Slovenija

Redarji imajo več pooblastil

Ljubljana, 18. 12. 2006 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so podprli zakon, ki občinskim redarjem omogoča, da uporabljajo tudi fizično silo ter sredstva za vklepanje.

Največ očitkov leti na usposobljenost redarjev
Največ očitkov leti na usposobljenost redarjev FOTO: POP TV
Državni zbor je ob koncu današnjega dne sprejel zakon o občinskem redarstvu, novelo zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, novelo zakona o pravicah industrijske lastnine iz delovnega razmerja ter resolucijo o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje 2007-2011.

Potem ko so se poslanke in poslanci dopoldne v tretji obravnavi opredelili do zakona o občinskem redarstvu, jim je za zvečer preostalo še glasovanje. S 45 glasovi za in 30 proti so zakon, ki podeljuje nekatere nove pristojnosti občinskim redarjem, sprejeli. Pri nasprotovanju zakonu se je opozicijskim poslancem pridružil tudi del poslancev koalicijske DeSUS. Nasprotovanju je botrovalo prepričanje, da zakon redarjem nalaga naloge, ki so delo policije oziroma naloge, ki jih ne morejo izvajati.

Podprla le koalicija
Zakon občinskim redarjem poleg pooblastil, kot so opozorilo, ustna odredba, ugotavljanje istovetnosti, varnostni pregled osebe, zaseg predmetov in zadržanje storilca, daje tudi možnost uporabe fizične sile, sredstev za vklepanje in plinskega razpršilca. Takšna pooblastila so po mnenju opozicijskih poslancev preširoka in uvajajo t.i. lokalno policijo, medtem ko so podporniki zakona prepričani, da brez njih redarji ne bi mogli izvajati zakonsko predvidenih nalog.


Zakon o občinskem redarstvu so med razpravo podprli le poslanci koalicijskih SDS, NSi in SLS, DeSUS in opozicija sta se izrekla proti. V DeSUS menijo namreč, da redarjem nalaga naloge, ki so delo policije. SNS je v tretji obravnavi sicer vložila dopolnilo, ki predvideva, da je vodja občinskega redarstva v primeru, če je osebi pri zadržanju in uporabi prisilnih sredstev povzročena telesna poškodba ali smrt, dolžan o tem nemudoma obvestiti župana občine.


Po oceni Cvetke Zalokar Oražem (LDS) zakon ne bo prinesel napredka na področju varnosti in reda v lokalnih okoljih, temveč zgolj prenesel odgovornost policije oziroma države na lokalne skupnosti. Z njim bodo redarji dobili prevelika pooblastila, ki bodo posegla v temeljne človekove pravice, župani preveliko odgovornost, občine pa nove stroške, za katere sredstva še niso zagotovljena.

V SD so podobnega mnejna. Občinska redarstva niso ustrezno usposobljena za vsa ukrepanja v primeru kršitev javnega reda in miru, težave imajo že z zagotavljanjem nadzora nad mirujočim prometom, je opozoril Bojan Kontič. Tudi v SNS nasprotujejo temu, da bi uvedli t.i. lokalno policijo in dali redarjem možnost, da bo lahko nekoga "priklenil na telegraf štango", je dejal Boštjan Zagorac.

Očitki, da ustanavljamo lokalno policijo, ne vzdržijo, gre pa za partnerstvo na ravni lokalne skupnosti med redarji in policijo, ki bodo skupno izvajali dejavnost, zlasti na področju javnega reda, miru, prometa, varovanja in nadzora. Kristijan Janc v imenu SLS



Da zakon nalaga redarjem naloge, ki jih ne morejo izvajati, so prepričani tudi v DeSUS, kjer mu prav tako odločno nasprotujejo. "Kaj pa imajo občinski redarji z nasiljem v družini v prostorih, ki so zasebni in kamor se je preselilo nasilje iz cest v stanovanja. Kaj pa imajo občinski redarji z vlomi v stanovanja, v poslovne prostore in tako naprej? Kaj imajo občinski redarji v zvezi s propadanjem mestnih sosesk? Če bodo vse te naloge uspeli urediti, potem bodo primer na svetu, ki mu ni podobnega," je poudaril Vili Rezman.


V SDS so prepričani, da je zakon dober in da ga je treba čim prej udejanjiti v praksi. Marijan Pojbič je kot razloga za to omenil pomanjkanje ustrezne sistemsko-pravne ureditve, ki bi zagotavljale usklajeno opravljanje javne varnosti na državni in lokalni ravni, ter naraščanje nasilja in vandalizma v lokalnih skupnostih.


Še nekaj zakonov noveliranih


Novela zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki je bila sprejeta z 69 glasovi za in tremi glasovi poslancev SNS proti, odpravlja predhodni zakonodajni referendum ter dviguje število podpisov, ki jih je treba priložiti referendumski pobudi za začetek postopka zbiranja 40.000 podpisov, in sicer s sedanjih 1000 na 2500 podpisov. Po novem se bo omogočilo zbiranje podpisov vsak poslovni dan - če bodo uvedli delovne sobote tudi takrat - in ves poslovni čas upravnih enot. Rok za zbiranje 40.000 podpisov pa se podaljša s 30 na 35 dni.

Ključni razlog za novelo zakona o pravicah industrijske lastnine iz delovnega razmerja (70 za, nihče proti) je po besedah ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka posodobitev zakona in odprava pomanjkljivosti, ki so se pokazale pri njegovem izvajanju.

