Slovenija

Referendum o RTV (ne)potreben?

Ljubljana, 17. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kampanja pred referendumom o RTV Slovenija se je neuradno že začela. Ob zakonu o RTV pa bo na preizkušnji tudi vladna koalicija.

Koalicija: Opozicija se igra z volivci

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko FOTO: POP TV

Vladne stranke bodo volivce pozvale, naj na septembrskem referendumu podprejo zakon o RTV Slovenija, so napovedali predstavniki poslanskih skupin vladajoče koalicije. V koaliciji so sicer prepričani o svojem uspehu. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poudaril, da bo šele z uveljavitvijo novega zakona o RTVS sedaj strankarska nacionalna RTV hiša, ki sta jo doslej upravljali LDS in SD, postala javna RTV.

Poslanka NSi Marjeta Uhan pa je ocenila, da se opozicija igra z volivci, saj se referendumov ne sklicuje za katerikoli zakon. Denar, ki bo porabljen za organizacijo referenduma, bi bilo po njenem mnenju mogoče porabiti za veliko pomembnejše namene. Po prepričanju NSi je volivcem vseeno, kdo je v programskem svetu zavoda, zanima jih predvsem vsebina in kakovost programov ter višina položnic za RTV naročnino, je še dodala. Tudi po mnenju vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika je za referendum "škoda časa in energije".

Po prepričanju vodje poslanske skupine DeSUS Franca Žnidaršiča bi bilo zakonu sicer teoretično mogoče očitati, da daje vladajoči koaliciji možnost, da bi imenovala zgolj "svoje ljudi" v programski svet, a v DeSUS verjamejo, da se to ne bo zgodilo. V koaliciji namreč spoštujejo dogovor, da bo to imenovanje potekalo korektno, da se bo torej izbiralo strokovne ljudi. Dokler pa se zakon ne bo uveljavil, je tudi tovrstna kritika izmišljena in neutemeljena, je še dodal.
Zakon bo na referendumu zdržal, je prepričan Žnidaršič. "Na referendumu bo v resnici teklo vprašanje, komu bodo volivci in gledalci RTV verjeli. Ali bivši vladi, ki je imela osem let v vrhu televizije za svojega predstavnika politika, ali tej vladi, ki bo sicer preko parlamentarne procedure imenovala programski svet in vodstvo zavoda, a ne tako, kot ji očitajo," je še dodal.

"Vlada za ta projekt iz državnega proračuna ne bo namenila nobenih sredstev," pravi Tanko.

Tanko je ob tem še pojasnil, da bodo na podlagi vladnega dogovora koalicijske stranke same krile stroške referendumske kampanje iz svojih proračunov, tako da ta ne bo v breme državnega proračuna. O tem, kolikšen delež bo krila katera stranka, se po njegovih besedah sicer še niso dogovorili, prav tako se tudi še niso dogovorili, koliko sredstev bodo tej kampanji namenili in kakšna bo strategija kampanje.
Stranke bodo po njegovih besedah veliko delale predvsem na terenu. Ob tem je Uhanova pojasnila, da nameravajo ljudi predvsem spodbujati, naj se referenduma sploh udeležijo.

Opozicija zatrjuje, da je RTV Slovenija že od nekdaj javna televizija
Opozicija zatrjuje, da je RTV Slovenija že od nekdaj javna televizija FOTO: 24ur.com

Po mnenju Tanka tudi morebiten neuspeh koalicije na referendumu ne bi šlo enačiti z nezaupanjem volivcev koaliciji. Koalicija bo po njegovih besedah "stala" ne glede na izid referenduma. To namreč ni tako usodno povezano, da bi zaradi tega imeli težave. Če bi tako na referendumu zavrnili zakon, bi še naprej veljal stari, ki pa ga je, opozarja Tanko, med drugim v nekaterih delih razveljavilo ustavno sodišče. Bo pa to pomenilo nadaljevanje strankarskega vodenja javnega zavoda. Najverjetneje bi v takem primeru koalicijske stranke pripravile tudi nov zakonski predlog.

Se levica boji za svoj vpliv?

V koaliciji so enotni. Levica se boji, da bo izgubila vpliv nad RTV-jem, zato tudi referendum. "Slovenija je imela in ima eno samo javno televizijo. Tega ne more zanikati nihče, niti gospod Grims, niti gospod Janša, niti koalicija. Seveda nas je strah, res je, strah nas je, ampak tega, da bo politika odvzela javnosti to televizijo," pravi poslanka LDS Majda Širca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10