Slovenija

Referendumsko vprašanje protiustavno?

Ljubljana, 20. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je DZ predlagal, naj novo referendumsko pobudo o izbrisanih razglasi za protiustavno.

V LDS ocenjujejo, da je edina rešitev nastalih razmer ta, da Pahor sam zavrne referendumsko pobudo
V LDS ocenjujejo, da je edina rešitev nastalih razmer ta, da Pahor sam zavrne referendumsko pobudo FOTO: POP TV

Pahor bo poslancem in poslankam predlagal, naj ugotovijo protiustavnost posledic, ki bi nastale z referendumom, končno odločitev o tem pa naj sprejme ustavno sodišče.

V kratkem se mora sestati parlamentarni odbor za notranjo politiko, ki mora kot matično delovno telo pripraviti sklep, o katerem bodo lahko zatem odločali poslanci na zasedanju. Zato je tretja obravnava sistemskega zakona o izbrisanih do nadaljnjega zaustavljena.

Pobudo, ki ji je priloženih več kot 3000 podpisov, je Pahor poslal parlamentarni zakonodajno-pravni službi. Ta je ocenila, da je referendumsko vprašanje o izbrisanih nejasno, zato ni mogoče razpisati roka za zbiranje podpisov.

Presoja zakona

Pobudniki menijo, da je zakon neselektiven
Pobudniki menijo, da je zakon neselektiven FOTO: Dare Čekeliš

Pobudniki s prvopodpisano Sandro Letica so ob vložitvi pobude za zbiranje podpisov o referendumu menili, da bi morali volivke in volivce vprašati, ali se strinjajo z urejanjem statusa izbrisanih na način, kot ga predvideva zakon. Tako bi volivce vprašali, ali se strinjajo, da zakon omogoča vlaganje vlog za podelitev statusa stalnega prebivališča za nazaj še leto po njegovi uveljavitvi ter da dopušča uveljavljanje statusa za nazaj neselektivno - tudi osebam, ki v obdobju po osamosvojitvi Slovenije niso niti poskušale izkoristiti vseh pravnih možnosti za ureditev svojega statusa; osebam, ki se v roku niso odzvale pozivu predsedstva Republike Slovenije za prestop iz JLA oziroma sestave zveznih organov SFRJ; osebam, ki so očitno delovale v nasprotju z vrednotami, ki jih v skladu z določbami prvega odstavka 4. člena Ustavnega zakona za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije varuje kazenska zakonodaja Republike Slovenije. Referendumsko vprašanje se nanaša tudi na izplačevanje odškodnin, saj naj bi zakon po mnenju pobudnikov dopuščal izplačevanje neomejeno visokih odškodnin (maksimum za izplačilo odškodnine v absolutnem znesku na osebo v zakonu namreč ni določen).

Pahorjevo vključevanje vseh vej oblasti v odločanje o tej temi je škodljivo, je poudaril poslanec SNS Sašo Peče. Ob tem je izrazil tudi bojazen, da se bo zaradi takšnega ravnanja zgodba o izbrisanih zavlekla v jesenske volitve. Po Pečetovi oceni, sta v tem trenutku za vprašanje zbrisanih možni le dve rešitvi. Prva, da bi Pahor omogočil zbiranje podpisov v podporo tretji referendumski pobudi, še bolj smiselno pa bi po Pečetovi oceni bilo, da bi v ZLSD, LDS, SMS in DeSUS priznali napake, ki so jih storili v dosedanjih obravnavah sistemskega zakona.

Pobudniki menijo, da je zakon neselektiven

Pobudniki menijo, da bi sprejetje zakona v predlaganem besedilu, ki mu očitajo neselektivnost, lahko imelo obsežne in dolgoročne posledice, tako na ekonomskem in socialnem področju v Sloveniji, kot na področju mednarodnih odnosov. Opozarjajo, da pravo in pravičnost zahtevata, da uveljavitev zakona zaradi nedorečenih formulacij ali drugih razlogov ne sme povzročiti novih neenakosti. Zakonodajalec bi po njihovem mnenju moral to področje urediti tako, da bodo spoštovane človekove pravice ter druga temeljna načela in vrednote, na katerih je utemeljena slovenska državnost. Tako se jim ne zdi dopustno, da bi se s sprejemanjem neustreznih in nepravičnih predpisov oziroma z očitno napačnimi odločitvami državnih institucij ter dejanji upravnih organov dejansko razvrednotilo določila Temeljne ustavne listine o suverenosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter ustavnega zakona za njeno izvedbo.

LDS nasprotuje Pahorjevi odločitvi

Poslanska skupina LDS nasprotuje današnji odločitvi Boruta Pahorja, da končno odločitev o usodi zadnje referendumske pobude o sistemskem zakonu o izbrisanih prepusti DZ in ustavnemu sodišču. Vodja poslancev LDS Tone Anderlič je v pismu Pahorju izrazil pričakovanje, da bo predsednik parlamenta v skladu s svojimi ustavnimi in zakonskimi pristojnostmi pobudo zavrnil ter tako omogočil sprejem omenjenega zakonskega predloga. Pahorja v LDS opozarjajo, da mora odločitev o zavrnitvi pobude sprejeti še danes.

Vloženi že dve pobudi

Tretjo obravnavo in sprejem sistemskega zakona o izbrisanih so zaradi referendumske pobude prestavili na petek.

Do sedaj sta bili vloženi že dve pobudi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o t.i. sistemskem zakonu. V obeh primerih je bila pobudnik koalicija Slovenija, državni zbor pa je obe referendumski vprašanji poslal v presojo ustavnemu sodišču. Slednje je ocenilo, da sta vprašanji v nasprotju z ustavo. Ob drugem odločanju je ustavno sodišče tudi opozorilo, da načeloma ni mogoče izključiti predhodnega zakonodajnega referenduma o vprašanjih, ki jih mora državni zbor urediti na podlagi odločbe ustavnega sodišča. Ustavno sodišče ob tem ne izključuje možnosti, da se lahko tako predhodni kot naknadni zakonodajni referendum uporabita tudi v neustavne namene (npr. z vlaganjem novih in novih pobud z namenom zavlačevanja zakonodajnega postopka za sprejem določenega zakona, ki mu pobudniki nasprotujejo). A bi po navedbah sodišča razpis referenduma v primeru, da bi ugotavljal takšne namene pobudnika, moral preprečiti že državni zbor oziroma njegov predsednik, in sicer v okviru možnosti, ki jih daje zakon o referendumu in o ljudski iniciativi. Pobudniki imajo po navedbah ustavnega sodišča v takem primeru zagotovljeno sodno varstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10