Slovenija

Referendum o vojakih v Iraku?

Ljubljana, 28. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik LDS Rop ne izključuje zahteve po referendumu, če bi se vlada odločila poslati slovenske vojake v Irak.

Anton Rop
Anton Rop FOTO: POP TV

Rop je nedavno izjavo premiera Janeza Janše, izrečene ob njegovem obisku v Bruslju, da bo slovenska vlada razmišljala o pošiljanju slovenskih vojakov v Irak, ocenil kot "nepremišljeno in nediplomatsko". Kot je opozoril, to pomeni veliko verjetnost, da bo Slovenija takšne obljube tudi izpolnila, saj bo mednarodna skupnost sedaj še bolj pritiskala na nas. Zato bodo v liberalni demokraciji, v kolikor bo vlada poskušala uveljavljati takšen sklep, razmislili o ukrepih, ki so jim na voljo, med drugim tudi o posvetovalnem referendumu.

Rop: 'Delovanje vlade vse bolj temelji na čistkah'

Noveli zakona o javnih uslužbencih, ki jo je vlada pripravila za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku, ostro nasprotujejo tudi v LDS. Kot je na današnji novinarski konferenci opozoril predsednik LDS Anton Rop, je predlog novele popolnoma nesprejemljiv in vodi v politizacijo državne uprave. Zato bodo skupaj z ZLSD v primeru, če bo zakonske spremembe sprejel tudi državni zbor, zahtevali ustavno presojo novele.

Kot je ocenil Rop, način delovanja vlade vse bolj temelji na kadrovskih menjavah in čistkah, spremembe zakona o javnih uslužbencih pa vodijo v popolno politizacijo državne uprave. To pa po njegovem pomeni odstop od temeljih principov profesionalizacije javne uprave, za katere sta se v prejšnjem mandatu zavzemali tako koalicija kot opozicija. "Zavzemali smo se za javne menedžerje, ki bodo državno upravo vodili na način, da bodo pred upravnimi organi enakopravni vsi državljani in da barva tistega, ki pride pred takšen organ, ne bo pomembna," je poudaril predsednik liberalnih demokratov.

LDS z ZLSD za ustavno presojo

Sedanje ravnanje vlade v tem primeru pomeni odstop od reforme javne uprave; gre namreč za poskus obstoječe oblasti, da v celoti prevzame upravljanje države v vseh točkah, in to po političnih kriterijih, je opozoril Rop ter navedel primer generalnega direktorja policije in ministra za notranje zadeve; slednji se po Ropovih besedah želi vmešavati v konkretne postopke policije, med drugim tudi v kadriranje na vseh ravneh. Obenem pa se Rop sprašuje, kaj se bo zgodilo, če bo tudi pri davčni upravi tako, da bo politični funkcionar odločal, zoper koga se bo vodil oz. ustavil davčni postopek. LDS se bo po Ropovih napovedih naslednji teden sestala z ZLSD ter se dogovorila za sprožitev ustavne presoje sprememb zakona o javnih uslužbencih, seveda v primeru, če bo DZ te spremembe sprejel.

'Nepremišljenost bo davkoplačevalce stala 12 milijard.'

Rop je na novinarski konferenci spregovoril tudi o drugih "napačnih in zgrešenih" odločitvah vlade, med katere po njegovem spada novela zakona o obveznih zavarovanjih v prometu. "To je škodljiva novela, ki bi jo lahko sprejeli v naslednjih dveh letih; premije za obvezno zavarovanje se bodo sedaj dvignile, slovenski davkoplačevalci pa bodo zaradi nepremišljenosti vlade plačali približno 12 milijard tolarjev."

'Najbolj antireformna vlada v Evropi'

Za zaključek je predsednik liberalnih demokratov označil sedanjo vlado kot najbolj antireformno vlado v Evropi, saj je poleg "antireforme" javne uprave podobno naredila tudi na področju šolstva, "kjer se ukinja eksterno preverjanje in dvonivojski pouk". Prav tako pa vlada podpira "antireformi pokojninskega sistema, ki pomeni rušenje finančne stabilnosti sistema, ter zdravstvenega sistema, kjer se mehanizmi javnega naročanje spreminjajo na način, da se uveljavljajo mehke proračunske omejitve", je še opozoril Rop.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10