Ljubljanska opozicija je trdno prepričana, da je šlo pri spreminjanju odloka na predlog ljubljanskega župana Zorana Jankovića in po hitrem postopku narobe vse, kar je lahko šlo - od postopka od vsebine. "Ali se lahko dogajajo koncerti, druge prireditve? Kakšna je meja? Kje so meje? O tem se nismo sploh pogovarjali," je bil v petek kritičen mestni svetnik Piratske stranke Jasmin Feratović.
Zato so politično raznobarvni svetniki podprli Jasminko Dedič, ki je vložila referendumsko pobudo. A ker je malo verjetno, da bi jim uspelo preko mestnega sveta, bodo v ponedeljek vložili še pobudo volivcev. Vse to v dneh, ko naj bi ministrstvo odločilo v primeru Magnifico, torej ali bo prikimalo Zavodu za varstvo narave in glasbeniku v Tivoliju ne bo dovolilo prirediti koncerta.
"S sklicem referenduma bomo preprečili Mestni občini Ljubljana, da ta odlok uporabi kot obvod. V primeru, da bi ministrstvo koncertu v Tivoliju reklo 'ne', bi namreč organizatorjem še vedno ostala možnost, da koncert preko zlorabe tega odloka izvedejo vedno mimo ministrstva," je pojasnil Feratović.
Direktor zavoda za varstvo narave Teo Hrvoje Oršanič pa je v torek dejal: "Ne vem, s čim smo si to zaslužili. Sledili smo odloku, ki je še vedno veljaven."
Uveljavitev odloka, ki bi zavod iz odločanja o prireditvah v Tivoliju povsem izločil, je ljubljanski župan za zdaj moral zadržati. Pobudniki računajo da bo tako ostalo do septembra, ker da podpisov po eni izmed ustavnih odločb med šolskimi počitnicami ne morejo zbirati.
"Ta akcija ni namenjena proti Magnificu oz. proti nejgovemu koncertovanju, temveč proti zlorabi zakonodaje in proti Jankovićevemu buldožerju," je še zagotovil mestni svetnik.
Za razpis referenduma bodo sicer potrebovali najmanj pet odstotkov oziroma 11 tisoč podpisov Ljubljančank in Ljubljančanov z volilno pravico.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.