Slovenija

Razvoj slovenskega montažnega mostu? 'Upamo na serijsko proizvodnjo'

Ljubljana, 06. 09. 2023 17.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za obrambo je v predstavitvi poročila o izvajanju investicij v Slovenski vojski komisiji državnega sveta za državno ureditev med drugim navedlo, da delajo na projektu razvoja slovenskega montažnega mostu. Na ministrstvu upajo, da bo razvojni projekt uspešen in da bo končni rezultat serijska proizvodnja takšnega tipa mostu.

Na seji komisije državnega sveta 30. avgusta so med drugim govorili o nadomeščanju uničene opreme po lanskih požarih in letošnjih poplavah. Načelnik generalštaba SV Robert Glavaš je poudaril, da nadomeščanje vojaške opreme, kot so uniforme in čevlji, na podlagi letnih pogodb redno poteka, finančna sredstva pa so zagotovljena v rednem proračunu.

Na nadomeščanje opreme pa je bilo vezano tudi vprašanje pontonskih mostov, ki jih po poplavah postavlja tudi Slovenska vojska. Glavaš je pojasnil, da je v državi na razpolago približno 30 takšnih mostov. Predstavnik ministrstva za obrambo Željko Kralj pa je poudaril, da so v svetu za raziskave in razvoj na ministrstvu potrdili projekt razvoja slovenskega montažnega mostu. V kratkem naj bi bil objavljen javni poziv podjetjem, ki delajo na tem področju, da se prijavijo in da se oblikuje konzorcij podjetij.

Nadomestni montažni most v Mežici
Nadomestni montažni most v Mežici FOTO: Slovenska vojska

Želja je, da se pripravi projekt za 40 do 50 metrov dolg premostitveni most nosilnosti od 40 do 50 ton. Projekt se bo financiral iz proračunske postavke za raziskave in razvoj na ministrstvu, delno pa tudi iz na novo odprte proračunske postavke Slovenske vojske.

Člane komisije je med drugim zanimalo, kako je z investicijami v protiletalsko obrambo in obrambo proti dronom. Načelnik generalštaba je povedal, da se sistem protizračne obrambe finančno pokriva iz rednega proračuna. Zagotovil je, da je SV na tem segmentu z načrti že zelo daleč, govora je o dronskih sistemih in protidronski obrambi, še izhaja iz poročila s seje komisije državnega sveta za državno ureditev.

Komisija državnega sveta za državno ureditev je konec avgusta obravnavala tudi poročilo o izvajanju investicij v Slovenski vojski za leto 2022. Kot izhaja iz objavljenega poročila s seje, je ministrstvo za obrambo lani v okviru zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026 realiziralo izplačila v višini nekaj manj kot 117,4 milijona evrov.

Na področju vojaškega letalstva je finančna realizacija znašala nekaj manj kot 50 milijonov evrov, namenjena je bila za nakup taktičnega transportnega letala. Del plačila je bil vezan na naročilo dodatnega modula za "udobnejši" prevoz potnikov. "Dobava letala je predvidena za 2023," piše v poročilu. Načelnik generalštaba je povedal, da je glede na pomanjkanje finančnih sredstev za opremo in investicije vojske v preteklosti poseben zakon o investicijah zelo dobrodošel, zato poskušajo dosledno slediti predvidenim načrtom za nakup opreme.

Sprememba vrednosti projekta nakupa brezpilotnih letalnikov Belin-V

Iz urada vlade za komuniciranje (Ukom) so medtem v torek sporočili spremembo vrednosti projekta nakupa brezpilotnih letalnikov Belin-V. Vladni odbor za državno ureditev in javne zadeve je na predlog ministrstva za obrambo sprejel sklep, da se v veljavnem načrtu razvojnih programov spremeni vrednost projekta z izhodiščne vrednosti 1,3 milijona evrov z DDV na novo izhodiščno vrednost 4,9 milijona evrov z DDV.

"Belin-V predstavlja najnovejšo generacijo brezpilotnih letalnih sistemov z vertikalnim vzletom in pristankom. Novelacija projekta zajema nakup štirih samostojnih brezpilotnih letalnikov Belin-V, ki so opremljeni za hkratno samostojno letenje, ter nakup štirih brezpilotnih letalnih sistemov BLS Belin-V (v vsakem sistemu so trije brezpilotni letalniki, za katere se bo zagotovila posodobljena navigacijska in komunikacijska oprema)," so zapisali na Ukomu.

Na ministrstvu so pojasnili, da trenutno še pripravljajo javno naročilo za nakup brezpilotnih letalnih sistemov. "Pri nakupu teh sistemov gre za zamenjavo dosedanjih brezpilotnih letalnih sistemov, ki so bili v operativni uporabi v Slovenski vojski in jih bomo modernizirali oziroma zamenjali z bolj izpopolnjenimi sistemi zadnje 3. generacije," so navedli.

Navedena vrednost nakupa ne vključuje brezpilotnih letalnih sistemov, ki jih bo ministrstvo za obrambo nabavilo v imenu in za račun črnogorskega obrambnega ministrstva pri podjetju C-Astral, so še pojasnili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.