Temperature so te dni ponekod že krepko presegle 35 stopinj Celzija oziroma se približale celo 40. Agencija RS za okolje (Arso) je za osrednji in jugovzhodni del države razglasila tudi rdeče vremensko opozorilo oziroma najvišjo stopnjo ogroženosti, za preostali del države pa oranžno opozorilo, torej drugo najvišjo stopnjo.
Najvišjo temperaturo zraka so v sredo do 16.30 izmerili v Podnanosu, in sicer 39 stopinj Celzija. Višje lege je preplavil suh in zelo topel afriški zrak. Na Voglu so prvič v zgodovini meritev postaje celo zabeležili tropsko noč, saj se temperatura ponoči ni spustila pod 20 stopinj Celzija. Najnižja temperatura je namreč bila 20,7 stopinje Celzija.
Vpliv vročine najbolj občutijo na jugu in zahodu države
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) so malenkost manj kot v Podnanosu v sredo do 16.30 namerili v Črnomlju in v Osilnici - 38 stopinj, v Lendavi in v Kočevju pa 37 stopinj Celzija. Do 14. ure so zelo visoke temperature namerili tudi v Godnjah na Krasu, in sicer 37,6 stopinje, v Dobličah pri Črnomlju 37,2 stopinje, v Metliki pa 37,1 stopinje Celzija.
Zvečer so se razbesnela neurja, zalivalo kleti, podiralo drevesa
Neurje je zvečer zajelo predvsem sever in severozahod države in ponekod povzročilo nevščečnosti. V Dravogradu je voda zalila dva stanovanjska objekta, je poročala Uprava RS za zaščito in reševanje.
Tudi v Kamniku je meteorna voda vdrla v klet objekta na Cankarjevi cesti, Uprava RS za zaščito in reševanje poroča tudi o podrtih drevesih. Ob 21.45 se je na glavno cesto v Soteski v občini Kamnik podrlo drevo, ki je polovično zaprlo cesto. Posredovali so delavci CP Kranj.
O podrtih drevesih poročajo tudi iz Velenja in Dobrne, v Celju pa je močan veter odkril streho objekta.
Vpliv vroče zračne mase v višinah je zaradi različnih krajevnih in regionalnih vetrov, sušnosti tal in rastlinja ter geografskih značilnosti po Sloveniji precej različen. Najbolj ga občutijo na jugu in zahodu, najmanj pa po nižinah na severovzhodu.
Kot je še na družbenem omrežju Facebook objavil Arso, so bile temperature v sredo sicer podobne ali celo nekoliko višje kot v torek, ko so najvišje temperature prav tako izmerili v Podnanosu - 38,7 stopinje Celzija. Sledile so Godnje na Krasu s 37,2 stopinje in Škocjan, kjer so izmerili 36,7 stopinje Celzija.
Nenavadno vroče je bilo med drugim tudi na Babnem polju, in sicer 34,3 stopinje. To je bilo celo malenkost topleje kot v skoraj 600 metrov nižje ležeči Murski Soboti, kjer so namerili 33,9 stopinje Celzija, so še navedli na agenciji.
V Ljubljani, na Otlici in v Novi Gorici presežena opozorilna vrednost ozona
Na Otlici je ob 15. uri koncentracija ozona presegla opozorilno vrednost 180 mikrogramov na kubični meter. Opozorilno vrednost je koncentracija ozona presegla tudi ob 16. uri v Ljubljani in ob 18. uri v Novi Gorici. Preseganje opozorilne vrednosti lahko pričakujemo tudi v četrtek v popoldanskem času, pravijo na Arsu.
Koncentracije ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, lahko dražijo sluznico in dihala. Zato na Arsu priporočajo, naj ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v času povečane koncentracije ozona ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je koncentracija nižja. Tudi zdravim ljudem sicer priporočajo, da se v tem času izogibajo naporov.