Soglasno je DZ sprejel tudi resolucijo o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje 2007-2011. Ukrepi, ki naj bi pripeljali k zmanjšanju žrtev prometnih nesreč, so predvideni na različnih področjih, od preventive - na primer osveščanja in usposabljanja udeležencev v prometu ali merjenja hitrosti na nevarnih cestnih odsekih - do posodabljanja zakonodaje s tega področja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
20. 12. 2006 14.37
Hinko MUROVEC, na povelje g. Zupancicff, Nevem sicer kdaj sem g. Jaka37 očital, da je preveč na tem plakatu umske in kulturne bede se pa za storjeno krivico opravičujem. Kaj novega bom z veseljem napisal, ko bo kaj novega na vidiku. Iz bede res nisem v stanju ustvariti uspešnice. Vsekakor hvala Vam za objektivno kritiko. Hinko MUROVEC
Felix2
20. 12. 2006 14.13
karmen.murovec, a si kej u žlahti z Jaka37? Čeprav njemu očitaš, si prav ti največ tu gor in lajnaš vedno ene in iste. Poskušaj kaj novega napisat. Bo šlo?
hinko.murovec@siol.net
20. 12. 2006 14.11
Hinko MUROVEC, Preljubi " Zupancicff" nevem zakaj bi mojo hčer bolela glava, to bi kvečjemu mene če bi se ob vsem sekiral, pa se verjemi ne. Je pa to lepa priložnost za čisto nesporno spoznavanje koliko je še takih in takih pregretežev. Vržeš kost, pa se zlasajo kot trop sestradanih psov. Res plemenite in inteligentne duše. Tabletke obdrži kar zase , lep pozdrav od Hinko MUROVEC.
Uporabnik113189
20. 12. 2006 13.59
HOP Cefizelj, ali te imam?
Felix2
20. 12. 2006 13.39
draga karmen.murovec: A tebe sicer večkrat boli glava? :)))))
hinko.murovec@siol.net
20. 12. 2006 13.34
Hinko MUROVEC, Čudovito, če bo prišlo do poškodbe ali smrti se obvesti župana ????. Ali so v SDS totalno nori?? Predvsem morajo biti ljudje z pooblastili, ki v izjemnih primerih dopuščajo uporabo prisile in v skrajni sili celo odvzem življenja ustrezno vzposobljeni in ustrezno nadzorovani. Kje za hudiča ima katerakoli občina redarje z tozadevno usposobljenostjo?. Po tem takem bo v primeru, ko bosta recimo dva butca, ki sta postala redarja, ker pač njun izobrazbeni nivo ni bil za kaj boljšega, pretepla nekoga do smrti obveščen župan in " mirna bosna". Če je to podlaga za uvajanje večje varnosti v Državi potem bo že bolje pobegniti na Kosovo ali še kam dlje. Tam vsaj veš, da te lahko ubije vsak cepec z orožjem. Ali ne bi raje uvedli ZDA sistem dovoljenja posedovanja orožja vsem in bi se lepo pobili med seboj pa še župani bi imeli mir. Druga bolj potuhnjena opcija ( to je vsaj navidezna oslarija ), pa ima korenine najbrž drugje. Policija je jasno pokazala vsaj večinsko, da ji je dovolj " izigravanja dvornih norčkov" po bedastih komandah, ker vladajoča frakcija rabi podrejene organe pregona, se je poslužila uvajanja skozi zadnja vrata nekakšne parapolicijske združbe, ki bo veliko bolj pokorna željam veljakov in se jo bo dalo uporabljati za doseganje ciljev brez ovir. Kaj je lažjega kot redarja, ki nima izbire prisiliti v postopke načrtnega šikaniranja nezaželjene osebe. Če ga spravi ob živce, ga lepo še " zakonito " pretepe in po potrebi ubije. Odgovarjal bo itak očitno le županu. Res ljudje nimajo prav ko očitajo uvajanje policijske Države. Ne uvaja se Država z nekakšno privatno ustrahovalno združbo, ki bo slepo podrejena interesom in ne Ustavi in Zakonu. Počasi dobiva naša Demokracija vedno bolj jasne " demokratične " okvirje. Morda bodo celo za Varuhinjo postavili psihiatrinjo iz enostavnega razloga, če se boš pritožil nad nečim kar jim ne bo všeč, te bo kar ona lahko strokovno ocenila kot recimo psihopata in nevarnega okolici ter te poslala lepo v psihiatrično bolnico, ne pozabite, da za to ni potrebna sodna obravnava in dokazni postopek , ampak le mišljenje specialista psihiatra. Morda bi o teh zadevah kdo malo razmislil. Pa srečno v " demokraciji". Hinko MUROVEC
mkoc@email.si
19. 12. 2006 12.38
A zdaj bodo nedolžnedržavljane in davkoplačevalce poleg policistov lahko nekaznovano pretepali in maltretirali tudi tile debili ??? too much! Postajamo policijka država, le še cigani so tukaj svobodni in jim nihče ne more nič...
janezek123@gmail.com
18. 12. 2006 21.21
Vsi redarji, ki sem jih srecal dosedaj so to postali preko javnih del ali so podobni looserji, ki ne najdejo drugega dela. Predlagatelji tega zakona so sprejeli nezivljenjski zakon, ki nima moznosti, da bi se sprovajal v praksi. Redarji preprosto nimajo avtoritete niti niso usposobljeni za kaj vec, kot pisanje parkirnih listkov.
123@123.com
18. 12. 2006 21.16
kaj pa redari v civilu ali pod krinko Budale ;)