Ustanov sodišče je razveljavilo prvi odstavek 36. člena zakona o delovnih in socialnih sodiščih, kolikor ta določa, da zavarovanec, ki v socialnem sporu uspe, od nasprotne stranke v sporu ne more zahtevati povračila stroškov postopka. Po mnenju ustavnega sodišča je omenjeno določilo, po katerem vsaka stranka v socialnih sporih trpi svoje stroške postopka, v neskladju z načelom enakosti pred zakonom iz 14. člena ustave, saj za takšno ureditev v primerih, ko zavarovanec v socialnem sporu uspe, ni razumnih razlogov, so sporočili iz ustavnega sodišča.
Pobudniki ocene za presojo ustavnosti so argumentirali, da izpodbijana določba ustvarja neenakost med posamezniki, ki morajo svoje pravice uveljavljati pred socialnimi sodišči in tistimi, ki rešujejo spore v pravdnem postopku pred rednimi sodišči. Stranka, ki v pravdi ne uspe, mora nasprotni stranki namreč povrniti stroške postopka, v skladu z izpodbijano določbo pa to ne velja v socialnih sporih.
Ustavno sodišče je za mnenje zaprosilo tudi državni zbor in vlado, po mnenju katerih pa omenjeni del zakona ni v neskladju z ustavo.
Obrazložitev državnega zbira in vlade ni prepričala ustavnih sodnikov, zato so ta del zakona razveljavili. Razveljavitev sicer v omenjenem obsegu velja za spore s področij pokojninskega, invalidskega in zdravstvenega zavarovanja, zavarovanja za primer brezposelnosti ter za spore s področja družinskih in socialnih prejemkov.