Arso svetuje: Zadržujte se v senci
Na Arsu še svetujejo, da se v dneh velike toplotne obremenitve sredi dneva in popoldne zadržujemo v senci. Odsvetujejo velike telesne napore na prostem. Uživati je treba lahko hrano in piti zadostno količino tekočine. "Če je mogoče, pojdimo v gozd, v višje lege ali ob vodo. Domačim živalim je treba zagotoviti zadostno količino sveže vode in senco," še svetujejo.
Bivalne prostore moramo zračiti ponoči in zjutraj in poskrbeti za zadostno kroženje zraka. Na soncu parkirana vozila je treba pred začetkom vožnje dobro prezračiti, še opozarjajo na Arsu.
Na zadosten vnos tekočine naj bodo pozorni predvsem starejši
Največkrat se ljudje v vročih dneh pregrejejo zaradi športnih dejavnosti ali dela v vročini, a večino takih bolnikov obravnavajo že na terenu ali v okviru službe nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana, pravi vodja internistične prve pomoči interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Hugon Možina. Na internistični prvi pomoči so do zdaj po njegovih besedah pregledali le štiri bolnike, ki so imeli težave zaradi neposredne izpostavljenosti vročini, so sporočili z UKC Ljubljana.
Na internistični prvi pomoči pa po Možinovih besedah pregledajo precej srčnih, pljučnih, karcinomskih, dementnih, nepokretnih in drugih kroničnih bolnikov, pri katerih se kot vzrok poslabšanja v ozadju lahko skrivajo visoke temperature. Bodisi so bili v slabo hlajenih prostorih bodisi niso pili dovolj tekočine.
Opozoril je, da morajo biti na vnos zadostne količine tekočine še posebej starejši, ki ne čutijo prave žeje. Znak, da premalo pijemo, je tudi urin, ki je temen. Če se nam vrti in zniža krvni tlak, moramo zaužiti dovolj tekočine. Če pa se že pojavi zmedenost in vroča koža brez potenja, je treba takega človeka takoj ohladiti z vodo in ga prepeljati k zdravniku.
Na poslabšanje zdravstvenega stanja lahko po njegovem pojasnilu vpliva tudi prekomeren učinek zdravil v kombinaciji s prekomerno toplim okoljem in premajhnim vnosom tekočine.
V Ljubljani več obravnav ljudi, ki so doživeli vročinski kolaps
V Ljubljani so obravnavali več ljudi zaradi vročinskega kolapsa, ki pomeni izgubo zavesti in druge težave, ki jih povzroča izpostavljenost veliki toplotni obremenitvi. V službi nujne medicinske pomoči so obravnavali šest oseb s kolapsom, dve osebi pa so oskrbeli na terenu, je poročal Radio Slovenija.
Taki bolniki ponavadi občutijo oblivanje znoja, vrtoglavico, lahko jim je slabo, za krajši čas lahko izgubijo zavest, je povedal specialist urgentne medicine Timotej Šuc.
V tem času je po navajanju radia tudi več sprejemov zaradi težav, ki bi jih prav tako lahko pripisali veliki toplotni obremenitvi, tako zaradi vrtoglavice, slabosti in glavobolov.
Težav pa nimajo le starejši in kronični bolniki, ampak tudi mlajši. Ti imajo po besedah Šuca težave, če premalo pijejo in so v vročih prostorih s premalo prezračevanja.
Na Upravi RS za zaščito in reševanje (URSZR) ob tem opozarjajo tudi na povečano verjetnost za nastanek in širjenje požarov v naravnem okolju, predvsem na Krasu in na Primorskem.
Strogo previdnost pri uporabi odprtega ognja v naravnem okolju svetujejo tudi v nekaterih območnih štabih civilne zaščite. Kot so zapisali v novogoriškem štabu, bo takšno stanje trajalo najmanj do prvih izrazitih padavin.
Vroče tudi pri sosedih
Vročinski val je med drugim zajel tudi sosednjo Hrvaško. Večernji list poroča, da so v sredo najvišje dnevne temperature v Kninu že dosegle 40 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.