi, 130 pa jih je umrlo. Več časa, ko je tam preživel, več psiholoških posledic je občutil sam oziroma žrtve, je še dejal.
Slovenija najodločneje obsoja terorizem
Včerajšnji dan je bil namenjen uvodnim nagovorom, v katerih so govorniki izpostavili pomen mednarodnega sodelovanja. Udeleženci so se med drugim seznanili s študijami o tem, kako se proti terorizmu borijo v ZDA in Turčiji.
Kot je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, je "terorizem na vrhu našega dnevnega reda". Gre za grožnjo, ki ne upošteva meja, zato je po njegovih besedah potrebno koordinirati dejavnosti boja proti terorizmu.