Svet Onkološkega inštituta (OI) je danes obravnaval odgovore generalnega direktorja Janeza Remškarja na očitke o odklonih v realizaciji sklepov sveta. Očitno jih ni prepričal, zato so Remškarja razrešili.
Po mnenju Remškarja je na očitke o odklonih v realizaciji sklepov sveta odgovoril ustrezno. Neposredni povod za razrešitev pa je po njegovih besedah vpliv in moč zdravnika Erika Breclja. "Mislim, da smo za zdaj na pol poti. Bomo videli, kako se bodo stvari odvijale naprej," je še povedal.
Predsednica sveta OI Darinka Miklavčič pa je na drugi strani dejala, da odgovori Remškarja članov sveta niso zadovoljili. Očitajo mu neizpolnjevanje sklepov sveta ter pomanjkljivosti na področju kakovosti in urejanja notranjih odnosov na OI.
Kot je dejala Miklavčičeva, je OI vrhunska ustanova, ki mora imeti izjemno kakovostno vodenje. Strokovno področje se je resda razvijalo, vendar pa je treba vzporedno s tem imeti tudi menedžerski pristop in se v skladu z njim odzivati na usmeritve, ki jih poda svet zavoda, je pojasnila.
Sklepi, ki so izjemnega pomena za delovanje OI, se po njenih besedah niso pravočasno izvajali. Gre med drugim za sklepe o prenovi statuta, pripravi strategije in za odziv na notranjo revizijo, ki je ugotovila pomanjkljivosti, je naštela.
Predsednico je razočarala tudi dejavnost Remškarja na področju urejanja notranjih odnosov. Strokovna komisija iz vrst sveta zavoda je namreč generalnemu direktorju podala 14 usmeritev za reševanje problematike slabih odnosov v ustanovi. "Žal nas direktor ni jemal resno, odziv na te ugotovitve komisije in na priporočila je bil neustrezen," je dejala Miklavčičeva.
Ob tem je zavrnila Remškarjeve besede, da bi bila njegova razrešitev povezana s sporom z zdravnikom Brecljem. O incidentu po besedah predsednice niti niso razpravljali. Sklep o razrešitvi pa je bil po njenih besedah sprejet z osmimi glasovi za in dvema vzdržanima.
Nasploh je Miklavčičeva še poudarila, da mora generalni direktor biti vzor. "Če direktor ne spoštuje sklepov nadrejenega organa, potem težko pridobi kredibilnost in zelo težko od svojih podrejenih zahteva, da izvajajo navodila," je še povedala.
S sklepom sveta OI mora po besedah Miklavčičeve sicer soglašati tudi vlada. Ko bo ta podala soglasje, pa bodo po njenih besedah poiskali nekoga, ki bo začasno kot vršilec dolžnosti poskrbel za operativno delovanje inštituta. Obenem pa bodo objavili razpis in poiskali novega direktorja.
Sklep o razrešitvi je bil po njenih besedah sprejet z osmimi glasovi za in dvema vzdržanima.
Remškar meni, da je njegova odstavitev politično vprašanje
Remškar je pred sejo poudaril, da očitki ne držijo in da jih je v celoti zavrnil. Po njegovi oceni je njegova morebitna odstavitev zdaj politično vprašanje. "Če ni objektivnih razlogov, zakaj bi me odstavili," se je vprašal generalni direktor, ki je tudi na današnjo sejo prišel v družbi odvetnika Francija Matoza.
Osnova je njegovo opozorilo Eriku Breclju, ki ima v medijih in javnosti po Remškarjevih besedah "en obraz, njegovo delovanje pa je drugačno". Med drugim je razkril, da mu je kmalu po tistem, ko je prišel na OI, Brecelj priporočil, naj odstavi "dva profesorja". "Tega nisem naredil in v tistem trenutku sem verjetno padel tudi v njegovo nemilost," je pojasnil.
Sam sicer pravi, da je tako na strokovnem kot na upravnem delu vedno ravnal korektno. Tudi tokrat bo ravnal po svoji vesti. "Vendar v tem primeru ne bom popustil," je napovedal, a podrobnosti o tem ni pojasnjeval. Poudaril pa je, da ima vso dokumentacijo o tem, zakaj in na kakšen način je Breclju dal opomin.
Brecelj pa je pred sejo sveta zgolj izrazil pričakovanje, da bo Remškar danes odstavljen.
Do spora med Brecljem in Remškarjem je prišlo, ko so Breclju junija vročili opozorilo zaradi kršitve delovnih obveznosti, ki pri ponovni kršitvi dopušča možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Mediji so poročali, da je bilo opozorilo Breclju izročeno v operacijski dvorani, vendar pa so tedaj z OI v Remškarjevem imenu sporočili, da vročitev ni bila opravljena med samim potekom operacije, prav tako ne v operacijski dvorani.
O Remškarjevih odgovorih so člani sveta razpravljali za zaprtimi vrati, še pred tem pa so na odprtem delu opravili razpravo in potrdili nekaj sklepov. Tako so se med drugim seznanili s polletnim poročilom za leto 2015.
Remškar je v predstavitvi pojasnil, da inštitut posluje z rahlo pozitivnim rezultatom, in sicer z 48.510 evri presežka prihodkov nad odhodki. Zadovoljstvo s takšnim izidom je izrazil tudi strokovni direktor OI Janez Žgajnar.
Posebno pozornost pa so namenili tudi poteku sanacije vodovoda. Remškar je namreč opozoril, da novi vodovod v delu bolnišnice, ki je že priključen na vodovod, ne deluje v okviru pričakovanj in parametrov, ki bi zagotavljali varovanje vode pred kontaminacijo.
Ne vzdržuje namreč temperature vode v mreži izven za kontaminacije z mikroorganizmi in z legionelo kritičnega območja. Podatki tudi kažejo, da voda ne kroži dovolj in da zastaja v zankah, je povedal Remškar.
Zato je v pripravi dodatek k pogodbi, s katerim bi se izvajalcu priznalo plačilo za dodatna in nepredvidena dela. Vendar pa je Remškar opozoril, da je velik del dodatnih del posledica pomanjkljivosti v projektu, ki ni bil revidiran. Zato odločitev o podpisu aneksa po njegovih besedah še ni dokončno sprejeta.
Svet OI je danes sprejel tudi sklep, da bo v kratkem objavil razpis za delovno mesto strokovnega direktorja inštituta, saj se Žgajnarju 13. novembra izteče mandat.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.